Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Kaloriferci ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Kaloriferci ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Kalorifer tesisatının bakım, onarım gibi günlük rutin işlemlerini gerçekleştirmek ile yükümlü olan kaloriferciler; güvenli bir kalorifer tesisatı için gerekli olan kalorifer çalışma sistemini, sisteme dair tüm şartnameleri, tesisat yapımını bilen kişilerdir. Kaloriferci olmak zorunda olan tüm kişiler; uzun süre ayakta kalmalarına engel olacak nitelikte bir bedensel özre, akciğer ya da kalp hastalıkları gibi önemli rahatsızlıklara sahip olmamalıdır. Ayrıca tüm kaloriferciler; kapalı ortamlarda çalışabilecek sabra ve sorumluluğa da sahip olmalı, kapalı, sıcak ve havasız çalışma koşullarına karşı dayanıklı olmalıdır.

kaloriferci

Kaloriferci ne iş yapar?

Mesleklerine çırak olarak başlayan kaloriferciler; zamanla mesleklerinde ilerleyerek, usta ya da usta öğretici ünvanlarına sahip olabilir. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olmaları şartıyla kendilerine ait bir işyeri açarak; mesleki ilerlemelerine devam edebilirler. 176 saat süren ustalık eğitiminin ardından İşletme Bilgisi, Muhasebe ve Ekonomi dersleri gibi farklı dersler de almak zorunda olan kaloriferciler; 2 yılı tamamlamalarının ardından ustalık sınavlarına katılarak; kalfalıktan ustalığa yükselebilirler. Yükselme imkanı olan bu mesleği icra eden kaloriferciler, meslekleri gereği düzgün ölçme ve kesme yapmak da zorundadır. Borulara diş açma, boruları istenilen ölçüde bükme, duvar ve tavanlara delik açma, kalorifer dairesinin temizlik ve bakımını sağlama gibi birbiri ile ilişkili görevleri icra ederler. Aynı zamanda tüm kaloriferciler, kazan üzerinde kullanım amaçlı yer alan tüm otomatik ya da mekanik kontrol elemanlarını da olası kazaların önüne geçmek adına ezbere bilmelidir.

Kaloriferci nasıl olunur?

Kaloriferci olma şartları Türkiye’de meslek edindirme programları kapsamında düzenlenmiştir. Eğitimine erken yaşta çıraklıktan başladığı gibi kalfa, usta ve usta öğretici gibi unvanları sırayla gerekli şartları yerine getirerek alabilir. Kalorifercilik çıraklık eğitimi ile adım atabileceğiniz mesleklerdendir. 19 yaşından gün almamış lise mezunu kaloriferci adayları Halk Eğitim Merkezleri ve Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası’nın açtığı eğitim kurslarında 1 yıllık eğitimin ardından çırak unvanı kazanırlar. İlköğretim mezunu olup da kaloriferci olmak isteyenler için bu süre 2 yıldır. Eğitim sürecinin sonunda sınava tabi tutulan adaylar başarılı olduklarında Kalfalık Belgesi ve Kalfa unvanı kazanırlar. Daha önceki KPSS klavuzlarında kaloriferci atamalarından belge karışıklığı yaşanmış ve klavuzdaki birden fazla belgeye aynı anda sahip olmak gerekiyor yanılgısı oluşturmuştur. KPPS ile kaloriferci olarak atanmak için gerekli şart açık bir şekilde klavuzda şu şekilde beyan edilmişir.

“Kaloriferci kadro veya pozisyonlarını tercih edecek olan adayların, Özel Şart olarak belirlenmiş olan MEB’den onaylı sertifikalardan ya da 3308 sayılı Kanuna göre bu daldaki ustalık/kalfalık belgelerinden herhangi birine sahip olmaları veya örgün eğitim yoluyla zorunlu/ortak/seçmeli olarak konu ile ilgili ders almış olmaları ve bu hususu resmi olarak belgelemeleri gerekmektedir.”

Yeni klavuzda bu şart değişebilir, yeni şeyler eklenebilir. Tercih döneminde mutlaka güncel klavuz üzerinden hareket ediniz.

Kaloriferci ne kadar maaş alır?

Kaloriferin ısınması, zamanı gelince kapatılması vb. işleri koordineli bir şekilde gerçekleştiren kaloriferciler; ortalama 2.000 TL maaş almakla birlikte 1. Derece kaloriferciler; 2.311 TL maaş almaktadır. Lisans ya da önlisans mezunu olarak mesleğini devam ettirenler ise 2016 verilerine göre 2.354 TL bir maaşa sahiptir. Kaloriferci maaşları seyyanen verilen yıllık zamlardan enflasyon oranına göre verilen miktarda zam almaktadır.

yorum


3 yorum

  1. sadece merkezi atamaylamı oluyor bide calişma saatleri belli mi?

  2. Ben askerim ve kazan kursunu hem kati ve sıvı yakıtlı bende gaz yakıtlı ateşleyici belgelerin var askerliğimin bitmesine 3 hafta var ve sivil de bu isi yapmayı düşünüyorum ne yapmam gerek ?

  3. Önlisans 87.6puanım var 3001Den kalorifer sertifika alsam halk Eğitim den atanabilir miym

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...