Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Mütercim ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Mütercim ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

 

Çalışma alanları oldukça kapsamlı olan kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektörde de çalışma imkanına sahip olan mütercimler; temel olarak bir yazılı metnin bir başka bir dile çevrilmesini, farklı bir dildeki konuşmaların diğer bir dilde ifade edilmesini gerçekleştirir. İngilizce, Fransızca, Almanca gibi farklı dillerde çalışabilen mütercimler; aynı zamanda tercümanlık da yaparak; üniversitelerin mütercim tercümanlık bölümünde edindiği bilgileri, kendini de geliştirerek, iş hayatında kullanır. Eskiçağ dilleri ve kültürleri, doğu dilleri ve edebiyatı, İtalyan dili ve edebiyatı, Batı dilleri, Batı ve doğu dilleri ve edebiyatı gibi farklı bölümlerde eğitim alan mütercim ve tercümanlar; eğitimleri doğrultusunda iş hayatlarına atılır.

mutercim

Mütercim ne iş yapar?

Özel sektörde onlarca iş imkanı olan mütercim ve tercümanlar; Ticaret Bakanlığı’nda, TRT kurumunda, ithalat ve ihracat sektörü gibi dil bilgisi gerektiren farklı sektörlerde görev alabilirler. Arap Dili ve Edebiyatı mezunları; Diyanet İşleri Bakanlığı’nda iş bulabilecekleri gibi orta dereceli okullarda ise öğretmenlik mesleğini icra edebilirler. Batı Dillerinden mezun olan mütercim ve tercümanların, iş alanları daha geniş olmakla birlikte; bu kişiler Dış İşleri Bakanlığı’nda, elçiliklerde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda, Turizm Bakanlığı ya da diğer turizm sektöründe çalışabilirler. İtalyan dili ve edebiyatı mezunları ise, İtalyan lisesi ya da özel konservatuarlarda İtalyanca öğretmenlik yapabilirler. Sümeroloji bölümünü bitiren mütercim tercümanlar; müzelerde çivi yazısı uzmanı olarak, görevlerini icra edebilirler.

Mütercim ne kadar maaş alır?

Mütercim ve tercümanlar, birçok uluslar arası şirkette, ithalat ihracat yapan firmalarda e-mail yolu ile yazışmaları yürütebilir; konuşmaları Türkçe’ye çevirebilir ve cevap niteliğinde İngilizce vb. dillerde hazırlanmış metinleri e-mail ile karşı tarafa yollayabilir. Mütercim ve tercüman maaşları; 2016 son verilerine göre farklılık gösterse bile 2.500 TL ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Dış İşleri Bakanlığı’nda çalışan mütercimler; 6.500 TL civarında maaş almaktadır.

 


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...