Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Kütüphaneci ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Kütüphaneci ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Kütüphanenin sunduğu hizmetlerden faydalanmak için kütüphaneye gelen kişilerle ilgilenen, kütüphaneye gelen tüm süreli yayınların, kitapların ve tüm materyallerin düzenlenmesi ve sıralanması ile sorumlu olan kütüphaneciler; kütüphane koleksiyonunda yer alması gereken kitap vb. materyallerin de satın işlemlerini gerçekleştirir. Yurtiçi ve yurtdışı firmalar tarafından bağış alınan, satın alınan ve değişim yolu ile kütüphaneye kazandırılan tüm kitapların giriş, fatura ve demirbaş işlemlerini gerçekleştirmekle yükümlü olan kütüphaneciler; siparişler ile ilgili doğabilecek tüm sorun ve anlaşmazlıklarda da gerekli kişiler ile tüm yazışmaları, eksiksiz bir şekilde yürütür.

kütüphaneci, kütüphane memuru

Kütüphaneci ne iş yapar?

Gelen tüm materyallere kütüphane kaşesini basan ve emniyet şeritlerini yapıştıran kütüphaneciler; okuyucular tarafından alınan kitaplarının zamanında teslim edilip etmediğini de takip etmek, zamanında teslim edilmeyen kitaplar ile ilgili gerekli işlemleri yerine getirmek ile yükümlüdür. Ayrıca teknik işlemler söz konusu olduğunda, materyalleri ilgili birimlere aktarır, el yazması kitaplarının gizlice yurtdışına kaçırılmaması için satın alınma işlemlerini tamamlar. Ayrıca kütüphanede yer alan araç ve gereçleri, etkin ve düzgün bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili olan tüm yükümlülüklere uymak, mesleğin kalite ve verimlilik gerekliliklerine göre hareket etmek zorundadır. Kıymetli kitapların korunması için önlem almak, eskiyen ya da şekli bozularak okunmaz hale gelen kitapları ayırmak, kitapları zamanında getirmeyenlere uyarı yazısı yollamak, kayıp yayınlarla ilgili tutanak tutmak, yeni yayınları takip ederek, kütüphaneye bilgi verici yayınları kazandırmak. vb. görevleri de kütüphaneciler, yerine getirir.

Kütüphaneci nasıl olunur?

Kütüphaneci olma şartları arasında ilgili bölümden lisans mezunu olma şartı bulunmaktadır. Ancak geçtiğimiz yıllarda  yayınlanan KPSS klavuzlarında kütüphanecilikle ilgili bölümlerin hepsi ayrı kodla kadrolandırdığı görülmüştü. Daha sonra yayınlanan açıklamayla Kütüphanecilik ve Bilgi ÇalışmalarıBilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Arşivcilik veya Kütüphanecilik Bölümleri‘nin atama kodları birleştirildi. Bu bölümlerden lisans düzeyinde mezun olan biri KPPS P3 puan türü üzerinden atanarak kütüphaneci sıfatıyla memur olabilir. Geçtiğimiz senelerde yaşanan kod karmaşasına kurban gitmemek için başvuracağınız ilan şartlarını çok iyi incelemenizi tavsiye ederiz. Bunlar dışındaki bölümlerden mezun kişilerin artık kütüphaneci olma imkanı yoktur.

Bilgi Belge Yönetimi mezunlarının Kültür Bakanlığı bünyesinde atanabileceği kadrolar

Bilgi Belge Yönetimi mezunlarının Kültür Bakanlığı bünyesinde atanabileceği kadrolar

Kütüphaneci ne kadar maaş alır?

Kütüphanedeki genel işleyişten sorumlu olan kütüphaneci maaşları, 2016 son verilere göre ortalama net 3.039 TL dir. Derece ve çalışma yılına bağlı olarak, kütüphanecilerin maaşlarında bazı farklılıklar da olabilir. Lisans mezunu olan ve devlet memuru kapsamında devlet kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin sayısının ilerleyen yıllarda daha da çok olması bekleniyor.

 yorum


23 yorum

 1. eğitim fakültesi mezunuyum. kütüphane memuru olmak için ne yapmalıyım.

 2. Türk dili ve edebiyatı öğretmeniyim. kütüphane memuru olmak için ne yapmalıyım?

 3. Kpss 2016 yılında 69.50 puan aldım ön lisans düzeyi elektrik teknikerliği .kütüphaneci olma imkanım yok mu acaba .aynı zamanda işletme bölümü lisans mezunuyum .

 4. yüksek okul mezunuyum kitaplarla aram çok iyi. kütüphane memuru olabilir miyim

 5. ortaöğretim 2016 puanım 72 sizce kütüphane memuru olma şansım nedir? yardımcı olursanız çok makbule geçer.

 6. Kütüphaneci olmak için bilgi ve belge yonetimi bölümünde lisans eğitiminizi tamamlamaniz gerekir. 4 yıl hatta bazi üniversitelerde ingilizce hazırlık eğitimi ile birlikte 5 yıldir. Okumasi sanildigi kadar kolay bir bölüm degildir. Kütüphanecilik mesleği sadece kitaplarla alakali olup kitapları cok sevmekle yapilabilecek bir meslek değildir. Temel amacı bilgiye erisimdir. Ozellikle üniversite kütüphanelerindeki kutuphanecilerin çoğunluğu bilgisayar yazılımı bilgisine dahi ihtiyaç duymakta ve bu bilgiye sahip olarak görevini yapmaktadır. Elektronik kaynaklar, veri tabanlari, bilimsel Yayıncılık, kullanıcı eğitimi ve danışma hizmetleri gibi bir cok farkli birime sahip olan kütüphaneler sadece kitaplarin kaydedilip dizildigi odunc verildiği binalar değil bilimsel bilginin üretimine katki sağlayan bilgi merkezleridir.. herhangi bir bölümden mezun olan kişilerin kolay olarak görüp “kütüphaneci ” olmak istemesi ya da kütüphanelerin disiplinsiz memurlarin sürgün yeri olması asla doğru degildir. Her meslek gibi kütüphanecilik de bir eğitim süreci ve sonrasında pratik gerektirir.

 7. Kütüphane memuru diye bir şey yoktur. kütüphaneci vardır. Kütüphaneci olabilmek için ise üniversitelerin Kütüphanecilik ve Bilgi Çalışmaları, Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Arşivcilik veya Kütüphanecilik bölümlerinden birini bitirmiş olmak gerekir. İlk işe başlama durumunda ise bekar bir kütüphaneci 2700 – 2750 tl arası maaş alır.
  Basit iş güzel maaş mantığı mesleğin ruhuna hak ettiği değere oldukça ters ve talihsiz bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımda olan kişinin ise kütüphanelere sürgün yeri olarak bakanlardan bir farkı yoktur. Ne var kütüphanecilik mesleğini yapmakta demekle de yapılabilecek bir meslek değildir. Zira kimi zaman web tasarımcısı, yazılımcı, kimyacı fizikçi tarihçi olmanız gerekir, bazen çocuk bazen yaşlı bir birey olmanız gerekir. An gelir çalıştığınız kütüphanede sırtınızda koli taşırsınız, koltuğu masayı siz taşırsınız mimar olursunuz, işin daha hızlı bitebilmesi adına an gelir rafı siz kurarsınız marangoz olursunuz… . Bir kütüphanede teknik hizmetler sınıfına dahil kütüphaneci kadrosu dışında çalışabilmek için ise genel idari hizmetler bünyesinde bilgisayar işletmeni, memur yada yardımcı hizmetler sınıfında çalışabilirsiniz ve bunun için açılan kadroya göre lisans, ön lisans veya ortaöğretim kpss sınavlarından istenen puandan birini almanız ve atanabilmeniz gerekir.

  • “Bir kütüphanede teknik hizmetler sınıfına dahil kütüphaneci kadrosu dışında çalışabilmek için ise genel idari hizmetler bünyesinde bilgisayar işletmeni, memur yada yardımcı hizmetler sınıfında çalışabilirsiniz ve bunun için açılan kadroya göre lisans, ön lisans veya ortaöğretim kpss sınavlarından istenen puandan birini almanız ve atanabilmeniz gerekir.” demissiniz ben iibf mezunuyum ordaki memur kısmına takıldım hatta ümitlendim diyebilirim. yani memur olarak da atanma şansım var mı
   ?

  • bir kütüphaneci olarak ramazan bey güzel anlatmışsınız tebrikler.

  • Calisanlarin cogu ilk okul mezunu nasil universtide oluyor bu

 8. merhaba.
  nüfus müdürlüğünde gih sınıfında vhki. olarak çalışmaktayım. kurumlararası geçişle kütüphane ye geçiş yapmam mümkün mü?

 9. Şurdan mezun oldum yok buradan mezun oldum kütüphaneci olabilir miyim gibi saçma sacma konuşmayın. Eğer çok istiyorsanız gidin lisans eğitimini alıp okuyun.Sonra atınıp naparsanız yapın. Kimsenin önünü kapatmaya hakkınız yok. Önümüzü kapatanlara, ben dahil bütün bu eğitimi almış insanların hakkı helal değildir bilesiniz.

 10. ingilizce gereklimi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...