Son Haberler
Anasayfa / Personel Alımları / 2016 Bekçi Alımları

2016 Bekçi Alımları

İçişleri Bakanlığı, 18 Mart 2016 tarihli resmi gazete yayınlanan kararname ile “çarşı ve mahalle bekçisi” alımları yapacağını duyurmuştu.  Bugün Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayınlanan alım ilanı ile 2016 bekçi alımları için belirlenen kadro sayısı ve şartları da açıklandı. İlanan göre emniyet sınıfında 5 ilde toplam 2 bin 394 bekçi istihdam edilecek.

bekçi logo

2016 Bekçi Alımı Şartları Nelerdir?

Alım şartlarının başında tüm memur kadrolarında olduğu gibi Türk vatandaşı olmak zorunlu.

İlkokul mezunları askerliğini yapmış olmak şartıyla bekçi olabilir.

Bekçi alımı yaş sınırı 30 olarak belirlenmiş. 30 yaş sınırı için adaylığa başvuru tarihi esas alınacak.

Adaylar herhangi bir sağlık problemi olmadığı belirten sağlık kurulu raporu ibra etmek zorundadır.

Bunlar dışında; yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymiş ya da 6 aydan fazla hapis cezası almış ya da affa uğramış kişiler ile kamu haklarından mahrumiyet cezası almış kişiler bekçi olamaz.

Bekçi Alımı Ne Zaman Olacak?

Bekçi olmak isteyen adaylar için başvuru tarihi şöyle: Diyarbakır ve Şırnak’ta 6 Mayıs 2016, Mardin’de 5 Mayıs 2016, Hakkari’de 25 Nisan ve Urfa’da 29 Nisan 2016’ya kadar başvurularını Valilik ya da Kaymakanlıklara yapabilecek.

Başvurunun ardından adaylara Sınav Giriş Formu verilecektir. Yapılacak güvenlik soruşturmasının sonucunda sınava girmeye hak kazanan ve kazanmayan adaylara durumları bildirilecektir. Yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar aşağıdaki belgeleri yanlarında getirerek ibraz etmek zorundadır.

 • TC Kimlik Numarası
 • Diploma ya da tasdikname aslı ve yahut kurumca onaylı örneği
 • Askerlik durum beyanı
 • 6 adet vesikalık fotoğraf (4.5×6 ebatlarında)
 • Adli sicil beyanı
 • Gerekmesi durumunda lisede hazırlık okuduğunu gösterir belge

Bekçilik Sınavları Nasıl Olacak?

Bekçilik sözlü sınavı ne zaman yapılacak? 7 Mayıs 2016 tarihinde Valilik ve Kaymakamlıklar tarafından belirtilen yerler yapılacaktır. Sınav yerleri valilik ve kaymakamlıklar tarafından kendi internet sitelerinde ayrıca yayınlanacaktır. Bekçilik sözlü sınav soruları adayın iletişim becerilerini genel hâl ve davranışları ile bekçilik görevini taşıyıp taşımayacağını anlamaya yönelik olacaktır. 70 ve üstü puan alan adayların yazılı sınava girmeye hak kazanacağı  sözlü sınav sonuçları 9 Mayıs 2016 tarihinde Valilik ve Kaymakanlıkların internet sitelerinden duyurulacaktır.

Sözlü sınavdan geçen adaylar 11 Mayıs 2016 tarihinde valilik ve kaymakanlıklar tarafından belirlenen yer ve saatte yazılı sınava tâbi tutulacaklardır. Bekçilik yazılı sınav soruları Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi ve Matematik derslerinden seçilecektir. Bekçilik sınav sonuçları aynı gün içerisinde yani 11 Mayıs 2016‘da Valilik tarafından ilan edilerek asil ve yedek adaylar belirlenecektir.

Bekçiler Polis Olabilir Mi?

Bütün süreçleri başarıyla geçen adaylar Emniyet Bekçi Adayı olarak polis eğitim kurumları 3 aylık temel bir eğitimden geçecekler. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 1 yıl da intibak eğitim sürecine alınacak adaylar bu süre içerisinde intibak edemezlerse sözleşmeleri feshedilecektir. Bekçi olarak 3 yıl görev süresini dolduranlar Kıdemli Bekçi unvanı almaya hak kazanacaklar. Kıdemli Bekçi unvanı bulunan yüksekokul mezunları Polis olabilecek.

Hangi ile Kaç Bekçi Alınacak?

2016 bekçi alımları çerçevesinde Diyarbakır‘a 742, Şırnak‘a 715, Mardin‘e 653, Hakkari‘ye 224 ve Urfa‘ya 60 kadro ayrılmıştır. Kadroların il ve ilçelere dağılımları aşağıdaki gibidir.

Şırnak Bekçi Alımları 2016

Bekçi Alımları 2016

Hakkari Şanlıurfa Bekçi Alımları 2016

Diyarbakır Bekçi Alımları 2016

Çarşı ve mahalle bekçisi kadrolarını incelemek için hazırladığımız dosyayı PDF ve EXCEL formatında indirebilirsiniz.

2016 Bekçi Alımları Kadro Listesi PDF İndir 2016 Bekçi Alımları Kadro Listesi PDF İndir

Bekçi maaşları ile ilgili genel bilgiler için görsele tıklayın!

bekçi

yorum


50 yorum

 1. Bekçilik sınavında hangi sorular çıkar

 2. maaş ve özlük haklar konusunda bi bilgi verebilirmisiniz

 3. Sinav sorulari zor mudur

  • Bu kişiye göre değişir ancak başvuran sayısının fazlalığı nedeniyle mülakatların zorlu geçeceğini tahmin ediyoruz.

 4. Kolumda cok küçük döğme war olabilirmiyim

  • Emniyet mensupları için ilgili mevzuat kuralı eşkal belirleyici yerlerinde iz veya emare olmaması gerekmektedir şeklinde. Eğer küçükse sildirmeniz şansınızı arttıracaktır.

 5. Maas ne kadar tam bir bilgi varmı?? Çünkü 1500 lira komik bi rakam…

 6. Eğitim sürecinde maaş verilecekmi

  • Eğitim sürecinde polislikteki gibi maaş verilmeyeceğini tahmin ediyoruz. 100-150 lira arası bir harçlık verme durumu söz konusu olabilir.

 7. sözlü sınav ve yazılı sınavdan sonra herhangi bir mulakat söz konusu konuşulmuyor ve egitim ilede ilgili herhangi bir söz konusu yok sözlü sınavdan ve yazılı sınavdan sonra hemen göreve başlanacakmı yoksa daha sonrası varmı arz ederim…

  • Sözlü ve yazılı sınavlar haricinde ayrıca bir mülakat bulunmuyor. Sözlü ve yazılı sınavda başarılı olan adaylar arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması sürecinin tamamlanmasını bekler. Güvenlik soruşturmasının olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını belirten tebligatın elinize ulaşmasından sonra Sağlık Kurulu Raporu ilgili birime teslim edilir. Atama sonucunu bildiren tebligatla birlikte yasal süre içerisinde görevinize başlarsınız.

 8. Butun herkes tanidigi adamlarini aldi yani ihale gibi bir sey oldu Bu bekcilik olayi Ama sinavda basarili olanlar Bile listede Gozukmedi sizce Bu haksizligi iceren bir olayi Yansitmiyormu .

 9. Ben Ş.Urfa V.Şehir de bekçilik sınavına katıltım ve ilçede 4. oldum sonra kaymakamlıktan gelen bi mesajla sarsıldım ..bekçılik sınavı bir neden belirtilmeden iptal edildiğini okudum .. sınavın neden iptal edildiği hakkında bi bilginiz var mı?

  • Öncelikle geçmiş olsun. Gerçekten de dediğiniz gibi hiçbir neden belirtmeksizin iptal edilmiş sınav. Bir bilgiye ulaşırsanız bizi de haber edin. Tekrar geçmiş olsun umarız yeni sınavda hakkınız yenmez.

  • İbrahim kardeş sınava girdim diyorsun Bu sınavda Ne sorular soruluyor bilgi verirsen teşekkürler

 10. Bimerden sordum

  Bimer Başvuru Numaranız :

  sayılı başvurunuz incelenmiştir. Göreve yeni başlayan, 11 inci derecenin ikinci kademesindeki lise mezunu Çarşı ve Mahalle Bekçisinin maaşı 2.743 TL’dir. Bilgilerinize sunulur.

 11. Benim edindigim bilgiye göre silah markasi Canik marka ve diger bi kaynaga gore de maaşlar 3.500 3.750 arasında seyrediyor ne kadar dogru ne kadar yanlis bilemiyorum bu konu hakkinda net bilgi ala bilecegimiz bi adres yok mu ve son olarak işe baslayan sozlesme imzaliyor mu yoksa direk kadrolu olarak mi iş başı yapiyor teskler

  • Maaş konusu göreve başlayanlar için bile şu an net bir konu değil. En geçerli bilgi şimdilik BİMER’den edindiğimiz 2.743 TL rakamı. Sözleşme durumu yok normal kadrolu devlet memuru olunuyor.

 12. Hocam bu 2.743 lira sadece lise mezunları için mi geçerli yoksa ilk okul ve orta okul için de mi aynı bide silah hangi marka ve görevde önüforma giyilecek mi yoksa normal sivil mi olunacak

  • Maaş durumu mezuniyete göre değil kadro kademesine göre belirleniyor. Silahın CANİK marka olacağı ve üniformalı görev yapılacağı bilgisi geldi ancak kesin değil.

 13. Bendede 3 4 tane jilet izi var acaba sikinti olurmu

 14. Ben il dışında kalanlar alınmıyor diyorlar ne kadar doğru

 15. Ne zaman göreve başlayacaklar bilgi verirseniz çok sevinirim tşkler

 16. Tayin işi olacakmi yoksa sürekli aynı il yada ilçede görev yapılacak lütfen bilenler biraz bilgilendirebilirmi

 17. yakın zamnda tekrar alım olacak mı?
  sadece alım yapılan il içerisinde ikametgahınız varsa mı basvuru yapılabiliniyor? en son kaç doğumlular başburu yapabılıyor?

 18. Bekçi alimlari tekrar olacakmi ? Olacaklara ne zaman olur tahminen bilgi verirseniz sevinirim …

 19. Hepatit b taşıyıcı var bende. Sıkıntı olurmu. Yoksa sadece bulaşıcı mı sıkıntı.

 20. Ben bekçilik sınavını kazandım sağlık raporunda verdim ama kolumda çok uzak 2 iz olduğu için Ankara’ya hastaneye gönderildim ordan sonucum daha gelmedi olumlu veya olumsuz

 21. ikinci bekçi alımları olacakmı olursa ne zaman alımlar olucakk

 22. 8.11.1987 doğumluyum 30 yaşından yukarı olmamak maddesine göre başvuru yapabilirmiyim admin yaş hesaplamada 29 yaşındasın. Diyor
  Tşk

 23. Bayan bekçi oluyyor mu

 24. Bu tarihten itibaren bekcilik alimi olacakmi nezaman.nerde.

 25. Mart ayinda ne zmn bekci alimi yapilacak

 26. Bekçilik sınavını kazanan İlimizde olumlu sağlık kurul raporu alan ve ancak Emniyet Müdürlüğü tarafından Ankara Eğitim araştırma hastanesine gönderilmiş olup; gelen sonuç olumsuz bu durumda izlenecek yol ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum

 27. Ön lisans mezunları basvurabiliyormu

 28. Arkadaslar asil aday secilen meslek egitimi aliyormus bu meslek egitimi kac ay surer ve sporda varmi egitimde

 29. Bekcilik için sınava çalışacam hangi ders kitabi yayını iyi (yargı yayini mı? Yada data yayını mı?

 30. İyi akşamlar ben nufus cuzdanumı bugun kaybettim . Kimlik fotokopi si ve ehliyetim var yardımcı olurlar Mı yarın sözlü sınavım var

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*