Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Çocuk gelişimcisi ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

Çocuk gelişimcisi ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

Çocuk gelişimi son yılların en çok tercih edilen mesleklerinden biridir. 2 yıllık ön lisans eğitimi ve ve 4 yıllık üniversite eğitimi ile elde edilen unvan çocuk gelişimcisi unvanı kamu ve özel sektörde çalışmaya kağıt üzerinde yeterlidir. 2 yıllık ön lisans bölümler için üniversite sınavı ikinci aşamaya girmeye gerek yoktur. Ancak 4 yıllık çocuk gelişimi okumak için YGS-5 TM-3 puan türünden yeterli puanı almak gerekmektedir. 4 yıllık eğitim boyunca başta çocuk sağlığı olmak üzere, çocuk gelişimini yakından ilgilendiren psikoloji, sosyoloji ve ebeveyn eğitimi ile ilgili konularda eğitim alarak uzmanlaşırlar. Ön lisans eğitimi ile çocuk gelişimcisi olmak isteyenler Dikey Geçiş Sınavı’na girerek yeterli puanları almalı ve mezuniyet ortalamalarını yüksek tutmalıdırlar. Çünkü devlet üniversiteleri DGS ile yapılan geçişler için çok sınırlı sayıda kadro açtığı gibi özel üniversitelerde de bu bölümlerin eğitimi pahalıdır.

çocuk gelişimcisi

Çocuk gelişimcisi ne iş yapar?

İş bulma imkanı bakımından en gözde mesleklerdendir. Hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışma imkanına sahiptirler. Özellikle 4 yıllık çocuk gelişimi mezunları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altındaki kurumlarda, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çocuk Esirgeme Kurumlarında, Rehberlik ve Araştırma Kurumlarında, Halk Eğitim Merkezinde, Sağlık Bakanlığının ihtiyacı olan birimlerde, devlet üniversitelerinde ve üniversite hastanelerinde, anaokulu, kreş ve çocuk yuvalarında aynı zamanda kadrolu olarak ilkokulların ana sınıflarında olmak üzere birçok kurumda çalışma imkanına sahiptirler.  4 yıllık lisans mezunu olanların Çocuk Gelişimcisi unvanıyla memur olabilmeleri için KPSS’den 77+ puan almaları gerekmektedir. 2015 verilerine göre Çocuk Gelişimcisi atamaları en düşük puan 77 olarak belirlenmiş olup en yüksek atama puanı 84’tür.

Çocuk gelişimcisi öğretmenlik yapabilir mi?

Çocuk gelişimcisi unvanına sahip olanların okul öncesi eğitmenliği ve öğretmenlik yapabilmeleri için pedagojik formasyon almaları gerekmektedir. Ayrıca Çocuk Gelişimi ve Eğitimi başlığıyla kamuda öğretmenlik yapmalarının kanunen önü açık olsa da atama sayıları malesef oldukça düşüktür. 2016 Şubat atamalarında Çocuk Gelişimi ve Eğitimi branşından sadece 49 kişi öğretmen olarak atanabilmiştir. Taban puan ise 51.44 olarak belirlenmiştir. Devlet kurumlarında çalışmak isteyen mezunların KPSS sınavına girip gerekli puanı almaları zorunludur. Rağbet gören bir meslek olmasından dolayı puanları eski yıllara nazaran yüksektir.

Çocuk gelişimcisi ne kadar maaş alır?

Çocuk gelişimi mezunlarının maaşları çalıştıkları kurumlara göre değişmektedir. 4 yıllık çocuk gelişimi okuyup öğretmen olanlar 2.700 lira öğretmen maaşı almaktadırlar. Devlet hastanelerinde çalışanlar 2.500 lira civarı maaş alırken, diğer kurumlarda çalışan çocuk gelişimcilerinin 2.200 ile 2.500 lira arasında değişen maaşları bulunmaktadır. Devlet sektöründe çalışan çocuk gelişimcileri diğer memur maaşları gibi özel sektöre göre daha iyidir. Özel kreşlerde ya da anaokullarında asgari ücrete çalışan çocuk gelişimcileri de günümüzde bulunmaktadır.

Sağlık sektörünün bir başka gözde mesleği fizyoterapistlik hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayın.

fizyoterapist

yorum


82 yorum

 1. Merhaba, lise ogrermwni olmak icin formasyon alindiktan sonra kpss sinavindan kac almamiz lazim ve atamalari nasil? Birde hastanede calisanlarin atamalari nasil bi cok sitede atama puanlari 50 civarinda siz 70 lerde yazmissiniz farkli birsey mi?

  • 50 civarındaki puanlar öğretmenlik için geçerli sağlık sektöründe çalışmak isteyenler için puanlar biraz daha yüksek. Eğer öğretmen olmak istiyorsanız KPSS’den 50-60 civarında puan almanız 2016 Şubat atamalarına göre yeterli olur gibi görünüyor. Ancak ülkemizde yaşanan son gelişmelere göre kesin sonuçların nasıl olacağını kimse kestiremez şu an.

 2. Merhaba.
  4 yıllık cocuk gelişimi ve eğitimi için ygs 5 ten mi alınıyor yoksa tm3 alınıyor.
  4 yıllık ve 2 yıllık arasında ki fark nedir?
  Cpcyk gelişimi okuyup ayrı olarak acıktan saglıkla ilgili bi bolum okumanın faydası olur mu?
  Saglık yönetimi işletmeciliği gibi?

  • Merhaba ben lisans çocuk gelişimi öğrencisiyim. Üniversiteden üniversiteye değişiyor ygs 5 ile alan da var tm3 puani ile de bir şey değişmiyor yani dersler bakımından falan aynı. 4 yıllık çocuk gelişimi her zaman 2 yıllık çocuk gelişimi bölümünden daha avantajlidir daha donanimli mezun olursun ve iş imkani açısından kat be lat daha iyidir. Açıkçası çocuk gelişimi okuyup açıktan başka bir bölüm okuyan biriyle şu ana kadar hiç karşılaşmadım o yüzden bilemiyorum

 3. Merhaba,
  Ben çocuk gelişimci ile çocuk gelişim uzmanı arasındaki farkı merak ediyorum. Çocuk gelişim uzmanı olmak için yüksek lisans yapılması gerektiğini biliyorum. Ama ne gibi artıları olduğunu bir türlü bulamadım. 2 yıl yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra yine lisans mezunları ile mi yarışılacak? Yoksa ayrı bir atama imkanı ayrı bir alan açılacak mı?
  Ayrıca çocuk gelişimi mezunu biri pdr’den yüksek lisans yaparsa pedagog ünvanına erişebilir mi?

  • hak olarak aralarında şuan bir fark yok. maaş olarak 100-200 tl fark var onun dışında tüm görevler aynı atamalar veya kadrolarda lisans mezunu olman yeterli. Türkiye’de pedagoji bölümü veya yüksek lisansı olmadığından pedagog ünvanını kullananlar neye göre kullanıyor bende bilmiyorum:)

 4. Merhaba 2 yıllık çocuk gelişimi mezunuyum dgs ye girdim hastanelerde çocuk gelişimci olarak çalışmak istiyorum hangi adımları takip etmeliyim

 5. bu konuda bizde bilgi edinmek istiyoruz ama bunun için daha erken olduğunu düşünüyoruz siz ne dersiniz

 6. Çocukgelişimci

  Merhaba. Ben çocuk gelişimi lisans mezunuyum. Hangi kpss grubundan puanımı hesaplamam lazım atanmak için çocuk gelişimcisi olarak kpss a mı b mi bide kpss p3 puanı mı oluyo bu yani

 7. Önlisans çocuk gelişimi mezunuyum. Kpss ile çocuk gelişimci olarak atanabiliyor muyum

 8. Merhaba ben 9.sinifim cocuk gelisim bolumunu okumak istiyorum sonrada ogretmen olmak istiyorum.4 yilik üniversite mi yoksa 2 yillik üniversite okumak gerekir?

  • Öğretmen olmak ama nerede öğretmen olmak?

   4 yıllık çocuk gelişimi bitirdiğinizde ‘çocuk gelişimci’ olursunuz. Öğretmen olmazsınız.
   Sonrasında formasyon almanız lazım.
   Formasyon aldıktan sonra Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni olarak adlandırılabilliyor sanırım.
   Bu durumda Kpss ye girdiğinizde Çocuk gelişimci kadrolarından ziyade Meslek liselerinde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni olarak atanabilirsiniz.

   yine formasyon almış halinizle sanırım anaokullarında çalışabiliyorsunuz.

   Fakat bunun için doğrudan Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü okumanız yeterli olacaktır.

   2 yıllık çocuk gelişimi bitirdiğinizde anaokullarında yardımcı öğretmen pozisyonunda işe alıyorlar sanırım.

   • Hayır 2 yıllık çocuk gelişimi mezunu olanlarda öğretmenlik yapabiliyor fakat maaş farkıyla ve her anaokulunda sadece 1 yıl öğretmenlik yapabilme hakları var

    • MRB ÇOCUK GELİŞİMİ OKUYORUM 2 YILLIK LİSANS MEZUNUYUM BU ARADA. 2 YILLIK MEZUNLAR ÖĞRETMENLİK YAPABILIYR MU 4 YILLIK TAMAMLAMA GEREKMİYOR MU

 9. hastanede çalışan çocuk gelişimcilerin maaşı total 3500 civarıdır. Not: Hastanede çalışan Çocuk Gelişimciisyim.

  • merhaba ne zaman ve kaç puanla atandınız bnd yazmayı düşünüyorum ama kararsız kaldım umarım cvaplarsınız 🙂

  • Merhaba ben çocuk gelişimi 4. Sınıf öğrenciyim hala hastanede tam olarak ne görevi icra ettiğimizi kavrayamadım beni bu konuda bilgilendirebilirmisiniz?

   • hastanede staj yapmanı tavsiye ederim.

   • Merhaba az önce aşağıya bir arkadaş için şöyle bir şey yazmıştım.

    ”Hastanede atandığınız bölüme göre yapacağınız iş de değişir.
    Çocuk Gelişimci Lisans hayatında tek bir şey öğrenmez. Tek bir yer ve alanda çalışmaya hazırlanmaz.
    Bir çocuk gelişimci alanıyla ilgili her şeye küçük de olsa dokunur, üretmeyi öğrenir.
    Gelişimi öğrenir.
    Çocuğu öğrenir.
    Aileyi öğrenir, çevreyi öğrenir.

    Hepsinin bir bütün olduğunu en iyi şekilde öğrenir.

    Sonra çocuk gelişimciyi hangi alana koyarsanız koyun yapacak bir şey bulur.

    Hastanenin yeni doğan servisinde, pediatride, çocuk ruh ergen sağlığında, çocuk cerrahide, polikliniklerde, onkolojide, çocuk diş hekimliğinde… kısacası çocuğun olduğu her yerde görev alabilir.
    Bazen çocukla oyun oynar, (bilinçli oyundur bu), belki bazen yataktan hiç kalkamayan bir çocuğa hikaye okur, ailelere danışmanlık verir..

    Yani Çocuk Gelişimci bulunduğu konumda ne gerekiyorsa onu yapar.
    Hastanede çalışan her çocuk gelişimci aynı servis bile olsa aynı işi yapmayabilir.
    Bu durum hastanelerdeki farklı yapılanmalardan kaynaklanmaktadır.
    Bir çocuk gelişimci bir odaya sahip ve odasında gelişim testi uygulayıp test sonucunda çocuğu ilgili doktora yönlendirip gelişimsel takibini de yaparken diğer bir çocuk gelişimci atandığı kadro itibari ile oyun odasında çocuk gelişimci olabilir.

    Bunlar tamamen üstte bahsettiğim yapılanmalardan dolayıdır.”

    Yine de mezun ve atanmış arkadaşlarınızdan daha doğru bilgiler edinebilirsiniz.
    Bazen atandığınız hastanede sizin ne iş yapacağınızı bilmeyen birsürüüü kişi oluyor.
    Hemşiresinden tutun doktoruna başhekimine kadar.

    Böyle bir durumda kendinizi ifade edebilmeyi bilmeli ve mesleği en iyi şekilde tanıtmalısınız.

    Yeni bir oluşumu başlatmak başlarda zor olacak olsa da bence sonrasında ihtiyaç duyulacak kadroların oluşumuna katkı sağlayacağınız için büyük bir şanstır.

    Tabiki aldığınız eğitimin hakkını vermeniz lazım. Hani derler ya dişinizi tırnağınıza takıp çalışıp çocuk gelişimcinin ne iş yaptığını, topluma ne gibi yararlar sağladığını göstermeniz lazım.

  • Merhaba, hastanede çalışan çocuk gelişimcilerin ne gibi sorumluluğu olduğu hakkında bilgi alabilir miyim?

  • Hastanede çalışanlar neler yapıyor ? ataması kolay mı ? detaylı bilgi verir misiniz ?

   • Ataması kolay mı kısmı seneden seneye değişiklik gösterir. Bugün kolay olan bir an da zorlaşabilir. Devletin kadro vermesine bağlıdır bu.

    Hastanede atandığınız bölüme göre yapacağınız iş de değişir.
    Çocuk Gelişimci Lisans hayatında tek bir şey öğrenmez. Tek bir yer ve alanda çalışmaya hazırlanmaz.
    Bir çocuk gelişimci alanıyla ilgili her şeye küçük de olsa dokunur, üretmeyi öğrenir.
    Gelişimi öğrenir.
    Çocuğu öğrenir.
    Aileyi öğrenir, çevreyi öğrenir.

    Hepsinin bir bütün olduğunu en iyi şekilde öğrenir.

    Sonra çocuk gelişimciyi hangi alana koyarsanız koyun yapacak bir şey bulur.

    Hastanenin yeni doğan servisinde, pediatride, çocuk ruh ergen sağlığında, çocuk cerrahide, polikliniklerde, onkolojide, çocuk diş hekimliğinde… kısacası çocuğun olduğu her yerde görev alabilir.
    Bazen çocukla oyun oynar, (bilinçli oyundur bu), belki bazen yataktan hiç kalkamayan bir çocuğa hikaye okur, ailelere danışmanlık verir..

    Yani Çocuk Gelişimci bulunduğu konumda ne gerekiyorsa onu yapar.
    Hastanede çalışan her çocuk gelişimci aynı servis bile olsa aynı işi yapmayabilir.
    Bu durum hastanelerdeki farklı yapılanmalardan kaynaklanmaktadır.
    Bir çocuk gelişimci bir odaya sahip ve odasında gelişim testi uygulayıp test sonucunda çocuğu ilgili doktora yönlendirip gelişimsel takibini de yaparken diğer bir çocuk gelişimci atandığı kadro itibari ile oyun odasında çocuk gelişimci olabilir.

    Bunlar tamamen üstte bahsettiğim yapılanmalardan dolayıdır.

  • Merhaba bende 4yillik çocuk gelişimi kazandım şuanda arkadaşlarıma soruyorum nasıl bölüm diye ama kimse bilmiyor bende ileride hastanede çalışmak istiyorum adımları nelerdir anlatabilirmisimiz

   • 4 yılını tamalayıp kpss puanına göre atama yapılıyor. özel hastanelerin bir kısmı çocuk gelişimcisi çalıştırıyor. çalışlmak istediğin özel hastaneyle görüşebilirsin

   • Çift yıllarda yapılan (2018-2020… ) Kpss nin P3 puan türü ile sağlık bakanlığının açacağı kadrolara tercih yapacaksın.
    Tek aşaması kpss den yüksek bir puan almak 78-84 civarı (şimdilik)
    Ve tabi sıralama da önemli.
    Bakanlığın kadro açması da

  • KPSS den kaç puan aldın

  • hastanede çalışan cocuk gelisimci maasi maas arti sabit doner arti ek döner ile birliktemi 3500

  • Emine hanım bende Selçuk üniversitesi 4 yıllık çocuk gelişimi bölümu 2.Sinif öğrencisiyim. Hastanelerde çocuk gelişimi bölümünde çocuk gelişimi uzmanı olarak çalışmak istiyorum galiba siz şuan istediğim mesleği yapıyorsunz. Bunu nasıl basaricam. 2 yıl sonra mezun olduktan sonra ne yapmam gerekir? Birde pedegog nasıl olunuyor açıklarsanız. Şimdiden teşekkür ederim sağlıklı günler ..

  • Merhaba Emine hanım. 4 yıllık mı mezunsunuz? Hastanede hangi pozisyonda çalışıyorsunuz yeni doğan ünitesi mi yoksa genel mi? Ben de hastanede çalışmak istiyorum bilgi verebilir misiniz

  • Ya lütfen nasıl olduğunu söyle hastanede çalışan nasıl oluyor açıklasın bori çok merak ettim

  • Emine hanım hastanede net mi 3500 alıyorsunuz

  • Emine hanım merhaba . 4 yolluk mezun çocuk gelişimciyim şuan hastane de çalışmak istiyorum acaba önerir misiniz? Memnun musunuz ve gün içinde işte neler yaptığınızı örnek verebilir misiniz rica etsem.

 10. Çocuk gelişimini kız erkek farkı varmı yani erkeklerde tercih edebilir mi ??

  • tabiki fark etmiyor. yaptığın mesleği sevmen yeterli

  • Merhaba, Hayır kız erkek gibi ayrım söz konusu değildir.
   Bölümü tercih eden kız sayısı çok erkek sayısı az olduğu için maalesef ki böyle bir algı oluşmuştur.

   Fakat söylemem gerekir ki özel sektöre başvuran erkek çocuk gelişimciler kızlara göre daha çok tercih edilmektedirler. Bunun sebebi de birsürü kız çocuk gelişimci varken az sayıdaki erkek çocuk gelişimcinin farklı gelip ilgi çekici olmasıdır (:

   Çalışma alanında da erkek rol model olması gereken durumlarda avantajlıdırlar.

 11. 2 yıllık çocuk gelişimi okuyorum 2016 da KPSS ye girdim 65 puan aldım tercih zamanı ne zaman tercih yapabilir miyim?

 12. Arkadaslar benim bir sorum olacaktı. Ben normalde edebiyat muzunuyum kpss den de 80 almama ragmen atanamadim. Bu yil tekrar lys ye girdim. Yeni bir bolum okuyacagim. Ama katar veremiyorum özel egitim öğretmenliği mi , çocuk gelisimi mi , okul öncesi mi yazayim ? Bu sefer dogru tercih olmasi lazim.

  • hocam merhaba bende sizinle aynı durumdayım felsfe bitirdim atanamıyorum tekrar sınava gırdım aynı bölümler arasında bende karasızım siz neye karar verdiniz?

   • Aynı durumdayım ne yapacağıma karar veremedim bi türlü bu sefer boşta kalmak istemiyorum yardımcı olursanız iyi olur

    • Özel egitim bolumu okuyanlarin maasi 2500den basliyor. Ama tabiki mesleki bir zorluk var ozel egitim gerektiren cocuklara yonelik egitim veriyorsun ve buda asiri sabir gerektiren bir meslek. Cocuk gelisimi ise lisans olarak tamamlamanizi oneriyorum cunku onlisans olarak tamamlarsaniz hicbir anlami ve geregi yok cunku özel sektor cocuk gelisimi onlisans diplomasini yok olarak sayiyor ve gittigin her yerde yuzune kapi kapatiliyor bir yerde is bulsan bile asgara ucret veriyorlar. O yuzden cocuk gelisimi diyorsan lisans olarak oku derim. Okul oncesi dusunuyorsanda en ve düz mantik bu olabilir. Cunku bolumu biturdikten sonra kpss ye girmene gerek bile kalmadan ozel sektorde bile rahat is imkani var ama tabiki buradada devlete gore maas sorunu giriyor devreye asgari ucretin bi tık yukarsi. Ama devlette calisirim diyorsanda kpssye giriyorsun atamasida cok.

  • Benim tavsiyem;
   Özel Eğitim
   Çocuk Gelişimi
   Okul Öncesi
   Bu sırayla

 13. eğitim süresi 4 yıllık olan tm3 puanı ile çocuk gelişiminie öğrenci alan bölüm ile ygs5 puanı ile çocuk gelişiminie öğrenci alan bölüm arasında fark var mıdır

 14. Formasyonu nasıl alicaz her yıl formasyon alabiliyormuyuz

  • üniversiteleri takip etmen gerekir.

   • Merhaba çocuk gelişimi bölümü univetsite 4.sinif ogrencisiyim formasyon alıyorum şu an bu sene kpss b ye gireceğim seneye de kpss a kafam çok karışık öğretmenlik mi daha avantajlı yoksa hastanede çalışmak mi sizce çalışma saatleri ve koşulları açısından??maas olarak da bilgilendirebilirmisiniz rica etsem

  • Üniversiteler güz ve bahar olmak üzere eğer açmak isterlerse formasyon programları açarlar ve bunların kontenjanları vardır. Ve bunlar düşük sayıdadırlar. Kendi üniversite öğrencim ve diğer diye kontenjanı ayırırlar. Ayrıca mezun ve okuyan diye de kontenjanı ayrı olarak belirliyorlar.
   Bunlar için bulunduğunuz şehirdeki üniversitenin duyurularını takip etmek en mantıklısı olup eskiden paylaşılan formasyonla ilgili duyuruları bulup nasıl bir yol izlediklerini öğrenmek iyi olacaktır.

 15. 4 yıllık çocuk gelişimi daha iyi yoksa 2 yıllık çocuk gelişimini okumak daha iyi kara veremedim help help help

  • tabiki 4 yıl, 2 yıllıklığı ise 4 yıla tamamlamak gerekir. 2 yıllık mezunlar çocuk gelişimcisi degil çocuk gelişim teknikeri olur arkadaşlar

 16. Fen bilgisi öğretmenliği okudum acikdan bir üniversite daha okumak istyrm çocuk gelişimi sosyal hizmetler yada laborant arasnda kaldm yardımcı olurmusunuz

 17. okul öncesi öğretmenliği ile çocuk gelişimi arasında kaldık hangisini yazmamı önerirsiniz teşekkürler

  • okul öncesi 0-6 yaşa yönelik öğretmelik yapar. çocuk gelişimcisi 0-18 yaşın tüm gelişim alanlarına yönelik çalışmaları yürütür. davranış problemleri ve psikolojik destek sağlar.

  • Cocuk gelisimi bolumunu sec daha iyi maas alitsin

  • Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmenliği farklı fakültelerde olan lisans bölümleridir.
   Hacettepe için örnek verecek olursak Çocuk Gelişimi Bölümü Sağlık Bilimleri Fakültesindedir.
   Okul Öncesi Öğretmenliği ise Eğitim Fakültesindedir. Okul öncesi bölümü ort. 3-6 yaş çocuklaının okul öncesinde alması gereken eğitimi kapsarken çocuk gelişimi bölümü 0-18 yaşı kapsamaktadır; sağlık ve eğitim iç içedir.
   Dolayısıyla okul öncesi öğretmeni olarak atanmak için okul öncesi bölümü bitirmeniz lazım ve öğretmen olmuş olursunuz.
   Çocuk Gelişimi bitirdiğinizde çocuk gelişimci olursunuz; hastanelerde, aile sosyal politikalar bakanlığında, özel eğitim kurumlarında kimliğiniz ‘çocuk gelişimcidir.’ Çocukların yaşlarına uygun gelişimsel takiplerini yaparsınız, gelişim testleri uygularsınız, eksik olan yanlarını tamamlamak için eğitimsel bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Aldığınız Lisans eğitimi teorik bilgileri ve farklı kurumlarda [ Hastanelerin çocuk bulunan her servisinde (pediatri, çocuk ergen ruh sağlığı, çocuk cerrahi.. vs.), özel eğitim kurumlarında, rehberlik araştırma merkezlerinde (RAM) (henüz kadro verilmemesine rağmen! Ki çocuk gelişimcinin olması gereken yerlerden biridir! ), aile sağlık merkezlerinde (ASM), kreş ve anaokullarında, okuduğunuz bölümde hocalarınızın hizmet verdiği ünitelerde(üstün yetenekliler ünitesi, bebeklik ünitesi..) ] yapacağınız stajlar dolu dolu bir 4 yıl geçirmenizi sağlayacaktır.

   Fakat Size tavsiyem gitmek istediğiniz üniversitenin bölüm sayfasından ders programlarını, ders içeriklerini inceleyin demek olacaktır.
   Aynı bölüm olmasına rağmen Türkiyedeki üniversiteler arasında ders farklılıkları vardır. Öncelikle bunları inceleyin.
   Atanma durumunu merak ediyorsanız kpss x yılı atamaları yazıp bölümü araştırın. Kaç puanla kaç kişi atanmış vs gibi.

   Ama unutmayın 1 sene sonrası bile belli değilken 4 yıl sonra bölümün geleceğinin ne olacağı tamamen şanstır. Devletin açtığı kadro sayısına bağlı olarak puanlar ve atamalar değişebilir.

   Not: Çocuk Gelişimci olduğum için çocuk gelişimini ayrıntılı yazdım. Okul Öncesi Öğretmenliği bitiren biri de bölümünü detaylı yazarsa eğitim içeriklerini vs daha da bilgilendirici olur.

   Sevgiler (:

 18. Büro yönetimi ve sekreterlik okudum. DGS ile çocuk gelişimi okumak istiyorum ama kpss ile atanmam mümkün mü pek bilgim yok aydınlatır mısınız ?

 19. Merhaba 4 yillik cocuk gelisim bolumunu okuyan biri ana okulunda anasinif ogretmeni olarak atanabiliyor mu ataniyor ise okul oncesine oncelik mi taniniyor

 20. Merhaba.Ben lise sona gidiyorum çocuk gelişimi okuyorum bu sene staja gidicem ve hâlâ üniversitede hangi bölümü okuyacağıma karar veremedim. Sizce okul öncesi bölümünü mü okumalıyım yoksa çocuk gelişimini mı hangisinin ataması daha iyi beni aydınlatırsanız çok sevinirim

 21. 2 yillik cocuk gelisimini okul oncesine tamamlayabilirmiyimmmm

 22. Merhabalar bu sene tercihlerim arasında çocuk gelişimini de yazdım büyük ihtimal tutacak gibi ama kafamda hep şu soru var “acaba erkekler de bu bölümü tercih ediyor mu ediyorsa erkeklerden ne kadar tercih oluyor” sonuçta kızların ağırlıkta olduğu bir bölüm açıkçası çok çekiniyorum…

 23. Merhaba ben lise ogrencisiyim cocuk gelisimi okumak istiyorum ve trabzonda cocuk gelisimi bolumu var mi

 24. Admin çocuk gelişimde en düşuk 4yıllık üniversite puanı kaç

 25. Ve iş bulma imkanları ne kadar

 26. Lisede çocuk gelisminden mezun olmanın ne gibi avantajları var ve liseden mezun olup ne gibi işlerde calisirlar

 27. Merhaba açık lise de okuyan Anaokulları veya özel merkezlerde yardimci öğretmenlik yapabilimi

 28. Merhaba ben çocuk gelişimi lise mezunuyum hastanede çalışabilirmiyim yoksa ünîverstemi gerekli?

 29. merhaba ben 2 yıllık çocuk gelişim mezunuyum kpss 79 ve başarı sıram türkiye 351. sıra önlisans olarak kadro açılır mı acaba bu yıl atam hakkındna duyum alan var mı acaba..

 30. 2 yıllık açık öğretim çocuk gelişim okumak istiyorum mezun olunca iş bulabilirmiyim nerelerde calışabilirim bilgisi olan varmı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...