Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Arşiv Memuru ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Arşiv Memuru ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

arsiv-memuru

Arşiv memuru; merkez ve müdürlüklerde arşiv sekretarya görevlerini yürüten görevlidir. Bu yazımızda arşiv memurunun görevlerini, nasıl arşiv memuru olunabileceğini ve arşiv memuru olunması halinde alınabilecek maaş konusunda sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

ARŞİV MEMURUNUN GÖREVİ NEDİR?

Arşiv memuru ne iş yapar diye soracak olursanız sorunuza kısa birkaç madde ile cevap vereceğiz;
Dosyalara ait dosya içerik formları ile döküm formlarını kontrol etmek, hatalı ve eksik durumlarda ilgili birim arşiv sorumluları ile çalışarak eksikliklerin tamamlanmasını sağlamak.
Kontrol işlemleri bittikten sonra arşive gidecek evrakları arşiv damgası ile damgalamak ve bunları arşiv klasörleri şeklinde tasnifleyerek, klasörlerin etiketleme işlemlerini yapmak.
Arşivde bulunan arşivlik malzemenin saklanması, korunması ile ilgili fiziksel şartların devamlılığını kontrol etmek.
Arşivden yapılan talepleri, evrakların ödünç verme işlemlerini ve takibin yapmak
Yukarıda sıraladığımız şekilde incelikli bir görev listesi bulunmaktadır. Arşiv memuru özetleyecek olursak kayıt işlemleri yapar ve kayıt altına aldığı dokümanları muhafaza eder.

NASIL ARŞİV MEMURU OLUNUR?

Arşiv memuru olmak istiyorum ama şartları nelerdir diye soracak olursanız öncelikli şartı üniversitelerin Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Kütüphanecilik, Kütüphanecilik ve Bilgi Çalışmalar bölümlerinden mezun olmaktır. (Arşivcilik bölümleri artık öğrenci almamaktadır) Bu bölümlerin yanı sıra farklı kurumlarda farklı uzmanlıklar gerektiren arşiv memurluğu görevleri için önşart olarak Restorasyon, Geleneksel Türk El Sanatları, Kültür ve Tabiat Varlıklarım Koruma ve Onarım, Cilt, Sanat Tarihi, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, İlahiyat, İslami İlimler, Arap Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı, Tarih Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Arapça öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği bölümlerinden mezun kişiler de arşiv memuru olabilir. Arşiv memuru olmak için ikinci önemli şart KPSS’de KPSSP:2, KPSSP:3 veya KPSSP.-4 puan türlerinden en az 70 puan almaktır. Kamu personeli sınavına giriş sonrası açılan kadrolara tercih yapılarak yerleşmeyi bekleyeceksiniz. Arşiv memuru bölümü bilgisayar sertifikası isteyebilen meslek dallarından biridir. Başta Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü olmak üzere sözleşmeli arşi memuru alımları için verilen ilanlar da ekstra şartlar belirtilebilir. Arşiv memuru kaç puanla atanır? diye soracak olursanız son olarak yapılan KPSS 2014/1 sınavında taban puan 71 olarak belirlenmiştir.

ARŞİV MEMURU NE KADAR MAAŞ ALIR?

Arşiv memuru maaşı atanmış olduğunuz yere ve eğitim durumunuza göre değişmektedir. Aşağıda örnek bir memur maaşını yazacağız durumunuz farklı ise yorum kısmından bize sorabilir maaşınızın tahminen ne kadar olacağını öğrenebilirsiniz.
Lise veya ortaokul mezunu, 1. Derece ve 1. Kademe Ankara’da görev alan bir arşiv memuru net olarak 2015 yılında ile 2,410.97 TL kazanmaktadır.
Ön lisans ve lisans mezunu, 1. Derece ve 1. Kademe Ankara’da görev alan bir arşiv memuru net olarak 2015 itibari ile 2,453.02 TL kazanmaktadır.
Arşiv memurunun görevi , nasıl arşiv memuru olunabileceği ve arşiv memurunun maaşı üzerine yazdığımız bu yazıda maaş bilgileri 2015 yılı baz alınarak yazılmıştır. 2016 arşiv memuru maaşları belli olduğu zaman yazımız güncellenecektir.
yorum


17 yorum

 1. arşiv memuru olmak için Türk dili ve edebiyatı bölümünü mü okumak lazım?

  • Tek başına TDE mezunu olmak yeterli değil. Bazı uzmanlık gerektiren arşiv memurlukları için ayrıyeten TDE mezunluğu şartı aranabiliyor.

 2. atanması kolay mıdır?

 3. iyi akşamlar ben tarih okuyorum mezun olduktan sonra arşiv memuru olmak istiyorum peki arşiv memurluğu için sadece tarih okumamız şart mı

 4. Merhaba…umarim soruma cevap verebilirsiniz.
  ilahiyat onlisans mezunuyum ayrica osmanlica arvis okumalari seviyesine kadar bilgim var acaba bu alanda şansim ne kadar…

 5. Meraba ben saglik meslek lisesi mezunuyum kpss den 75 aldım kutuphaneci lik bolumunu tercih verebilir muyim??

 6. 2016 ortaogretim kpps sınavından 71 aldım. Lise mezunuyum. Arşiv memurluğuna puanım yeter mi?
  Atanabilir miyim?

 7. 65 puan aldım kpss den ortaöğretim mezunuyum açıktan TDE okuyorum atanabilirimiyiim bu alanda

 8. Meslek lisesi mezunuyum kpss den.65 aldim. Arsiv memuru olarak atanabilirmiyim

 9. Merhaba ben kpss den 70 puan aldım arşiv memurluğu için hangi kurumlara başvurabilirim

 10. Merhaba bn tarih son sınıf öğrencisiyim ve arşiv derslerini de alıyorum. Kpss den 80 üstü alıp tercih mi yapmam gerek benim arşiv memuru olmak için ?

 11. Tarih mezunları ne olabilir ? En iyi hangi mesleği yapabilirler ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...