Son Haberler
Anasayfa / Personel Alımları / Sözleşmeli Personel Alımları / 2016 Sözleşmeli Öğretmen Atamaları Ne Zaman Yapılacak?

2016 Sözleşmeli Öğretmen Atamaları Ne Zaman Yapılacak?

Türkiye’de öğretmenlerin çekmiş olduğu atama sıkıntılarına gün geçtikçe bir yenisi daha ekleniyor. Öğretmen adayları aldıkları güzel puanlar ve geçirdikleri başarılı eğitim hayatına rağmen herhangi bir Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okula atanamıyorlar.

MEB İçerisinde de FETÖ Yanlıları Var

MEB, 50 bin sözleşmeli öğretmen alacak mı?

MEB, 50 bin sözleşmeli öğretmen alacak mı?

Ülkemizin karanlık gecesi olan 15 Temmuz 2016 hükümete karşı yapılan FETÖ örgütünün askeri kalkışması neticesinde demokrasiyi elden bırakmayan halk ve şerefli askeri kadromuz sayesinde girişim engellenmişti. Hükümet hukuki çerçeveler ve detaylı incelemeler sonucunda hangi seviyeden olduğu fark etmeksizin FETÖ mensubu öğretmenleri görevden uzaklaştıracak. Bunu tahmin etmek, yapılan temizleme işlerinin ve kapatılan okulların önünde pek zor değil.

MEB öğretmenleri görevden alınacak ve tahmini olarak elli bine yakın yeni atama gerçekleşecek. Görevi sona erdirilen kişilerin devlet ile alakalı kamu kurum ve kuruluşlarında hayatı boyunca hiçbir şekilde çalışamaması için işaretlenecek.

Temizlik Yapılarak Mutlak Demokrasi Sağlanacak

Şuanda kırmızı alarm butonuna basan yetkililer, temizlik işlemlerine devam ederken yirmi binden fazla öğretmeni açığa alarak işin boyutunun ne kadar ciddi bir seviyede olduğunu kamuoyuna bir kez daha aktarmış oldu. Tahmini olarak on binden fazla öğretmen daha açığa alınarak meslek hayatı bitirilecek. Böylece yetiştirilen yeni nesil demokratik ve bilinçli olurken, aynı zamanda devletin belirli kurumlarında kendi aralarında kadrolaşmayı da önlemiş olacaklar.

Meslek hayatı bitirilen FETÖ yanlısı öğretmenlerin yerini doldurmak için hızlı bir girişim metodu uygulanacak ve sözleşmeli öğretmen alımı yapılarak eksik kapatılacak. Hükümetin sözleşmeli öğretmen çalışmaları darbe girişiminden önce de devam etmekteydi. Yaklaşık 15 bin kadar öğretmen zaten alınacaktı. Girişim sonrası açığa almaların ardından 35 bine yakın öğretmenin daha açığının doldurulması için toplamda 50 bine yakın sözleşmeli öğretmen alımı yapılacağı düşünülmektedir.

2016 Sözleşmeli Öğretmen Atamaları Ne Zaman Yapılacak?

sözleşmeli öğretmenlik

Milli Eğitim Bakanı olan İsmet YILMAZ tarafından yapılan konuşmada Şubat ayında atamaların başlayacağı duyurulmuştu. TRT kanalında yapmış olduğu konuşmalarda bunu kesinleştirerek sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağının altını çizdi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’ndeki öğretmen açıklarına vurgu yapan Yılmaz, sözleşmeli öğretmenleri aileleriyle buluşturarak bu sorunu çözmeyi planladıklarını belirtti. Sözleşmeli öğretmenlerin ailelerinin eş durumundan tayin konusunda öncelikli olacağını vurgulayan Milli Eğitim Bakan İsmet Yılmaz, “Öğretmenlerin görev yaptıkları bölgede aileleri birleştireceğiz” dedi.

Sözleşmeli Öğretmen Atamaları Nasıl Yapılacak?

Bir süredir hükümetin gündeminde bulunan sözleşmeli öğretmenlik modeli MEB bünyesindeki FETÖ yapılanmasının temizlenmeye başlamasıyla hız kazandı. Sözleşmeli öğretmen atamalarının nasıl yapılacağı da netleşmeye başladı. Bakanlıktan yapılan açıklamalara göre Şubat ayında başlanacak atamalarda KPSS puanı gibi kriterlerin yanı sıra 2017 sözleşmeli öğretmen alımlarında sözlü mülakat da yapılacağını vurguladı. Başvurular arasından alınacak kadro sayısının 3 katı aday sözlü mülakata alınacak. Mülakat konuları, mülakatın nasıl ve nerede yapılacağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanacak kararname ile açıklanacak. Mülakat sonucunda sözleşmeli öğretmen olmaya hak kazanacak aday öğretmenlerin 3 yıl boyunca Doğu ve Güneydoğu’da görev yaparken performansları bakanlık yetkilileri tarafından denetlenecek. Görevde 5. yılını dolduranlara istediklere yere tercih yapma hakkı verilecek.

Konu ile ilgili 27 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan KHK şu şekilde:

“Sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, atanmaları ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar Milli Eğitim Bakanlığınca yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenir.”

Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakat Konuları Bilemecesi

Atanmayı başaran bir öğretmen 1 yıl içerisinde 3 kez performans değerlendirmesine tabi tutulmakta ardından da yazılı ve sözlü sınav süreçlerinden geçmekteyken işin içine bir mülakat konulması atanamayan öğretmenleri bir hayli rahatsız etmiş durumda. Sözleşmeli öğretmenlik mülakat konuları hakkındaki belirsizlik ve sözlü değerlendirmelerde objektif tutum sergilenecek mi beklentisi birçok öğretmen adayını şimdiden rahatsız etmekte. STK ve sendikaların ise konuya tepkisi şimdilik sadece sözlü uyarı seviyesinde.

Sözleşmeli Öğretmen Maaşları Nasıl Belirlenecek ?

Öğretmenlerin kazançlarının ek ders, nöbet, kurs ve benzeri hizmet çeşitliliklerine göre değişiklik gösterdiği tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Araştırmalarımız devam ederken, ortalama maaşın hesaplanması konusunda dikkatli davranıyoruz. Herhangi bir haksızlığa göz yummak istemiyoruz şeklinde açıklama yapıldı. Bunun yanı sıra doğu bölgesinde görev yapan öğretmenlerin maaşlarında ortalama 500 TL kadar ekstra ödeme yapılabileceği de belirtilmiş durumdadır. Sonuç olarak sözleşmeli öğretmen maaşları kadrolu öğretmen maaşları kadar olacak. Doğu ve Güneydoğu’da görev yapan öğretmenlerin ek ders, kurs ücreti, nöbet ücreti gibi ekstra görevlendirmelerle sözleşmeli öğretmen maaşlarının 4-5 bin lirayı bulması bekleniyor.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*