Son Haberler
Anasayfa / Haberler / Memurlar için memnuniyet anketi uygulaması geliyor!

Memurlar için memnuniyet anketi uygulaması geliyor!

Türkiye’de devlet memuru statüsünde çalışan 3 milyon kişi ve ailelerini ilgilendiren 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda çok önemli değişikliklere gidiyor.

Başbakanlığa sunulan “Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik Taslağı” ile artık memurların çalışma performanları mesai arkadaşları, amirleri ve memurlara işi düşen vatandaşlar tarafından verilecek değerlendirmelerle ölçülecek.

MEMURLAR İÇİN MEMNUNİYET ANKETİ UYGULAMASI

657

Özel sektörde birçok alanda uygulanan alışveriş ya da hizmet alımı sonrası değerlendirme alma sistemi artık kamu kurumları için de uygulanacak. Yönetmelik taslağından belirtildiğine göre bu değerlendirme işlemi elektronik ortam da yani büyük ihtimalle E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleşecek. Devlet dairesinde işini gören vatandaş internetten hizmet aldığı memur hakkında çeşitli sorular üzerinden değerlendirme yapabilecek. Taslakta belirlenen değerlendirme sorularından bazıları aşağıdaki gibi:

 “Aldığınız hizmet, beklentilerinizi ne ölçüde karşıladı?

Hizmetin kalitesinden memnun kaldınız mı?

Hizmeti beklediğiniz miktarda alabildiniz mi?

Kamu görevlilerinin ilgi, yardımseverlik ve nezaketi yeterli mi?”

Vatandaş bu sorulara “Hiç memnum değilim”, “Memnun değilim”, “Memnunum” ve “Çok memnunum” skalasından bir seçenek işaretleyecek. Bu uygulama yönetici kadrolardaki kıdemli memurlar için de geçerli olacak. Özetle, memurlar için bir memnuniyet anketi uygulaması getirilmesi planlanıyor.

İTİRAZ HAKKI VAR ANCAK SON SÖZ AMİRİN

Değerlendirmeye tâbi tutulan memurlar aldıkları puanları düşük bulursa bir üst amire itiraz etme hakkına sahip. Ancak itirazın kabul ya da reddi tamamen amirin inisiyatifinde. Kabul durumunda değerlendirmeyi yapan memur ya da amirin verdiği puan kesinleşecek. Red durumda ise yeniden değerlendirme istenecek.

NOTLARI DÜŞÜK MEMURLAR İŞTEN ATILABİLECEK

Memurluk ülkemizde ömür boyu iş garantisi olarak görüldüğü hükümetin de bu anlayıştan rahatsız olduğu uzun zamandır biliniyordu. Memurlar için getirilen bu değerlendirme sistemi artık memurluktan atılma yolunu açıyor.

İş bilgisi ve kalitesi, iletişim ve iş birliği, görev bilinci ve iş alışkanlıkları, disiplin ve kurallara uyma, gelişime açıklık gibi kriterle değerlendirilecek olan memurlar işlerine devam edebilmek için 4 aşamalı sistemde belirli bir düzeyi tutturmak zorunda kalacak.

Bunlar; A düzeyi (90-100 puan),

B düzeyi (76-89 puan),

C düzeyi (60-75 puan) ve

D düzeyi (0-59 puan)…

PUANA GÖRE TAYİN, TERFİ VE ATILMA

Memur değerlendirme sisteminde son üç dönemin ortalaması A ve B düzeyinde olan personeller görevde yükselme, terfi, yurtdışı görevlendirmelerde öncelik hakkı kazanacak. Sözleşmeli memurlar ise A, B ve C düzeyinde başarılı olursa “başarı ücreti” almaya hak kazanacak.

Eğer memurun başarı puanı birbirini takip eden 3 dönemin en az ikisinde en alt seviye olan D düzeyindeyse, görevi ya da görev yeri değiştirilecek. Eğer memur sözleşmeliyse, ‘temel ücretle’ başka bir amirin yanında 6 ay ek süre verilerek çalıştırılacak. Bu süre için yeni sözleşme yapılacak. Eğer 6 ay sonunda başarısı D düzeyindeyse, sözleşmeleri fesh edilecek. Yani işten çıkarılacak.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*