Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / İş ve Meslek Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

İş ve Meslek Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Meslek seçimlerimiz, yeteneklerimize ve hayattan beklentilerimize uygun olduğu zaman işimizde ilerlemememizi ve mesleğimizden daha çok verim almamızı sağlar. Kişilik özelliklerimiz ve yeteneklerimiz ile uyumlu olmayan mesleklerde çalışmamız, hem kendi geleceğimiz hem de toplumun geleceği açısından daima negatif özellik ve etkilerini göstermeyi başarır. Bu yüzden meslek seçimlerimizde oldukça dikkatli olmamız, kararsız kaldığımız anlarda işin uzmanlarından yardım almamız gerekir. Bu noktada iş ve meslek danışmanları devreye girerek; bizler için en doğru meslek tercihini yapmamıza yardımcı olur. Aynı zamanda çalışanların çalışma koşullarının iş sağlığı ve güvenliği çerçevesince uygun olmasına da dikkat eden iş ve meslek danışmanları, mesleki gelişim faaliyetlerini kalite sistemleri uyarınca yürütmek ve bireylerin doğru işe yerleştirilmesini sağlamakta da etkin rol üstlenir.

İş ve Meslek Danışmanı

İş ve Meslek Danışmanı ne iş yapar?

İş ve meslek danışmanları, kişilerin meslek seçimlerinde onların istek ve hayallerini de dikkate almak, analiz sürecinden geçirdikten sonra kişilere yardımcı olmak konusunda istekli ve tecrübeli olmak zorundadır. Aksi halde yanlış kişilerin yanlış işlere yerleştirilmesine sebep olan iş ve meslek danışmanları, firmaların ya da kurumların işlerinin de aksamasına neden olabilir. Genellikle ofis ortamında çalışan iş ve meslek danışmanları, özel şirketlere, kurumlara da ya da bireylere bağlı olarak çalışabilir. Diğer personeller ile geri dönüşümlü olarak iletişim içerisinde bulunan iş ve meslek danışmanlarının odaları da sakin ve huzurlu olmak zorundadır. İş piyasasının ihtiyaç duyduğu kişiler ile ofis ortamında görüşmelerini gerçekleştiren iş ve meslek danışmanları, zaman zaman şehirlerarası seyahat etmek zorunda kalabilir.

İş ve Meslek Danışmanı Nasıl Olunur?

İş ve meslek danışmanı olma şartları ikiye ayrılmaktadır. Öncelikli şartlar arasından herhangi bir işte kayıtlı çalışan olmamak, iş aradığınıza dair İŞKUR kaydınızın bulunması ve lisans düzeyinde bir üniversitesi bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Ayrıca  Kamu Personeli Seçme Sınavı (B) sınavına girip KPSS P3 kategorisinden en az 70 puan almış olmalısınız. Bu şartları sağladıktan sonra İŞKUR İl/Hizmet Merkezleri’nde verilen İşgücü Yetiştirme Kursları’na katılarak “İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi” almak için internet üzerinden başvurabilirsiniz. “İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi” Sakarya Üniversitesine bağlı SAÜSEM’den de alınabiliyor. İş ve Meslek Danışmanı eğitimi çeşitli seviyelerde verilmektedir. Fiyat, ders saati ve diğer ayrıntılı bilgilere buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

İş ve Meslek Danışmanı ne kadar maaş alır?

Bireylere meslek tercihlerinde yol gösteren ve rehberlik eden iş ve meslek danışmanlarının maaşları, 2016 verilerine göre net 3.445 tl olmakla birlikte mesleğinde belli yılı tamamlayanların maaşları, yeni başlayanlara göre daha yüksektir.

yorum


2 yorum

  1. ben işletme öğrencisiyim ve pazalama üzerine yönelmek istiyorum. Sorum şu: pazarlama alanında kendımı geliştirdikten sonra iş ve meslek danışmanlığını ek iş olarak yapabilir miyim?

  2. Metin Fatih Yağız

    İş ve meslek danışmanı ücretini kimden alır

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...