Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Ceza infaz kurumu katibi ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Ceza infaz kurumu katibi ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Cezaevi ya da ıslahevlerinde hükümlü ve tutukluların defter kayıtlarını tutmak, disiplin cezalarını takip etmek, nakil işlemlerini gerçekleştirmek gibi farklı görev ve sorumlulukları bulunan ceza infaz kurumu katipleri, kuruma dair tüm yazışma işlemlerini yürüten kişilerdir. Yazılı sınav ve ardından gerçekleştirilen sözlü sınavı geçmeye hak kazanan kişiler; ceza infaz kurumlarında katip olarak mesleklerine başlayabilir.

Ceza infaz kurumu katibi

Ceza infaz kurumu katibi ne iş yapar?

Uyap hükümlü ve tutuklu kaydı, hastane sevkleri, tahliye işlemleri ve ceza infaz müdürlerinin verdiği diğer görevleri yerine getiren katipler, yazı işleri müdürüne bağlı olarak görevlerini icra ederler. Tüm tutuklu ve hükümlü kayıtlarını eksiksiz ve kusursuz bir şekilde tutmanın yanı sıra, yetkileri kişilerin görmek istediği tüm yazılı belgeleri de yetkili kişilere zamanında teslim etmek zorundadır.

Ceza infaz kurumu katibi nasıl olunur?

Ceza infaz kurumunda katip olmak isteyen kişilerin KPSS B P3 puan türlerinin en az 70 puanın üstünde yer alması ve ardından başvuran kişiler arasında daha yüksek puana sahip olması gerekir. Yüksek puanlılardan başlayarak yapılan sıralama sonucunda ihtiyaç duyulan kişi sayısının içinde yer almayı başaran ceza infaz kurumu katipleri, sözlü mülakata çağrılır. Sözlü mülakatı da klavyesi ile geçmeyi başaran adayların kısa süre içerisinde atamaları gerçekleştirilir. Büro çalışanları içerisinde yer alan ceza infaz kurumu katipleri; sözleşmeli olarak mesleklerine başlar ve çalışacak olan kişilerin en az lise ve dengi okullardan mezun olması gerekir. Ayrıca erkeklerin en az 1.70 boyunda, bayanların ise en az 1.60 boyunda olması, aranan diğer özelliklerdir.

Ceza infaz kurumu katibi ne kadar maaş alır?

Ceza infaz kurumu katiplerinin maaşları; 2016 yılı son verilerine göre 2.600 TL net ücretten başlamaktadır. Daktilo ve bilgisayar bilgisine güvenen kişiler tarafından daha çok tercih edilen bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin bilgisayar ve daktilo ortamında hızlı bir şekilde yazı yazabilmesi gerekir.

 


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...