Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Arama Kurtarma Teknisyeni ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Arama Kurtarma Teknisyeni ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

arama kurtarma teknisyeni

Arama kurtarma teknisyeni; yardımcı profesyonel meslek mensubudur. Arama kurtarma teknisyenleri savaş durumunda, doğal afetlerde, büyük yangınlarda ve kazalarda acil ilk yardım ve sosyal yardım hizmetlerini yürütme bilgi ve yeteneğine sahip kişilerdir. Bu yazımızda arama kurtarma teknisyenlerinin görevleri ve maaşları hakkında bilgilendirme yapmaya çalışacağız

Arama Kurtarma Teknisyeni Görevleri Nelerdi?

Arama kurtarma teknisyeni ne iş yapar sorumuza kısa bir özetle cevap verecek olursak;

• Arazide kayıp arama
• Savaşta, afetlerde ve kazalarda; (KBRN-E) Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer ve Endüstriyel kirlenmelerin ölçümlerine ve temizliğine yardımcı olmak
• Ülkemize gelen sığınmacılara sosyal yardım hizmeti vermek, bunların geçici barındırılma hizmetlerine yardım etmek
• Gece ve gündüz tatbikatlarına katılmak, tatbikatlarda kendine verilen görevleri yapmak
Yukarıda sıraladığımız şekilde uzun bir görev listesi bulunmaktadır. Arama kurtarma teknisyeni görüldüğü üzere arama kurtarma ve sosyal yardım görevlerini yürütmektedir.

Arama kurtarma teknisyeni nasıl olunur?

Arama kurtarma teknisyeni alım şartları 2014 yılında değiştirildi. Yapılan değişiklik ile merkezi atamadan çıkarılan arama kurtarma teknisyenliği sözlü mülakat ile alım yapılan bölümler arasına katıldı. Sözlü mülakata katılmak için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor.

 • Arama kurtarma teknisyeni kadrosuna yapılacak atamalar, ÖSYM’nin merkezi memur yerleştirmesi dışına çıkarılacaktır. İlanı Afet ve Acil Durum Başkanlığı kendisi yapacak. Her bir kadro için 5 katı aday sözlü ve uygulamalı sınava alnacak.
 • Arama ve kurtarma teknisyeni kadrosuna atanacakların başvuru tarihi itibariyle otuz yaşından gün almamış olmaları gerekecek.
 • Arama ve kurtarma teknisyeni kadrosuna başvurabilmek için boy ve kilo koşulları aranacak ve bu koşullar ilan metninde yer alacak.

Arama Kurtarma Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır?

Arama kurtarma teknisyeni 2015 maaşı tüm memur maaşlarında olduğu gibi eğitim durumunuza ve bulunduğunuz şehre göre değişmektedir. Biz lise mezunu, ön lisans mezunu ve lisans mezunu arama kurtarma teknisyeninin maaşını paylaşacağız kıyaslama yapabilmeniz açısından.
• Lise mezunu, 1. Derece ve 1. Kademe Ankara’da görev alan bir arama kurtarma teknisyeni net olarak 2015 itibari ile 2,524.36 TL kazanmaktadır.
• Ön lisans mezunu, 1. Derece ve 1. Kademe Ankara’da görev alan bir arama kurtarma teknisyeni net olarak 2015 itibari ile 2,829.58 TL kazanmaktadır.
• Lisans mezunu, 1. Derece ve 1. Kademe Ankara’da görev alan bir arama kurtarma teknisyeni net olarak 2015 itibari ile 2,830.69 TL kazanmaktadır.
Arama kurtarma teknisyeni görevi ve maaşı üzerine yazdığımız bu yazıda maaş miktarları 2015 yılı için geçerlidir. Maaş zamlarında yazımızı güncelleyeceğiz. Eğer arama kurtarma teknisyeni konusunda herhangi bir soru yada görüşünüz varsa yorum olarak sorabilir çok kısa süre içerisinde yanıt alabilirsiniz.

yorum


10 yorum

 1. Universitede okuyorum .duz lise mezunuyum.arama kurtarma teknisyeni olabilir miyim?

  • Olabilirsiniz. Kamu Personel Seçme Sınavı (B) Grubu puan sırası, boy ve kilo koşulları ile başvuru tarihi itibariyle otuz yaşından gün almamış olmanız gerekiyor.

 2. İyi günler,

  Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Arama kurtarma teknisyeni olabilir miyim, olabilirsem nasıl bir süreç izlemeyelim? sınav, eğitim, başvuru vs..

  • Öncelikle Sivil Savunma ve İtfaiyecilik ya da Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü gibi bölümlerden mezun olmalısınız. Bu bölümler açık öğretim fakültelerinden de okunabiliyor.

 3. İyi günler,

  4 yıllık Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Arama Kurtarma teknisyeni olabilir miyim? olabilirsem nasıl bir süreç beni bekliyor.. Teşekkürler.

 4. Soru sormuştum, silinmiş. 4 yıllık İİBF mezunu olarak bu mesleğe giriş yapabiliyor muyum? 2 mi yoksa 4 yıllık mı Afet yönetimi okumam gerekiyor?

 5. Lise-Metal işleri bölümü mezunuyum 81,5 puan aldım kpss den Afad teknisyeni olma şansım varmıdır.

 6. afet ve ilk yardım yönetimi mezunu sizinle çalışabilirmi ??

 7. orta okul mezunuyum akut olabilir miyim?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...