Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Kuran Kursu Öğreticisi ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Kuran Kursu Öğreticisi ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Kuran kurslarında, dini en iyi şekilde anlatarak, dini bütün öğrenciler yetiştirmekle görevli olan kuran kursu öğreticisi, dini bilgilerini öğrencilerine eksiksiz ve düzgün bir şekilde aktarmak ile yükümlüdür. Temel görevi, öğrencileri kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i öğretmek olan kuran kursu öğreticisi, öğrencilerine namaz surelerini ve dualarını en iyi şekilde ezberletir, kendisine verilen program dahilinde ibadet, din ve ahlak ile ilgili güzel öğretilerde bulunur, kurs defterini düzenler. Kuran Kursu öğreticileri, dini temel bilgileri öğretirken; konu ile ilgili hadislerden, ayetlerden ve tefsirlerden de yararlanır. Dini bilgisi oldukça kapsamlı olmak zorunda olan kuran kursu öğreticisi olabilmek için en az ilköğretim mezunu olmak gerekir.

kuran kursu öğreticisi

Kuran Kursu Öğreticisi ne iş yapar?

Kuran Kursu Öğreticileri, kursa katılan tüm öğrenciler ile ilgili olan eğitim araç ve gereçlerinin de tutanağını tutar, kurs bitirme sınavlarında gözlemcilik görevini üstlenir. Bir Kuran kursu öğreticisinin temel fıkıh kavramlarını bilmesi, dini kavramları doğru bir şekilde telafuz etmesi, duanın önemini doğru bir şekilde ifade edebilmesi, Hz. Muhammed’in hayatını ve vazifesini uygun bir şekilde doğru kaynaklardan öğrencilere aktarabilmesi gerekir. İbadetlerin önemini de doğru bir şekilde öğretmesi gereken Kuran kursu öğreticileri, davranışlarıyla da öğrencilerine bir örnek teşkil edebilmelidir. Bu yüzden Kuran ahlakını en iyi şekilde yaşayan ve uygulayan Kuran Kursu öğreticileri; davranışları ve hareketleri ile daha iyi ve daha ahlaklı öğrencilerin yetişmesine vesile olabilir.

Kuran Kursu Öğreticisi nasıl olunur?

Bayan Kur’an Kursu Öğretici olma şartları arasında aşağıda belirtilen mezuniyet esaslarından en az birine sahip olmak vardır. Bunlara ek olarak KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi puanı dikkate alınarak adaylar arasından kadro sayısının belirli bir katı kadar kişi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sözlü mülakata tabi tutulur. Ayrıca 4-6 yaş grubu için Kur’an kursu öğreticisi olmak isteyenlerin 4-6 Yaş Grubu Çocuk Gelişimi ve Etkinlikleri Sertifası sahibi olması gerekmektedir. ULUDAĞ Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (USEM) bu sertifikayı uzaktan eğitim programı ile vermektedir. Kur’an Kursu Öğretici olarak atanan kişilerin kadro dereceleri yine aşağıda belirtilen eğitim durumlarına göre belirlenmektedir.

İlahiyat Fakültesi mezunları
İlahiyat Fakültesi mezunu olup Hafız unvanı bulunanlar
İlahiyat Ön Lisans mezunları
İlahiyat Ön Lisans ve diğer Lisans programlarından mezun olanlar
İlahiyat Ön Lisans ve diğer Lisans programlarından mezun olup Hafız unvanı bulunanlar
İmam Hatip Lisesi mezunları
İmam Hatip Lisesi + İlahiyat Ön Lisans mezunları
İmam Hatip Lisesi + diğer Lisans programlarından mezun olanlar
İmam Hatip Lisesi + İlahiyat Fakültesi mezunları
İmam Hatip Lisesi + mezunu olup Hafız unvanı bulunanlar

Atanmış Memurlar Kur’an Kursu Öğreticisi Olabilir Mi?

Halihazırda Diyanet İşleri Başkanlığı’nda başka bir unvanla memur olanların Kur’an Kursu Öğreticisi olabilme imkanları bulunmaktadır. Bunun için Kuran Kursu Öğreticisi olmak isteyen  memurların artık ÖSYM tarafından yapılan Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’na girmeleri gerekmektedir. MBSTS başvuru tarihi Ocak-Şubat 2017 olup sınav Nisan 2017’de yapılacaktır. 80 soruluk test şeklinde yapılacak sınava Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolu ve sözleşmeli personeli katılabilecektir.

MBSTS SINAV KONULARI:

1. Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)

2. Tefsir

3. Akaid & Kelam

4. Fıkıh & İlmihal

5. Hadis

6. Siyer & İslam Tarihi

7. Dinler ve Mezhepler Tarihi

Kuran Kursu Öğreticisi ne kadar maaş alır?

Din-kültür ilişkisini ve din-birey ilişkisini en iyi şekilde açıklaması beklenen Kuran kursu öğreticileri; 2016 yılı verilerine göre 2.700 ile 2.900 TL arasında net maaş alır. Diyanet İşleri Başkanlığı kapsamında çalışan Kuran kursu öğreticisi maaşları, 2016 yılında yapılan zam ile büyük bir artış göstermiştir. Önümüzdeki yıllarda Kuran kursu öğreticilerin sayısında artışa gidileceği yönünde bir kanaat mevcuttur. Ancak 2015-2016 Kuran Kursu Öğreticisi alımı için beklenen alım haberi beklentileri karşılamamış sadece 300 Bayan Kuran Kursu Öğreticisi alımı yapılmıştır.

yorum

 

 


84 yorum

 1. Selamün Aleyküm 4 6 yaş eğitmenliği için sertifika yeterli mi KPSS ye girip dhbt den gecmemizmi gerekiyor.

 2. 4 6 yaş sertifikayi alınca kpss ve diger sınava girmeden ozel kreslerde calisabilir miyiz

 3. Önlisans mevzunu Kuran kursu öğreticileri demi aynı şekilde maaş alıyorlar 2700 -2900 arası ?

 4. Selamün aleyküm
  Kur’an-ı Kerim öğreticisi nasıl olunuyor
  Yani ilahiyatı bitirdikten sonra ne yapılması gerekiyor
  Hangi sınavlara girmek lazım ? Nasıl atama yapılıyor geniş bilgi verebilir misiniz?
  Hayırlı akşamlar

 5. Birde girilecek olan sınavlardan kaç puan alınması gerekiyor? Sözlü ve yazılı mı oluyor sınavlar ? Kısacası bi detaylı bir bilgi verebilir misiniz
  Tekrar hayırlı akşamlar olsun..

 6. Selamünaleyküm ben bu sene imam hatip ten mezun oldum.Hafızlıktan da mezun olalı 2 seneye yaklaştı. 23 yaşındayım. Bu önümüzdeki kpss sınavına girecem.Şimdi kuran kursu öğreticisi olmak istiyorum. Buna göre başka hangi sınavlara daha girmem gerek ve puan durumu falan nasıl olacak. Bi bilgi verirseniz çok memnun olurum. Hayırlı günler.

 7. Lisans mezunu kkö hafız ne kadar maaş alır?

 8. Selamunaleyküm ben 4-6 yas kuran egitmeni olmak istiyorum.Duz lise mezunuyum kuran kursu sertifikamla birlikte bi cok sertifikam daha var.Bu yil kpss sınavina da girecegim.Ne yapmam lazim ayrintili bi sekilde aciklayabilirseniz cok sevinirim.Hayirli aksamlar.

 9. Imam hatip mezunuyum 2 yillik cocuk gelisimi okuyorum son senem ve kpssye hazirlaniyorum dhbtyede girecegim yalniz aklima takilan bir soru var biz bu sinavlari gecip mulakata girip ordanda iyi bir puan alirsak sozlesmelimi aliniyoruz yoksa kadrolumu? Yani kpss 70 dhbt 70 ve mulakat 70 olunca sozlesmelimi kadrolumu? Kafam karisti:) simdiden tesekkur ederim:)

 10. ben lisans mezunu olacağım bu yıl inşallah lisans dhbt ye mi girmem gerekiyor.. 2017 de lisans sınavına gireceğim inşallah

 11. Herkes maasi soruyr bu isi Maas icin mi yapiyr bu insanlar yoksa Allah rizasi icin mi eger para icin olacaksaniz tavsiyem olmayin cunku o para kiyamette ates olarak cikar karsiniza

  • Çok haklısınız size katılıyorum allah rızasını gözeten öğreticeler gerek bu işi para için yapanlar değil

   • Arkadaşlar madem öyle düşünüyorsunuz , o zaman neden ilahiyatın üniversitesi var ? ilahiyatın üniversiteni okuyanlar camilere imam oluyorlar . imamlık müezzinlik kuran kursu öğreticisi bir meslektir , bir iştir . müezzin yaptıgı işten para alamazsa coluk cocuguna nasıl ekmek götürecek ? eğer para almama niyetiniz varsa evinizde toplayın öğrencileri.

   • Tabii hallisiniz ama ben simdi kuran dersi veriyorum iki tane cocugum var esim calismiyor ve kadinlar camiiler birakip bana geliyorlar kendim arap oldum icin ve tecvit ve duzgun okuma irakta bir seyhten aldim mahrec daha fazla calisiyoruz duzgun okumak icin simdi bende orda olsaydim daha iyi benim icin ve bunun icin maas almak bir aybi yok cunku devlet veriyor ogrenci degil

 12. önlisans çocuk gelişimi mezunuyum kpss ile başvuru yapmam mümkün mü ? Ayrıca bir eğitim , belge vs . almam gerekiyor mu ?

 13. Lise mezunu + hafız 4-6 yas belgem var KPSS dhbts puan var ilahiyat okuyorum.
  4-6 yaş için kaç lira maaş alabilirim
  Şimdiden teşekkür ederim

 14. mbsts sınavı ile dhbt sınavı farklı şeyler mi ben şimdi kpss ile dhbt sınavına gircem kuran kursu öğreticiliği için mbsts ye mi girmem gerekiyor

 15. Selamun Aleyküm. Ben imam hatip lisesi mezunuyum.2 yıllık açık öğretim halkla ilişkiler mezunuyum..Yukarıda imam hatip + lisans denilmiş.Ben önlisas olduğum için giremiyor muyum bu sınava?

 16. Dhbt sinavi nedir ve kiran kursu ogreticisi olmak icin sirasiyla hangi sinavlara girilmesi gerekir

 17. Selamunaleykum acik lise okuyorum . hafiz degilim ama yuzyuze egitim belgem var . kuran kursu ogrsticisi olmam icin izlemem gereken adimlar nedir. Yardimci olursaniz sevinirim.

 18. Her yıl atama oluyor mu peki

 19. Ben lise 1 mezunuyum imamhatip kuran kursu ögreticisi olamazmiyim?
  Ayrica lise yi distan bitirirsem o zamana kadarda kuran kursuna gidersem olurmu? Ne gibi sinavlara girmem lazim

  Tesekkürler

 20. lisemezunu olup önlisans ilahıyata busene geciş yaptım medrese eğitim orta seviyede vardır hocalık yapabilirmiyim

 21. Ben imamhatip mezunuyum bu sene hudai de 1 yıl yüzüne eğitim gördükten sonra hafizlik yapıcam ve Önlisans bitiricem ınşaallah yine de 4 6 yaş eğitim sertifikasi almam gerekiyor mu ve atanmam nasik olur

 22. Kpssye girmek zorunlumuu ??

 23. meraba. sadece imam hatip mezunu olmamiz yeterlimi kuran kursu hocasi olmak icin yeterlimi

 24. Selamun aleykum ben bu seni imam hatip lisesi mezunu olacagim.cocuk gelisimi seltifikasini aldigimda yeterli olurmu 4-6 yas arasi cocuklar icinve sozlesmeli mi olur kpss ye gireceksem ne kadar puan almam gerekli olacak hayirli aksamlar.

 25. Imam hatip lisesi mezunu dglm.düz lise mezunuyum..
  Fatkat dini knulara we kuran ögretmeye ilişkin ögreti bi yònüm wr.bu yuzdn kuran kursu hocasi olmak istyorum .ama ne yapmam gerektıne dair hç bi blgm yok yardmci olur musunuz

 26. dhbt den 66 kpssden 65 aldim 4-6 yas sertivikasi icin basvurdum ocak da basliycak daha almadim ama kuran kursu ogreticisi yada 4-6 yas ogreticiai olabilir miyim ?

 27. selamunaleykum ben hafızım şimdi dhbtye girdim sözlü mülakattan sonra kuran kursu ögreticisi olabilirmiyim

 28. Kolay gelsin. Bakanlıkta normal bir devlet memuru ek iş olarak fahri kuran kursu öğreticisi olabilirmi acaba. İmam Hatip lisesi mezunu Lisans radyo tv mezunu 2013 ten beri devlet memuruyum. 2012 kpss var. Teşekkürler…

 29. Sa. Ben marmara üniversitesi okul öncesi öğretmenliği mezunuyum. 4-6 yaş öğretici belgesi almama gerek var mı? İlahiyat önlisansı bitirmek üzereyim. Şuan bana lazım olan sadece dhbt sınav puanı mı?

 30. Selamun aleykum. Ben hafizim hafizlik hocasi olmak istiyorum kpss ye ve dhbt ye girdim 4 6 yas sertifikasina gerek var mi ve kuran kursu ogreticisi olarak mi basvuru yapcam yardimci olursaniz sevinirim

 31. illaki imam hatip mezunumu olmak sart çocuk gelişim olsak yetmşyormu

 32. illaki i,mam hatip mi olmak sart çocuk gelişim olsak yetmiyormu ki

 33. ortaöğretim seviyesinde kuran kursu ogreticisi nasıl olunur yani ortaokul mezunu olanlarda kpss ye ve dhbt ye girip kuran ogreticisi olabilir mi?

 34. Merhaba ben lisans mezunuyum aynı zamanda açıktan önlisans ilahiyat okuyorum 1.sınıfım henüz ve kuran kursu öğreticisi olmak istiyorum girmem gereken sınavları Ve ortalama puan bilgisi verirseniz sevinirim bir de kadrolu olduğumda ne kadar maaş alırım

 35. Ben lise mezunuyum kuran kursu ögreticisi olmak istiyorum ne yapmam gerekiyor

 36. Selamün aleyküm ben bu sene imam-hatip ten mezun oluyorum üniversite düşünmüyorum ama kuran kursunda çalışmak yada Kur’an kursu açmak istiyorum acabilirmiyjm

 37. işletme mezunuyum. ilahiyat ön lisans bitirsem yeterli oluyor demi din hizmetleri alan bilgisi sınavına girip kuran kursu öğreticisi olmak için.

 38. selamun aleykum
  imamhatip mezunuuyum önlisans ilahiyat okuyorum okul bitince kpps girsem acaba atanabirmişyim önlisansla ? bide 4 6 yas sertifikası için ne yapmak gerekiyor sartları varmıdır . tesekkurler :))

 39. Kadrolu nasil kuran kursu ogreticisi olunur ben iki yil sozlesmelj yaptim olabilirmiyim imam hatip mezunuyum

 40. dhbt den 84 aldım sıralamada 350. yım dıyanet sozlesmeli alacak benim grubum da 5 kısı alacak acıktan atama sınavını mı beklemeliyim yoksa bunda sansımı denemelı mıyım sözlesmelı sınavı kazanırsan acıktan atama sınavına tekrar katılabilir misin

 41. Mürvet Karadeniz

  İmamhatip lisesi mezunu değilim ve 2 yıllık yüksekokul bitirdim. Medreseye gidip tecvid ve ilmihal eğitimi aldım. Benim kur-an kursu hocası olma imkanım var mı. Yani kpss girersen olur mu

 42. Kuran kursu hocalığı için imam hatip mezunu olmak yeterli midir?

 43. Selamun aleykum ; benim nişanlım 4 yıllık ankara ilahiyat mezunu yalnız uyruk olarak alman vatandaşıdır.Mesleyi icra etmesine bir engel teşkil eder mi ?

 44. İmam hatip mezunuyum kuran kursu hocasi olmak istiyorum hangi sınavlara girmem gerekir. Araştırdığimda DHBT ve MBSTS sınavları çıkıyo acaba hangisine girmem gerekir

 45. Selamunaleykum. Ben Anadolu Lisesi mezunuyum. Hafızlık okumak istiyorum. Hafizligi bitirdikten sonra iş bulabilir miyim? Kuran kurs ogreticisi olmak için ilahiyat fakültesi ya da imam hatip mi bitirmek gerekiyor? Anadolu Lisesi mezunu kuran kurs ogreticisi olamaz mi? Yardım edin lütfen.

 46. KPSS girerkn bolum mu seçiliyor kuran kursu öğretisi diye buna yönelik mi sorular cikiyo yoksa sinava girdikten sonra mi bolum seciyoruz

 47. 4 6 yaş için sertifika gerekiyor sertifikayı nasıl alabilirim nerden alınıyor..? Üniversite okuyarak mı alınıyor?

 48. Merhabalar ben meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum. Kuran kursu öğreticisi olmak için ne yapmam gerekiyor

 49. Kuran kursu ogreticiline Din kulturu ve ahlak bilgisi ogretmenligi mezunu alimj var mi? Dikap okudum ama ilahiyat bunyesinde idim. Olabilir mi acaba.

 50. Diyanet işleri insan kaynakları bölümüyle görüşmemde ilahiyat ön lisans mezunlarının kuran kursu öğreticisi olamıyacağı söylendi. Bilgi verebilirmisiniz.

 51. selamualeykum ben cami hocasi olmak istiyorum nasil katiliyoz sinavlara yaklasik 6 seneden beri kuran kursunda okudum simdi tekâmulden deyim 3 senen

 52. Selamun aleyküm ben okul öncesi öğretmenliği okuyacağım aynı zamanda açıktan ilahiyat ön lisansı 4 yıla çıkaracağım Kur’an kursu hocası olma ihtimalim nedir?

 53. Slm a ilahiyat fakültesinden mezunum KPSS girdim. Kuran kursu öğreticiliği icin yapmam gereken başvurular ne zaman bilgi alabilir miyim?

 54. ben ortaöğretim mezunuyum yaz kurslarında kuran eğitimi vermek istiyorum nereye başvurmak gerekiyor

 55. Merhaba ben 2016-2017 eğitim yılı imam-hatip mezunuyum.Direk kuran kurslarına başvurup kuran kursu ogreticiligi yaparken bir yandan da önlisans ilahiyat okuyabilirmiyim.Eğer lise diplomamla eğitmenlik yapabilirsem yurumem gereken yol nedir nerelere basvurabilirim ne herhangi bir sınava girmeme gerek var mi var sa bu sınav nedir şimdiden teşekkür ederim..:)

 56. Önlisans mezunları kadrolu kuran kursu hocası olabilir mı. Ataması nasıl olur mülakat falan var mı. Detaylı bilgi verir mısınız?

 57. Ben tarih öğretmenliği mezunuyumm. Ancak daha sonra da ilahiyat ön lisans bitirdim . Kuran kursu öğreticisi olmak istiyorum. Bunun için lisan kpss ne mi yoksa on lisans KPSS ye mı gitmem gerek bilmiyorum. Bir de kuran kursu öğreticisi olmak için ilk KPSS daha sonrada mbsts ye mı girmek gerekiyor

 58. Kadrolu kuran kursu öğreticisi nereye bağlı oluyor acaba. Ssk bağkur emekli sandığı. Eş durumu tayini için soruluyor

 59. Selamun Aleyküm Eşim Diyanet Kursu Hocası olup başka bir ilde eğitim veriyor olsa ben yanıma başka bir şehire atanması durumu nasıl olur Ben özel çalışıyorum O ise diyanette bağlı o bulunduğu şehirden benim yaşadığım şehire geçişi nasıl olur olur mu olmaz mı bu konuda bilgi verir misin şimdiden Allah razı olsun

 60. selamün aleyküm. ben sosyoloji mezunuyum pedagojik formasyonum da mevcut ön lisans ilahiyata başlayıp kuran kursu eğitmeni olmak isitiyorum. ne gibi bir yol izlemem gerekir?

 61. selamün aleykum sözleşmeli ile fahrı hoca arsındakı fark nedır.hangısı dah önce kadroya alınır.

 62. Selamün aleyküm hafızlık eğitimi imkanı her ilde mümkün mü?

 63. Merhabalar.
  Ben bu yıl açıköğretim ilahiyat fakültesine başlayacağım ve kuran kursu öğreticisi olmak istiyorum hem okuyup hemde kpss ve dhbt sınavına girip öğretici olabilirmiyim yoksa illa üniversiteden mezun mu olmam gerekir(imam-hatip mezunuyum)

 64. Almanyada yasiyoruz . Benim Esim 1988 Kastamonu Arac Imam Hatip Lisesinden Mezun . Ünuversiteye Istanbul Bogaz Icine baslar ama basörtüsünden dolayi Okulu terk etmek zorunda birakilir . 1994 ten beri Almanyada Yasamakta Camilerde belirli egitim görevlerinde bulunur . Diyanet Islerinde Görev alma imkani varmi ? Varsa nereye basvurmak gerekir ?

 65. selamun aleyküm 4-6 yaş sertifikam yok ama 3-6 yaş sertifikam var bir sıkıntı olur mu

 66. selamün aleyküm. ben imam hatip lisesi 2.sınıf öğrencisiyim. bu yaz tatilinde kuran kursunda yardımcı veya kuran hocası olarak çalışmam mümkün mü?

 67. Ben imamhatip mezunuyum hafızım ve 2 yıllık ilahiyat okumaya hazırlanıyorum normal olarak bi diyanetin kursunda Kuran hocalığı yapabilmem için 2 tulum bittikten sonra ne gibi talimatlara uymam gerekiyor

  • size en yakın diyanet işlerine gidip evrakları teslim ederseniz ihtiyaç dahilinde hocalık olarak alırlar sizi. ilahiyatınıda devam edersin.

 68. S.A ben lisans mez. Yurt dışından denklik belgemde var ana dilim arapça ve YDS arapçadan 85 puan aldım ancak kpss girmedim kuran öğreticisi yapanilirmiyim ?

 69. Selamun aleyküm .
  Ben imamhatip mezunuyum fakat önlisans başka bir bölüm okuyorum kuran kerim sertfikam var çalışma imkanı olur mu?

 70. Bu yıl ihl den mezun olacak birisi son kayıt 22 Mart olan yks ye kayıt olabilirmi?

 71. imam hatip mezunuyum dhbt sınavına girip hoca olabilirmiyim yoksa ilahiyatta şartmı

 72. Ben ortaokül mezunuyum 6 yıl kuran ve dinibilgiler gibi bir çok ders gördüm resmi degil acaba şimdi diyanetin kız kuran kursunda hoca olmak için ne yapmam lazım

 73. Ben bu sene imam hatipten mezun oldum ve ekim ayında yapılacak olan kpss sınavına girmeyi düşünüyorum sonrasında kurs hocalığı için yapilacak sinava da girecm ama daha 18 yasinda degilim yas sıkıntı olurmu

 74. İmam hatip mezunu değilim kuran kursu öğreticisi olabilir miyim ?ilahiyat ön lisans mezunuyum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...