Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Mühendislik Öğrencileri Arasından Pilot Alınacak

Mühendislik Öğrencileri Arasından Pilot Alınacak

Hava Harp Okulu, görülen ihtiyaç üzerine mühendislik öğrencileri arasından yetiştirilmek üzere pilot adayı alacak. Bugün yayınlanan 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye göre pilot adayları öncelikle pilotaj eğitimi veren üniversiteler ve ilgili mühendislik bölümlerinde okuyan öğrenciler arasından seçilecek. Pilot adayı olmak için başvurabilecek öğrencilerin belirlenen bölümlerde ve sınıflarda okuyor olması gerekiyor. Üniversitelerin mühendislik bölümlerinde 1. sınıfta okuyan öğrenciler zorlu seçim sürecinin ardından Hava Harp Okulu bünyesindeki Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden birine yerleştirilecek. Seçilen öğrenciler 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı’na Hava Harp Okulu’ndaki bölümlerinde 2. sınıftan lisans eğitimlerine devam edecekler. 3 yıl daha eğitim aldıktan sonra pilot adayı teğmen rütbesi kazanacaklardır. Pilotaj eğitimi görüp sağlık denetlemelerinde de başarıyla geçtikten sonra teğmen rütbesi ile mezun olup Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde göreve başlayacaklardır. Mühendislik öğrencileri arasından pilot alımı iki farklı yolla yapılacaktır. İlk yöntem mühendislik bölümlerinde 1. sınıfta okuyanlar için diğer alımlar ise mühendislik bölümleri 2. ve 3. sınıflarda okuyanlar içindir.

pilot-muhendis

Mühendislik 1. Sınıf Öğrencileri İçin HHO Başvuru Şartları

Adaylar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır.

Daha önce herhangi bir askeri ya da sivil okuldan atılmamış olmaları gerekmektedir.

FETÖ ile ilişkisi bulunmuş, okullarında öğrenim görmüş kişiler pilot adaylığına başvuramaz.

Pilot olmak isteyen mühendislik 1. sınıf öğrencileri  12 Ocak 2017’ye kadar  Hava Harp Okulu’nun internet sitesi www.hho.edu.tr üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir.

Üniversitelerin mühendislik bölümlerine yerleşmiş 1. sınıf öğrenciler Hava Harp Okulu tarafından belirlenecek olan baraj puanına göre başvuru yapacaklardır. Pilot adaylığı için baraj puanı  Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 puan türlerine göre belirlenecek olup Hava Harp Okulu’nun internet sitesinden ilan edilecektir.

Yurtdışında yüksek öğrenim görmekteyse öğrenim gördüğü kurumun YÖK tarafından denkliğinin kabul edilmiş olması gerekmektedir.

Adayların başvuru tarihi itibariyle en fazla 21 yaşında (1995 ve sonrası doğumlu) olması gerekmektedir. (Yaş düzeltmesi yaptıranların düzeltmeden önceki yaşı dikkate alınır)

Mühendislik 2. ve 3. Sınıf Öğrencileri İçin HHO Başvuru Şartları

Yukarıdaki şartlar mühendislik 2. ve 3. sınıf öğrencileri için de geçerli olup yaş kriterleri farklıdır. Yayınlanan klavuza göre;

2. sınıf öğrencileri en fazla 22 yaşında, 3. sınıf öğrencileri ise en fazla 23 yaşında olmalıdır. 

Başvurunun ardından kabul şartları arasında dönem ortalamasının 4 üzerinden en az 2.20 olması ve alttan en az 2 dersinin bulunması şartı yer almaktadır. Kabul şartları başvuru şartları ile aynı mahiyette olup ciddi sağlık problemi bulunan, kekemelik, pelteklik, uyurgezerlik gibi sorunları bulunan adayların başvurmaması zaman ve emek israfından koruyacaktır. Ayrıca kefil isteneceği ve nişanlılık evlilik durumu bulunan adayların başvursalar bile değerlendirme aşamasında eleneceğini unutmayın. Başvuruları kabul edilen adaylar 10 aşamalı ikinci bir değerlendirmeye tabi tutulacaklardır. Hangi bölümlerde okuyanlar hangi programlara başvurabileceğini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

bolumler

Mühendislik öğrencileri arasından seçilecek pilot adayları için yapılacak duyuruları http://www.ikdm.hho.edu.tr/ adresinden takip edebilirsiniz. Detaylı bilgi için mutlaka klavuzları inceleyiniz.

1. sınıf öğrencileri için başvuru klavuzu

2. ve 3. sınıf öğrencileri için başvuru klavuzu


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...

fizyoterapist

Fizyoterapist ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Fizyoterapistlik hem özel sektör hem de kamuda çalışma imkanı bulunan oldukça revaçta ...