Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Mübaşir ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Mübaşir ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Adalet Bakanlığı kapsamında çalışan mübaşirler, adliyeler ile özdeşlenen meslek dalları içerisinde yer alan ve adliye dışında hiçbir kurumda çalışmayan kişilerdir. Adliyelerde ise mahkemelerde görevlendirilen mübaşirler, duruşma zamanında duruşmalarda yer alma, duruşmalarda görüşülmesi beklenen dosyaları, duruşma öncesi eksiksiz bir şekilde hazırlama, hazırladığı duruşma dosyalarına göre dava sırası gelenleri mahkeme salonuna davet etme ve duruşma esnasındaki düzeni ve koordinasyonu sağlama ile görevlidir.

mübaşir

Mübaşir ne iş yapar?

Duruşma düzeninin kesintisiz bir şekilde gerçekleştirilmesinden sorumlu olan mübaşirler, tarafların hakime sunacağı tüm delilleri, dilekçeleri hakimlere teslim ederken, hakim tarafından taraflara verilecek tüm belge ve evrakları da bireylere teslim eder. Yani, iki taraf arasında aracılık görevini üstlenen mübaşirler; tarafları duruşma konusunda da bilgilendirmek ile de yükümlüdür.

Duruşmada birçok görevi bulunan mübaşirlerin duruşma dışında gerçekleştirmesi gereken vazifeleri de vardır. Evrakları postaya vermek, hakim ve zabıt katibi ile keşiflere gitmek ve onlara yardımcı olmak, evrakların dağıtım işlemlerini gerçekleştirmek, evrak ve dosyaların kaybolmasına ve duruşmanın aksamasına engel olmak, dosyaları eksiksiz bir şekilde hakime teslim etmek vb. görevleri adliyelerde mübaşirler gerçekleştirir.

Zabit katiplerinin teslim ettiği tüm belge ve evrakları, hakimlere götürmek, hakim tarafından imzalanmasını sağlamak ve zabıt katiplerine teslim etmek, mübaşirlerin diğer yetki ve görevleri içerisinde yer alır. Ayrıca adliye için gerekli olan tüm evrak, dosya ve belgeleri; zimmet defterine kaydederek; imza karşılığında götürmesi gereken yerlere götürür.

Mübaşir ne kadar maaş alır?

Adliyede birçok görevi olan ve mahkemelerin olmazsa olmaz meslek dalları içerisinde yer alan mübaşir maaşları; 2016 yılı son verilerine göre net ortalama 2.400 TL’dir. 2.400 TL en yüksek mübaşir maaşı iken en düşük ve görevine yeni başlayan mübaşir maaşı ise 2.146 TL’dir. Bu hesaplamalara aile yardımı ve asgari geçim indirimi dahil değildir.

yorum


2 yorum

  1. 22 Temmuz 2013 yılında teknisyen olarak memurluğa atanıp 15 Ocak 2016da istifa eden ve yeni mübaşirliği kazanan biri bekar ne kadar maaş alır?

  2. Sozlesmeli mubasir ne kadar maas alabilir evli 1 cocuk ve esi calismayan icin?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Çocuk gelişimcisi ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

Çocuk gelişimi son yılların en çok tercih edilen mesleklerinden biridir. 2 yıllık ...

Mütercim ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

  Çalışma alanları oldukça kapsamlı olan kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra ...