Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Gümrük Muhafaza Memuru ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Gümrük Muhafaza Memuru ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Deniz, hava limanlarında ya da kara sınırlarında yer alan gümrük kapıları başta olmak üzere diğer tüm gümrüklü yer ve sahalarda, tüm eşya ve taşıtların giriş ve çıkış işlemlerini gerçekleştiren, kontrol ve muhafazalarını sağlayan, kişi, eşya ya da tüm taşıtların kontrol edilmeden gümrüklü sahalardan çıkışlarına engel olan kişilere muhafaza memuru denir. Gümrüklü tüm alanlarda gözetim ve takip işlemlerini gerçekleştiren gümrük muhafaza memurları, kaçakçılıkla ilgili herhangi bir durum tespit ettiklerinde ilk müdahaleyi gerçekleştirmek ve kaçakçılık yapan kişiyi ve malları; en yakın yetkili adli kolluk birimine bildirmek ile yükümlüdür.

Gümrük Muhafaza Memuru

Muhafaza Memuru ne iş yapar?

Deniz limanlarında yatlarla ilgili işlemleri ve kontrol işlemlerini gerçekleştiren gümrük muhafaza memurları, tüm araçların depolarında yer alan akaryakıt miktarının tespitinden, yolcu eşyalarına dair işlemleri yürütmekten ve amirleri tarafından kendisine verilen benzer görevleri yerine getirmekten sorumludur. Tüm görevlerini, eksiksiz ve kusursuz bir şekilde gerçekleştirmekle yükümlü olan gümrük muhafaza memurları, amirlerine karşı da sorumludur. Bakanlıkça verilen diğer görevleri de yerine getirmek zorunda olan gümrük muhafaza memurları, üniformalı kolluk kuvvetlerine dahildir. Liman ya da kara sınır kapılarında üniforma giymek zorunda olan muhafaza memurları, zorunlu görev yerlerinde belirli bir süre çalıştıktan sonra tayin isteyebilir.

Gümrük Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?

Gümrük memuru olmak isteyen kişilerin KPSS B puan türünden yeterli puanı almış olması ve sözlü mülakatı da başarılı bir şekilde tamamlamış olması gerekir. Bakanlık tarafından belirlenen Gümrük Muhafaza Memuru olma şartları aşağıdaki gibidir.

1- En az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisadî ve idarî bilimler, iktisat, işletme fakültelerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt içi veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının fakülte veya yüksekokullarından mezun olmak. Adayların, söz konusu bölümlere denk sayılan bir bölümden mezun olmaları halinde YÖK tarafından onaylanmış denklik belgelerini başvuru esnasında jpeg formatında taratarak iş talep formuna eklemeleri gerekmektedir.
2- Sınava başvuru tarihinde 30 yaşından gün almamış olmak,
(27/03/1986 tarihinde ve daha sonra doğanlar başvurabilir.)
3- Erkekler en az 172 cm, bayanlar ise en az 165 cm boyunda olmak, “Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel özürlü olmadığını, psikiyatrik bir hastalık, kişilik bozukluğu, nörolojik rahatsızlığı, şaşılık, körlük, gece körlüğü, renk körlüğü, işitme kaybı, topallık, kekemelik, kas veya iskelet sisteminde hareket kısıtlılığı ve benzeri engeller bulunmadığını belirten, “Yurdun her yerinde görev yapabilir ve silah kullanabilir” ibareli sağlık kurulu raporu” almak.
(Söz konusu rapor, sözlü sınavda başarılı olanlardan atama öncesi istenecektir. Rapor ibraz edemeyenlerin ve sözlü sınav esnasında yapılacak ölçümde boy şartını taşımayanların kurumumuzca ataması yapılmayacaktır.)

Gümrük Muhafaza Memuru Ne Kadar Maaş Alır?

Devlet memurları kapsamında Ticaret ve Gümrük Bakanlığı’na bağlı olarak görevlerini icra eden gümrük mufaza memuru maaşları, 2.638 TL’dir. Muhafaza memuru kapsamında çalışan Orman Muhafaza memurlarının maaşları ise 2.865 TL’dir. Orman Muhafaza memurları; ormanların ve ormanlarda yer alan tüm ürünlerin muhafazasından ve aynı zamanda bakımından sorumludur. Aynı zamanda orman zararlıları ile mücadelenin yürütülmesinde de aktif olarak rol alırlar. Muhafaza memurlarının maaşları tüm memur maaşları gibi enflasyon oranına göre belirlenen oranlarda zam alır.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...