Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Gelir Uzmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Gelir Uzmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Gelir Uzmanı, gelir uzman yardımcısı olarak atama aldıktan sonra bu konumda 3 yıl çalıştıktan sonra kurumda yükselme sınavları sonucunda atama alınan bir meslektir. Gelir uzmanı olarak kişilerin atamasının olması ise ancak maliye bakanlığına Gelir Uzman Yardımcısı olarak girdikten sonra mümkün olacaktır.

gelir uzmanı

Gelir Uzmanı Nasıl Olunur?

Gelir uzmanı olmak için KPSS alan sınavından alacağınız 70 ve üzeri puan türüyle kurum sınavına girmeye hak kazanacaksınız. Bunun sonrasında ise kişilerin P 35 puan türünden aldıkları tüm puanların sıralaması yapılacaktır. Bu sıralamaya uygun olan kişilerin ise Maliye Bakanlığı tarafından her yıl yapılan gelir uzman yardımcılığı sınavına girmesi uygun görülecektir. Bakanlığın yaptığı sınavlardan ise alınacak olan puan içinde yine 70 barajı konulmuştur. Sonrasında ise kişilere yeterli puanı almaları dâhilinde ise uygun gördükleri kadar sayıyı mülakata çağıracaklar. Mülakat sonucu ataması olan kişilerin ise görevde 3 yılı geçirmiş olmaları dâhilinde uzmanlık sınavına girmeye hak kazanmaları sağlanacaktır.

Gelir Uzmanı Görevleri Nelerdir?

Vergilendirme esasına uygun olarak yapılacak olan tüm işlemleri gelir uzmanları gerçekleştirirler. Onların yaptıkları tüm işlemlerde ise kanun tüzük ve yönetmelik aynı zamanda yönerge ve diğer tüm mevzuata ilişkin iş ve işlemlerin yerine getirilmesi konusunda yükümlüdürler. Vergi dairesi müdürlüklerinde görevlendirilirler. Muhasebe bölümünde çalışan uzmanın göreve vezne servisi ve kayıt servisidir. Kovuşturma bölümünde ise takibat ve icra ile satış servisi bulunmaktadır. Bu servislerde ise görev ve yetkiler uzman yardımcıları ile aynı olmaktadır.

Gelir Uzmanı Ne Kadar Maaş Alırlar?

2016 yılı itibariyle tüm memur maaşları gibi gelir uzmanı maaşları değişti. Bekâr ve çocuksuz olarak 1. kademe 9 dereceden olan bir memurun maaşı 3,338 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaş uzman yardımcılarında ise 200 TL düşük olarak belirlenmiştir.

yorum


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...