Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Başbakanlık Müsteşarı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Başbakanlık Müsteşarı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Başbakanlık Müsteşarı, idari birimler arasından bakıldığı zaman, idare hukuk dairesinde devlet memurluğu kapsamında en üst düzey olan görevlilerdir. Bu durumda bakanlıklarda çalışırlar. Bakana bağlı olarak çalışır ancak bakan yardımcısından sonra gelen bir görev konumu vardır. Müsteşarlar başbakanlık dairesinde ortaya çıkan görevlilerdir. Bunların hiyerarşik yapılanmasına bakıldığı zaman bakan yardımcısı ile aynı göreve üstlenmelerine rağmen siyasi bir sorumluluğu yoktur. Müsteşarlar atama yolu ile gelen en üst düzey memurlardır.

mustesar

Müsteşar Nasıl Olunur?

Müsteşar olmak için herhangi bir Bakan tarafından önerilmiş olmanız istenecektir. Bunda en önemli detay ise kişilerin lisans mezunu olmasıdır. Aynı zamanda memurluk içinden gelmeleri ise kesin olarak istenmektedir. Memurlar gibi çalışırlar fakat memur kısmının en üst düzeyinde olan görevlilerdir. Onların yaptığı iş birinci koşul olarak Bakana yardımcı olmaktır. Genellikle mesleğin içinden gelmeleri beklenir. Ancak müsteşar olmak içni ilgili bakanlık hakkında bir detaya sahip olmaya gerek yoktur. Genel şart arandığı gibi aynı zamanda dışarıdan da ilgili bakanlığa atama yoluyla müsteşar olunabilir. Tek şartı ise bakan değiştiği zaman müsteşarında değişme durumu olacaktır.

Başbakanlık Müsteşarı’ nın Görevleri Nelerdir?

Başbakanlık müsteşarı olarak atanan kişinin görevleri;
-Bakanlık işlerinin Bakanın incelemesinden geçtikten sonra onun imzasına sunulması beklenecektir.
-Müsteşara Bakan tarafından bir yetki verilirse kendisi doğrudan işlem yapmaya yetkilidir.
-Müsteşar Bakandan sonra gelen en yetkili kişi olarak bakanlık teftiş kurulunun haricinde birçok emri denetleme yetkisine sahiptir.

Başbakanlık Müsteşarı Ne Kadar Maaş Alır?

Başbakanlık müsteşarı en yetkili ve en üst düzey memur olarak kamunun en yüksek maaşlı memurlarıdır. Bakanlık tarafından ayrılan ödenek ile maaşları ödenir. Müsteşarlara ait derecelendirme için 1/4 derece üzerinden aldıkları maaş kıdemlerin göre değişir. Başbakanlık müsteşarının 2016 yılı itibariyle aldıkları maaş 8 bin 750 TL olarak sunulmuştur.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...