Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Gelir Uzman Yardımcısı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Gelir Uzman Yardımcısı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Gelir Uzman Yardımcısı, vergiye dair konularda halka yardımcı olan kişilerdir. Kurum kendi içinde bölümlere ayrılmıştır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen kurum bölümlerinde icra ve vergilendirme, tahsilat birimleri bulunmaktadır. Buralarda görevlendirme ise kurum içinde olmaktadır.

Gelir Uzman Yardımcısı

Gelir Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

Gelir Uzman Yardımcısı olarak atanmak için öncelikli olarak KPSS A bölümüne hazırlanmak gerekir. Alan sınavı olarak bilinen bu sınava girmek içinde lisans mezunu olmak şartı aranmaktadır. Bölüm olarak ise İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Mezunu olma şartı aranacaktır. Bu bölümlerden birini bitirmek kaydıyla Alan A grubundan atama alınması içnide 70 ve üzeri puan almanız gereklidir. Kurumun kendi açtığı sınav dâhilinde başvuru yaparak sınava alınmanız için en yüksekten düşüğe kadar sıralama yapılacaktır. Sonrasında ise kurumun sınavına girmeye hak kazanacaksınız. Bu puanı aldıktan sonra ise sizi bir mülakat aşaması beklemektedir. Bu aşamaya ise en yüksek puanı alan ve alınacak olan personelinde 5 katını mülakata çağırmaktadırlar.

Gelir Uzman Yardımcısı Görevleri Nelerdir?

Maliye bakanlığı tarafından görevlendirilirler. Maliye bakanlığına borcu olan kişilerin vergi borçlarını ödemelerinde onlara uyarı göndermek görevleri arasında bulunuyor. İcra noktasında ise burada borcunu ödemeyenlerden borcun talebini ilgili dairelere iletmek vardır. Kurumun en kolay bölümü ise tahsilat bölümüdür. Burada vatandaşın ödemiş olduğu vergilerin tahsilatı yapılacaktır. Memurlarına ilişkin bir diğer kısım ise kişilerin ne kadar bir vergi dilimine girdiğinin hesaplanması konusunda yardımcı olunmaktadır.

Gelir Uzman Yardımcısı Ne Kadar Maaş Alır?

Gelir Uzman Yardımcısı, geçtiğimiz yıl 2700 TL maaş alırken, görevine yeni başlayan ve 9 dereceden 1 kademeden bir memurun maaşı 3100 TL olarak belirlenmiştir. Bu memur maaşları sadece göreve yeni başlayanlar için geçerlidir. Eş ve çocuksuz aynı zamanda bekâr olanların maaşı bu şekilde belirlenmiştir.

yorum


Bir yorum

  1. merve bozöğük

    Tıbbi Görüntüle Teknikerleri ne iş yapar?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...