Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Bilgisayar İşletmeni ne iş Yapar? Ne kadar maaş alır?

Bilgisayar İşletmeni ne iş Yapar? Ne kadar maaş alır?

Bilgisayar işletmeni, kamu kurumlarında bulunan bilgisayarların bakımını ve düzenlemesini yapan kişidir. Atama yolu ile bu mesleğe dâhil olurlar. Onarım ve bakım elemanı olarak bilgisayar üzerinde bulunan tüm Office programlarına dair bilgilerinin olması gerekir. MEB onaylı bir sertifika alarak atamaları sağlanacaktır. Bilgisayar işletmeni olmak için onaylı sertifika şartı lisans mezunları için transkript olarak belgelendirilebilir.

Bilgisayar işletmeni

Bilgisayar İşletmeni Nasıl Olunur?

Bilgisayar işletmeni olma şartları arasında öncelikle MEB onaylı bir bilgisayar işletmeni sertifikası sahibi olmak vardır. Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası MEB onaylı kurslardan alınabildiği gibi lise ya da üniversite eğitiminiz esnasında bilgisayar içerikli herhangi bir ders aldıysanız bunu belgelendirmeniz halinde sertifika sahibi sayılırsınız. Dersi alma yılınız, dersin kredisi ya süresinin bir önemi yoktur. Daha sonrasında ise geliştirilmiş işlemler bakımından sertifikanız verilirken atama için KPSS puan şartı aranacaktır. En az 70 olanlar genel tercihlerde sıralamaya girmeye hak kazanacaktır. Bu şartları sağlıyorsanız 6225 bilgisayar işletmenliği kodu olan kadrolar arasında tercih yapabilirsiniz. Bunun için lisans ve önlisans mezunu olan adaylardan bir alım yapılmaktadır.

Bilgisayar İşletmeni Ne İş Yapar?

Bilgisayar işletmenini görevleri arasında;
-Kurumda bulunan bilgisayarlara ait bakım ve onarım işlemini yapmak
-Bilgisayar içinde bulunan Office programlarına hâkim olmak ve bunları üstün bir şekilde kullanabilmek
– Kendisine sunulan yazılı ve verili olan metinleri yetkin olarak kullanmak bunları dijital hale getirmek
-kendisine verilen tüm verileri bilgisayara kaydetmek
-Verilen konu ile ilgili sunum hazırlayabilmek
-Kuruma ait olan internet sitesinin tüm işlemlerini yapmak ve bunlara ait verileri siteye girmek
-Kuruma ait olan tüm programları öğrenmek ve bunun üzerinden sistem düzeltmeleri yapmak
-Bilgi işlem alanında bulunan tüm işlemleri yapmak,

Bilgisayar İşletmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Bilgisayar işletmeninin aldığı maaşa bakıldığı zaman, ilk dönem maaşları 9/1 derece ile 2.251 TL olarak 2016 yılında düzenlenmiştir. Bilgisayar işletmeni için verilen bu maaş, tüm memur maaşları gibi çocuksuz olarak verilmektedir. Bunun üzerine eklenen çocuk ve eş yardımları ise kişisel maaşlarda değişiklik gösterecektir. Bu uygulamada ise çocuksuz personel için asgari geçim indirimi ise 90.11 TL olarak belirlenmiştir.

yorum


16 yorum

 1. ben lise son sınıf öğrencisiyim bu sene kpss ortaöğretim ve önlisans sınavı olacak heralde bende devlette bilgisayar işletmeni olmak istiyorum ne yapmam gerekiyor sertifikayı yazın alabilirmiyim ?

 2. lise son sınıf öğrecisiyim bilgisayar işletmeni olmak istiyorum ne yapmam gerek kpssden ne kadar almam gerek istanbulda yaşıyorum

 3. öğrenebildiysen bana yardımcı olurmusun 😀

  • Sertifikayı herhangi bir halk eğitimden alabilirsiniz. Lise mezunu olarak orta öğretim kadrolarından bakıp işletmen için hangi nitelikler gerekir görebilirsiniz.

 4. Ekpssyle giren bilgisyar islatmeninden vargi alinir mi yeni baslayanlarin net maasi ne kadardir lisans mezunu

 5. Ben lisans (matematik-bilgisayar) öğrencisi iken lise kpss’ye başvurdum.Ancak lise kpss’ye sınavına girmeden önce lisans mezunu oldum.Bu durumda benim hakkım yanıyor mu? Diğer bir sorumsa eğer hakkım yanmıyorsa bilgisayar işletmeni ya da veri hazırlama ve kontrol işletmeni olabilirmiyim?

 6. merhaba ben meslek lisesi çıkışlıyım lojistik bölümü okudum 2014 senesinde, kpss ortaöğretim lise olarak girdim nerelere atanabilirim? Mail atarmısınız? ptt veya iett ya da memur gibi bilgisayar işletmeni gibi yerlere atama işlemi yapamıyormuyum? Şuan önlisans lojistik okuyorum 2.sınıfım bu sene mezun olucam büyük ihtimal.

 7. merhaba ben kpss ye önlisans olarak girdim ve 6225 kodu var olan tercihlerim var listemde. Lise olarak bilişim teknolojileri-web programcılığını bitirdim lise diplomam bilgisayar işletmeni belgesi yerine geçer mi?

 8. Ben gördüğüm bilgisayar derslerini nasıl belgelendirecegim ve ais sisteminde nasıl aktif olacak belgem.çoğu yeri tercih edemiyorum mebden onaylı bil. Belgesi olmayınca.

 9. iyi günler .bilgisayar işletmenliğini tercih ettik ve tutdu. biz işi bilmiyorsak ne olucak öğreticeklermi??

 10. Lise son sınıf öğrencisiyim bilgisayar işletmeni olmak en büyük hayalim bakalım hakkımızda hayırlısı :))

 11. merhaba, önlisans bilgisayar programcılığı okuyorum son sınıfım.Eğer kpss ye girersem hangi alanlarda çalışabilirim ve en az ne kadar maaş alırım? genel olarak bilgilendirirseniz sevinirim.

 12. ŞU AN VHKİ PERSONELİ OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM . BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ KADROSU İÇİN ŞARTLARIM TUTUYOR . HERHANGİ BİR MAAŞ FARKI DERECE FARKI OLACAKMI BİR DE ÇALIŞTIĞIM İŞYERİNDE AYNI GÖREVİME DEVAM EDEBİLİRMİYİM FARKLI BİR YERE ATAMAM OLURMU

 13. belediyelerde bilgisayar işletmeninin görevleri nelerdir.ne gibi zorlukları vardır.

 14. KPSS SINAVINDAN EN AZ 70 PUAN Alman Gerekiyor ve MEB Onaylı sertifikan olması koşulu sunuldu merve hanım. Sertifikayı ise Yazın verilen kurslardan kurs görerek alabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Zirâ bu bnm öznel görüşümdür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...