Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / İnfaz ve Koruma Memuru ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

İnfaz ve Koruma Memuru ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

 

Cezaevi ya da ıslahevlerinde çalışan, hükümlülerin temel ihtiyaçlarını karşılayan ve onlarla sürekli iletişim halinde olan infaz ve koruma memurları; toplum içinde yaygın olarak gardiyan olarak bilinen görevliler; suçlu kişilerin yeniden topluma kazandırılmasına da yardımcı olan kişilerdir. Sadece hükümlüler ile iletişim çerçevesinde görevlerini yürütmeyen gardiyanlar; tutuklu ve hükümlüler ile ilgili gerekli yazılı evrak ve belgeleri tutan, suçluları koğuşlarına götürerek kilitleyen, koğuşları belirli aralıklarla ziyaret eden memurlardır. Cezaevlerinde güvenliğin, huzurun ve istikrarın tam olarak sağlanmasında infaz ve koruma memurlarına birden çok görev düşer.

infaz koruma memuru

İnfaz Koruma Memuru ne iş yapar?

İnfaz memurları, suçluların firar etmesine engel olacak tüm görevleri de zamanında yerine getirmek zorundadır. Aksi halde cezaevi ya da ıslah evlerinde memurun ihmallerinden doğabilecek firar olayları yoğun olarak yaşanabilir. Bu ise polislerin ve diğer kurumların daha çok uğraşmasına ve toplumun güvenliğinin tehlikeye düşmesine neden olabilir. İnfaz memurları, tutuklu ya da hükümlülerin koğuş girişlerinde üzerlerini arayarak, taşıdıkları her türlü eşyayı da yetkili kişilere teslim etmek ile görevlidir. Aynı zamanda tutuklu ve hükümlülerin tüm yemek, banyo, kantin ihtiyaçlarının giderilmesi, yöneticilerle görüştürülmesi, suçluları mahkemeye hazırlama, günde en az 3 kere tutukluların sayım işlemlerini gerçekleştirme vb. görevlerden de yine infaz ve koruma memurları sorumludur.

İnfaz Koruma Memuru ne kadar maaş alır?

Cezaevlerinde çıkması muhtemel yaralama ve ölüm vb. kavgaların önüne geçme işlemlerini de koruma memurları yürütür. Ayrıca cezaevi genelinde tüm üst aramalarından ve yasak maddelerinin cezaevine sokulmasından da infaz ve koruma memurları sorumludur. Görev ve yetkisi bu kadar zor ve önemli olan infaz ve koruma memuru maaşları; 2016 son verilerine göre 2.484 TL dir. Bu rakam, hizmet süresine ve derecesine göre yükselmekle birlikte bahsettiğimiz rakam, en düşük koruma memuru maaşıdır.

yorum

 


6 yorum

 1. Merhabalar. İnfaz koruma memuru maaşlarına diğer sayfalardan baktığımda 2300 TL olarak söyleniyor. Sözleşmeli önlisans mezunları için ne kadardır kesin bilgi verebilir misiniz? Kolay gelsin

 2. yeni başlayacak sözleşmeli lisans mezunu infaz koruma memuru ne kadar maaş alır. kadrolu ve sözleşmeli arasındaki maaş farkı ne kadar olur.

 3. Merhaba, bayanlar için boy sınırı 1.68 olarak kayıtlara alınmış bu sınırda gelecek senelerde düşme olma şansı varmı?

 4. merhabalar.
  Lise mezunuyum
  ön lisans işletme adalet veya bankacılık bölümüne 1 aya kayıt yaptıracam.
  infaz koruma memuru olmak için ne yapmam gerekiyor
  askerliğimi yapmadım henüz

 5. Bayanlar için 1.60

  Erkekler için 1.70

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...