Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Kuran Kursu Öğreticisi ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Kuran Kursu Öğreticisi ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Kuran kurslarında, dini en iyi şekilde anlatarak, dini bütün öğrenciler yetiştirmekle görevli olan kuran kursu öğreticisi, dini bilgilerini öğrencilerine eksiksiz ve düzgün bir şekilde aktarmak ile yükümlüdür. Temel görevi, öğrencileri kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i öğretmek olan kuran kursu öğreticisi, öğrencilerine namaz surelerini ve dualarını en iyi şekilde ezberletir, kendisine verilen program dahilinde ibadet, din ve ahlak ile ilgili güzel öğretilerde bulunur, kurs defterini düzenler. Kuran Kursu öğreticileri, dini temel bilgileri öğretirken; konu ile ilgili hadislerden, ayetlerden ve tefsirlerden de yararlanır. Dini bilgisi oldukça kapsamlı olmak zorunda olan kuran kursu öğreticisi olabilmek için en az ilköğretim mezunu olmak gerekir.

kuran kursu öğreticisi

Kuran Kursu Öğreticisi ne iş yapar?

Kuran Kursu Öğreticileri, kursa katılan tüm öğrenciler ile ilgili olan eğitim araç ve gereçlerinin de tutanağını tutar, kurs bitirme sınavlarında gözlemcilik görevini üstlenir. Bir Kuran kursu öğreticisinin temel fıkıh kavramlarını bilmesi, dini kavramları doğru bir şekilde telafuz etmesi, duanın önemini doğru bir şekilde ifade edebilmesi, Hz. Muhammed’in hayatını ve vazifesini uygun bir şekilde doğru kaynaklardan öğrencilere aktarabilmesi gerekir. İbadetlerin önemini de doğru bir şekilde öğretmesi gereken Kuran kursu öğreticileri, davranışlarıyla da öğrencilerine bir örnek teşkil edebilmelidir. Bu yüzden Kuran ahlakını en iyi şekilde yaşayan ve uygulayan Kuran Kursu öğreticileri; davranışları ve hareketleri ile daha iyi ve daha ahlaklı öğrencilerin yetişmesine vesile olabilir.

Kuran Kursu Öğreticisi nasıl olunur?

Bayan Kur’an Kursu Öğretici olma şartları arasında aşağıda belirtilen mezuniyet esaslarından en az birine sahip olmak vardır. Bunlara ek olarak KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi puanı dikkate alınarak adaylar arasından kadro sayısının belirli bir katı kadar kişi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sözlü mülakata tabi tutulur. Ayrıca 4-6 yaş grubu için Kur’an kursu öğreticisi olmak isteyenlerin 4-6 Yaş Grubu Çocuk Gelişimi ve Etkinlikleri Sertifası sahibi olması gerekmektedir. ULUDAĞ Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (USEM) bu sertifikayı uzaktan eğitim programı ile vermektedir. Kur’an Kursu Öğretici olarak atanan kişilerin kadro dereceleri yine aşağıda belirtilen eğitim durumlarına göre belirlenmektedir.

İlahiyat Fakültesi mezunları
İlahiyat Fakültesi mezunu olup Hafız unvanı bulunanlar
İlahiyat Ön Lisans mezunları
İlahiyat Ön Lisans ve diğer Lisans programlarından mezun olanlar
İlahiyat Ön Lisans ve diğer Lisans programlarından mezun olup Hafız unvanı bulunanlar
İmam Hatip Lisesi mezunları
İmam Hatip Lisesi + İlahiyat Ön Lisans mezunları
İmam Hatip Lisesi + diğer Lisans programlarından mezun olanlar
İmam Hatip Lisesi + İlahiyat Fakültesi mezunları
İmam Hatip Lisesi + mezunu olup Hafız unvanı bulunanlar

Atanmış Memurlar Kur’an Kursu Öğreticisi Olabilir Mi?

Halihazırda Diyanet İşleri Başkanlığı’nda başka bir unvanla memur olanların Kur’an Kursu Öğreticisi olabilme imkanları bulunmaktadır. Bunun için Kuran Kursu Öğreticisi olmak isteyen  memurların artık ÖSYM tarafından yapılan Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’na girmeleri gerekmektedir. MBSTS başvuru tarihi Ocak-Şubat 2017 olup sınav Nisan 2017’de yapılacaktır. 80 soruluk test şeklinde yapılacak sınava Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolu ve sözleşmeli personeli katılabilecektir.

MBSTS SINAV KONULARI:

1. Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)

2. Tefsir

3. Akaid & Kelam

4. Fıkıh & İlmihal

5. Hadis

6. Siyer & İslam Tarihi

7. Dinler ve Mezhepler Tarihi

Kuran Kursu Öğreticisi ne kadar maaş alır?

Din-kültür ilişkisini ve din-birey ilişkisini en iyi şekilde açıklaması beklenen Kuran kursu öğreticileri; 2016 yılı verilerine göre 2.700 ile 2.900 TL arasında net maaş alır. Diyanet İşleri Başkanlığı kapsamında çalışan Kuran kursu öğreticisi maaşları, 2016 yılında yapılan zam ile büyük bir artış göstermiştir. Önümüzdeki yıllarda Kuran kursu öğreticilerin sayısında artışa gidileceği yönünde bir kanaat mevcuttur. Ancak 2015-2016 Kuran Kursu Öğreticisi alımı için beklenen alım haberi beklentileri karşılamamış sadece 300 Bayan Kuran Kursu Öğreticisi alımı yapılmıştır.

yorum

 

 


38 yorum

 1. Selamün Aleyküm 4 6 yaş eğitmenliği için sertifika yeterli mi KPSS ye girip dhbt den gecmemizmi gerekiyor.

 2. 4 6 yaş sertifikayi alınca kpss ve diger sınava girmeden ozel kreslerde calisabilir miyiz

 3. Önlisans mevzunu Kuran kursu öğreticileri demi aynı şekilde maaş alıyorlar 2700 -2900 arası ?

 4. Selamün aleyküm
  Kur’an-ı Kerim öğreticisi nasıl olunuyor
  Yani ilahiyatı bitirdikten sonra ne yapılması gerekiyor
  Hangi sınavlara girmek lazım ? Nasıl atama yapılıyor geniş bilgi verebilir misiniz?
  Hayırlı akşamlar

 5. Birde girilecek olan sınavlardan kaç puan alınması gerekiyor? Sözlü ve yazılı mı oluyor sınavlar ? Kısacası bi detaylı bir bilgi verebilir misiniz
  Tekrar hayırlı akşamlar olsun..

 6. Selamünaleyküm ben bu sene imam hatip ten mezun oldum.Hafızlıktan da mezun olalı 2 seneye yaklaştı. 23 yaşındayım. Bu önümüzdeki kpss sınavına girecem.Şimdi kuran kursu öğreticisi olmak istiyorum. Buna göre başka hangi sınavlara daha girmem gerek ve puan durumu falan nasıl olacak. Bi bilgi verirseniz çok memnun olurum. Hayırlı günler.

 7. Lisans mezunu kkö hafız ne kadar maaş alır?

 8. Selamunaleyküm ben 4-6 yas kuran egitmeni olmak istiyorum.Duz lise mezunuyum kuran kursu sertifikamla birlikte bi cok sertifikam daha var.Bu yil kpss sınavina da girecegim.Ne yapmam lazim ayrintili bi sekilde aciklayabilirseniz cok sevinirim.Hayirli aksamlar.

 9. Imam hatip mezunuyum 2 yillik cocuk gelisimi okuyorum son senem ve kpssye hazirlaniyorum dhbtyede girecegim yalniz aklima takilan bir soru var biz bu sinavlari gecip mulakata girip ordanda iyi bir puan alirsak sozlesmelimi aliniyoruz yoksa kadrolumu? Yani kpss 70 dhbt 70 ve mulakat 70 olunca sozlesmelimi kadrolumu? Kafam karisti:) simdiden tesekkur ederim:)

 10. ben lisans mezunu olacağım bu yıl inşallah lisans dhbt ye mi girmem gerekiyor.. 2017 de lisans sınavına gireceğim inşallah

 11. Herkes maasi soruyr bu isi Maas icin mi yapiyr bu insanlar yoksa Allah rizasi icin mi eger para icin olacaksaniz tavsiyem olmayin cunku o para kiyamette ates olarak cikar karsiniza

 12. önlisans çocuk gelişimi mezunuyum kpss ile başvuru yapmam mümkün mü ? Ayrıca bir eğitim , belge vs . almam gerekiyor mu ?

 13. Lise mezunu + hafız 4-6 yas belgem var KPSS dhbts puan var ilahiyat okuyorum.
  4-6 yaş için kaç lira maaş alabilirim
  Şimdiden teşekkür ederim

 14. mbsts sınavı ile dhbt sınavı farklı şeyler mi ben şimdi kpss ile dhbt sınavına gircem kuran kursu öğreticiliği için mbsts ye mi girmem gerekiyor

 15. Selamun Aleyküm. Ben imam hatip lisesi mezunuyum.2 yıllık açık öğretim halkla ilişkiler mezunuyum..Yukarıda imam hatip + lisans denilmiş.Ben önlisas olduğum için giremiyor muyum bu sınava?

 16. Dhbt sinavi nedir ve kiran kursu ogreticisi olmak icin sirasiyla hangi sinavlara girilmesi gerekir

 17. Selamunaleykum acik lise okuyorum . hafiz degilim ama yuzyuze egitim belgem var . kuran kursu ogrsticisi olmam icin izlemem gereken adimlar nedir. Yardimci olursaniz sevinirim.

 18. Her yıl atama oluyor mu peki

 19. Ben lise 1 mezunuyum imamhatip kuran kursu ögreticisi olamazmiyim?
  Ayrica lise yi distan bitirirsem o zamana kadarda kuran kursuna gidersem olurmu? Ne gibi sinavlara girmem lazim

  Tesekkürler

 20. lisemezunu olup önlisans ilahıyata busene geciş yaptım medrese eğitim orta seviyede vardır hocalık yapabilirmiyim

 21. Ben imamhatip mezunuyum bu sene hudai de 1 yıl yüzüne eğitim gördükten sonra hafizlik yapıcam ve Önlisans bitiricem ınşaallah yine de 4 6 yaş eğitim sertifikasi almam gerekiyor mu ve atanmam nasik olur

 22. Kpssye girmek zorunlumuu ??

 23. meraba. sadece imam hatip mezunu olmamiz yeterlimi kuran kursu hocasi olmak icin yeterlimi

 24. Selamun aleykum ben bu seni imam hatip lisesi mezunu olacagim.cocuk gelisimi seltifikasini aldigimda yeterli olurmu 4-6 yas arasi cocuklar icinve sozlesmeli mi olur kpss ye gireceksem ne kadar puan almam gerekli olacak hayirli aksamlar.

 25. Imam hatip lisesi mezunu dglm.düz lise mezunuyum..
  Fatkat dini knulara we kuran ögretmeye ilişkin ögreti bi yònüm wr.bu yuzdn kuran kursu hocasi olmak istyorum .ama ne yapmam gerektıne dair hç bi blgm yok yardmci olur musunuz

 26. dhbt den 66 kpssden 65 aldim 4-6 yas sertivikasi icin basvurdum ocak da basliycak daha almadim ama kuran kursu ogreticisi yada 4-6 yas ogreticiai olabilir miyim ?

 27. selamunaleykum ben hafızım şimdi dhbtye girdim sözlü mülakattan sonra kuran kursu ögreticisi olabilirmiyim

 28. Kolay gelsin. Bakanlıkta normal bir devlet memuru ek iş olarak fahri kuran kursu öğreticisi olabilirmi acaba. İmam Hatip lisesi mezunu Lisans radyo tv mezunu 2013 ten beri devlet memuruyum. 2012 kpss var. Teşekkürler…

 29. Sa. Ben marmara üniversitesi okul öncesi öğretmenliği mezunuyum. 4-6 yaş öğretici belgesi almama gerek var mı? İlahiyat önlisansı bitirmek üzereyim. Şuan bana lazım olan sadece dhbt sınav puanı mı?

 30. Selamun aleykum. Ben hafizim hafizlik hocasi olmak istiyorum kpss ye ve dhbt ye girdim 4 6 yas sertifikasina gerek var mi ve kuran kursu ogreticisi olarak mi basvuru yapcam yardimci olursaniz sevinirim

 31. illaki imam hatip mezunumu olmak sart çocuk gelişim olsak yetmşyormu

 32. illaki i,mam hatip mi olmak sart çocuk gelişim olsak yetmiyormu ki

 33. ortaöğretim seviyesinde kuran kursu ogreticisi nasıl olunur yani ortaokul mezunu olanlarda kpss ye ve dhbt ye girip kuran ogreticisi olabilir mi?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...