Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Çocuk gelişimcisi ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

Çocuk gelişimcisi ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

Çocuk gelişimi son yılların en çok tercih edilen mesleklerinden biridir. 2 yıllık ön lisans eğitimi ve ve 4 yıllık üniversite eğitimi ile elde edilen unvan çocuk gelişimcisi unvanı kamu ve özel sektörde çalışmaya kağıt üzerinde yeterlidir. 2 yıllık ön lisans bölümler için üniversite sınavı ikinci aşamaya girmeye gerek yoktur. Ancak 4 yıllık çocuk gelişimi okumak için YGS-5 TM-3 puan türünden yeterli puanı almak gerekmektedir. 4 yıllık eğitim boyunca başta çocuk sağlığı olmak üzere, çocuk gelişimini yakından ilgilendiren psikoloji, sosyoloji ve ebeveyn eğitimi ile ilgili konularda eğitim alarak uzmanlaşırlar. Ön lisans eğitimi ile çocuk gelişimcisi olmak isteyenler Dikey Geçiş Sınavı’na girerek yeterli puanları almalı ve mezuniyet ortalamalarını yüksek tutmalıdırlar. Çünkü devlet üniversiteleri DGS ile yapılan geçişler için çok sınırlı sayıda kadro açtığı gibi özel üniversitelerde de bu bölümlerin eğitimi pahalıdır.

çocuk gelişimcisi

Çocuk gelişimcisi ne iş yapar?

İş bulma imkanı bakımından en gözde mesleklerdendir. Hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışma imkanına sahiptirler. Özellikle 4 yıllık çocuk gelişimi mezunları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altındaki kurumlarda, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çocuk Esirgeme Kurumlarında, Rehberlik ve Araştırma Kurumlarında, Halk Eğitim Merkezinde, Sağlık Bakanlığının ihtiyacı olan birimlerde, devlet üniversitelerinde ve üniversite hastanelerinde, anaokulu, kreş ve çocuk yuvalarında aynı zamanda kadrolu olarak ilkokulların ana sınıflarında olmak üzere birçok kurumda çalışma imkanına sahiptirler.  4 yıllık lisans mezunu olanların Çocuk Gelişimcisi unvanıyla memur olabilmeleri için KPSS’den 77+ puan almaları gerekmektedir. 2015 verilerine göre Çocuk Gelişimcisi atamaları en düşük puan 77 olarak belirlenmiş olup en yüksek atama puanı 84’tür.

Çocuk gelişimcisi öğretmenlik yapabilir mi?

Çocuk gelişimcisi unvanına sahip olanların okul öncesi eğitmenliği ve öğretmenlik yapabilmeleri için pedagojik formasyon almaları gerekmektedir. Ayrıca Çocuk Gelişimi ve Eğitimi başlığıyla kamuda öğretmenlik yapmalarının kanunen önü açık olsa da atama sayıları malesef oldukça düşüktür. 2016 Şubat atamalarında Çocuk Gelişimi ve Eğitimi branşından sadece 49 kişi öğretmen olarak atanabilmiştir. Taban puan ise 51.44 olarak belirlenmiştir. Devlet kurumlarında çalışmak isteyen mezunların KPSS sınavına girip gerekli puanı almaları zorunludur. Rağbet gören bir meslek olmasından dolayı puanları eski yıllara nazaran yüksektir.

Çocuk gelişimcisi ne kadar maaş alır?

Çocuk gelişimi mezunlarının maaşları çalıştıkları kurumlara göre değişmektedir. 4 yıllık çocuk gelişimi okuyup öğretmen olanlar 2.700 lira öğretmen maaşı almaktadırlar. Devlet hastanelerinde çalışanlar 2.500 lira civarı maaş alırken, diğer kurumlarda çalışan çocuk gelişimcilerinin 2.200 ile 2.500 lira arasında değişen maaşları bulunmaktadır. Devlet sektöründe çalışan çocuk gelişimcileri diğer memur maaşları gibi özel sektöre göre daha iyidir. Özel kreşlerde ya da anaokullarında asgari ücrete çalışan çocuk gelişimcileri de günümüzde bulunmaktadır.

Sağlık sektörünün bir başka gözde mesleği fizyoterapistlik hakkında detaylı bilgi için görsele tıklayın.

fizyoterapist

yorum


11 yorum

 1. Merhaba, lise ogrermwni olmak icin formasyon alindiktan sonra kpss sinavindan kac almamiz lazim ve atamalari nasil? Birde hastanede calisanlarin atamalari nasil bi cok sitede atama puanlari 50 civarinda siz 70 lerde yazmissiniz farkli birsey mi?

  • 50 civarındaki puanlar öğretmenlik için geçerli sağlık sektöründe çalışmak isteyenler için puanlar biraz daha yüksek. Eğer öğretmen olmak istiyorsanız KPSS’den 50-60 civarında puan almanız 2016 Şubat atamalarına göre yeterli olur gibi görünüyor. Ancak ülkemizde yaşanan son gelişmelere göre kesin sonuçların nasıl olacağını kimse kestiremez şu an.

   • Merhaba admin meslek lisesinde öğretmen olmak için formasyon alınması gerekiyormu. Yoksa cocuk gelisimi bölümü bitirince kpss de nde yeterli puan alınca öğretmen olarak atanabiliyormuyuz.

 2. Merhaba.
  4 yıllık cocuk gelişimi ve eğitimi için ygs 5 ten mi alınıyor yoksa tm3 alınıyor.
  4 yıllık ve 2 yıllık arasında ki fark nedir?
  Cpcyk gelişimi okuyup ayrı olarak acıktan saglıkla ilgili bi bolum okumanın faydası olur mu?
  Saglık yönetimi işletmeciliği gibi?

  • Merhaba ben lisans çocuk gelişimi öğrencisiyim. Üniversiteden üniversiteye değişiyor ygs 5 ile alan da var tm3 puani ile de bir şey değişmiyor yani dersler bakımından falan aynı. 4 yıllık çocuk gelişimi her zaman 2 yıllık çocuk gelişimi bölümünden daha avantajlidir daha donanimli mezun olursun ve iş imkani açısından kat be lat daha iyidir. Açıkçası çocuk gelişimi okuyup açıktan başka bir bölüm okuyan biriyle şu ana kadar hiç karşılaşmadım o yüzden bilemiyorum

 3. Merhaba,
  Ben çocuk gelişimci ile çocuk gelişim uzmanı arasındaki farkı merak ediyorum. Çocuk gelişim uzmanı olmak için yüksek lisans yapılması gerektiğini biliyorum. Ama ne gibi artıları olduğunu bir türlü bulamadım. 2 yıl yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra yine lisans mezunları ile mi yarışılacak? Yoksa ayrı bir atama imkanı ayrı bir alan açılacak mı?
  Ayrıca çocuk gelişimi mezunu biri pdr’den yüksek lisans yaparsa pedagog ünvanına erişebilir mi?

 4. Merhaba 2 yıllık çocuk gelişimi mezunuyum dgs ye girdim hastanelerde çocuk gelişimci olarak çalışmak istiyorum hangi adımları takip etmeliyim

 5. bu konuda bizde bilgi edinmek istiyoruz ama bunun için daha erken olduğunu düşünüyoruz siz ne dersiniz

 6. Çocukgelişimci

  Merhaba. Ben çocuk gelişimi lisans mezunuyum. Hangi kpss grubundan puanımı hesaplamam lazım atanmak için çocuk gelişimcisi olarak kpss a mı b mi bide kpss p3 puanı mı oluyo bu yani

 7. Önlisans çocuk gelişimi mezunuyum. Kpss ile çocuk gelişimci olarak atanabiliyor muyum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...