Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Defterdarlık Uzmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Defterdarlık Uzmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Defterdarlık Uzmanı, Maliye bakanlığı tarafından ataması gerçekleşen bir memurluktur. Bunun için öncelikli olarak uzman yardımcı kadrolarından atama almaları gerekmektedir. Meslekte 3 yıl kaldıktan sonra yapılan sınavla birilkte uzmanlıkları onay alacaktır. Ancak ilk adımda onların alacakları bir KPSS A puan türü olacaktır. Bunun eşliğinde sınavlara girmeye hak kazanacaktır.

defterdarlık uzmanı

Defterdarlık Uzmanı Nasıl Olunur?

Defterdarlık Uzmanı olmak için ilk sırada uzman yardımcılığını hak etmeniz gerekecektir. Bunun içinde her yıl düzenlenen KPSS sınavından ilgili puan türünden yeterli puanı almanız gereklidir. Bu puan ise genel olrak 80 ve üzeri olanlar için geçerlidir. Bu puanı alanların ise kurum tarafından açılan sınavlarda yüksek bir oranda görevlerini alması için yazılı sınav yapılacaktır. Yazılı sınavın hemen ardından ise ilgili makam için sözlü bir mülakat yapılacaktır. Bu sınavların tamamına girmek içinde mutlaka İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olma şartı aranmaktadır. Yardımcı olunduktan hemen sonra ise 3 yıl süre sonunda size açılan kurum sınavından uzmanlığınızı alacaksınız.

Defterdarlık Uzmanı Görevleri Nelerdir?

Defterdarlık Uzmanı görev alanı olarak en az 3 yılı doldurduktan sonra eğitime tabi olurlar. Bu eğitimlerini ise mesleki temel eğitimlerden çok göreve ilişkin esaslar anlatılır. Görevleri ise defterdarlığın görev alanına giren tüm konularla ilgili olarak bilgi vermek ve bunların araştırma ve incelemelerine ilişkin olarak proje üretiminde bulunmaktır. Aynı zamanda mevzuatı iyi derecede bilmesi gerekir. İlgili olan mevzuata ilişkin olarak görüş ve önerilerini sunarak bu görevlerin yürütülmesini sağlarlar.

Defterdarlık Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Defterdarlık Uzmanlığı en yüksek dereceli memurluklar arasında yer almaktadır. Diğer tüm memur maaşları gibi Defterdarlık Uzmanı maaşları ise 2016 yılı içerisinde değişiklik göstermiştir. Defterdarlık Uzmanı yeni döneminde 9 uncu dereceden 1 inci kademe olarak bekâr ve çocuksuz olmak kaydıyla 3,074 TL net ücret almaktadırlar.

yorum


Bir yorum

  1. yeni atanan vhki nin yükselmesi için görevde ne kadar çalışması gerekir? defterdar uzmanı olabilmek için izlemesi gereken yol nedir?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...