Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Polis Olmak istiyorum, Polis nasıl olunur 2016

Polis Olmak istiyorum, Polis nasıl olunur 2016

Ülkemiz şartları itibariyle en tehlikeli mesleklerin başında gelen polislik mesleği her şeye rağmen en çok rağbet edilen memuriyetlerden bir tanesidir. Bütün tehlikesine rağmen polis olmak istiyorum diyenlerin sayısında her geçen artış yaşanmakta. Biz de nasıl polis olunur merak edenler için bir yol haritası hazılamak istedik. Polis olma şartları 2016 yılı itibariyle önemli değişiklikler yaşanmıştır. Ancak meslek olarak polisliği düşünen onbinlerce kişi için en önemli kriterler eğitim durumu, yaş ve fiziki yeterliliktir. Bu kriterler kendi içlerinde alt dallara ayrılarak detaylanmaktadır. Biz de en önemli şartlardan eğitim durumu ve yaş kriterinden başlayarak polis olma şartları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Öncelikle polis olmak isteyenlerin ilk kontrol etmesi gereken nokta yaşlarıdır. Çünkü geçtiğimiz günlerde Meclis’te kabul edilen “İç Güvenlik Paketi” polis olmak için gerekli yaş sınırını 28’den 30’a çıkarmıştır. Polis olmak isteyenlerin 31 Aralık itibariyle 30 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Bu şart kadın polis adayları için de geçerlidir.

polis

Polis Olmak İçin Genel Şartlar


Emniyet Teşkilatı’nda polis olarak göre yapmak için 4 farklı yol bulunmaktadır. Polis Koleji, Polis Meslek Yüksek Okulu, Polis Akademisi, Polis Meslek Eğitim Merkezi kurumlarında eğitim alarak polis olabilirsiniz. Polis yetiştiren kurumlar arasında lise düzeyinde eğitim verenler arasında bulunan Polis Kolejleri 27 Mart 2015 tarihinde TBMM’de kabul edilen 6638 sayılı İç Güvenlik Paketi kapsamında kapatılmıştır. Öncesinde Ankara ve Bursa’da bulunan polis kolejleri 1 yılı İngilizce hazırlık olmak üzere 4 yıl eğitim vermekteydi. Buralardan mezun olan polis akademilerine sınav olarak geçer, komiser yardımcısı olarak mezun olurlardı. Polis Kolejleri’nin kapatılmasıyla Türkiye’de şu an lise düzeyinde polis yetiştiren bir kurumu kalmamıştır.

Bu kurumlardan eğitim alabilmeniz için genel şartlar ise şunlardır:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. 6 aydan fazla hapis cezası gerektiren suçlardan hüküm giymemiş olmak (Hükmün açıklaması geri bırakılmış, affedilmiş olsa dahi )
 3. Anayasal düzene karşı işlenen suçlar, yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmak
 4. Herhangi bir eğitim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle atılmamış olmak
 5. Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği’nden belirtilen sağlık sorunlarına sahip olmamak

Polislik yasal yükümlülükler ve yaş kriteri için üst sınırı böylece çizmiş olduk. Polis nasıl olunur merak edenler için ikinci yol ayrımı eğitim seviyesinde başlar. Liseden sonra polis olmak isteyenler ve üniversite mezunu olduktan sonra polis olmak isteyenler için farklı yol haritaları mevcuttur. Öncelikle liseden sonra polis nasıl olunur ona bakalım. Her alan için yaş ve fiziki yeterlilik kriterlerini yeri geldikçe tekrar edeceğiz.

Liseden Sonra Nasıl Polis Olunur?

Lise mezunu genç arkadaşların birçoğu kariyer ve hayat tarzı olarak polisliği seçerek geleceklerini güvence altına almak istiyor. Ancak bu tercihlerin bilinçli bir şekilde yapılması için devletin polis ihtiyacını karşılamak üzere kurduğu polislik alım sistemini iyi incelemek gerekiyor. Liseden sonra polis olmak isteyenlerin PMYO nedir, POMEM ile PMYO arasındaki fark nedir bunlar hakkında belli bir fikir sahibi olmaları yapacakları tercihi daha sağlıklı hale getirecektir.

PMYO Nedir?

Kısaca PMYO olarak bilinen Polis Meslek Yüksek Okulu, devletin polis memuru ihtiyacını karşılamak için kurulmuş eğitim kurumlarıdır. Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet veren bu kurumlar liseden sonra polis olmak isteyenlere 2 yıl önlisans düzeyinde eğitim verir. Bu eğitim yatılı olup eğitim sürecini başarıyla tamamlayan adaylar Polis Meslek Yüksekokulu Ön Lisans Diploması sahibi olurlar. Mezuniyetin ardından Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan sınavdan geçerli not aldıktan sonra polis memuru olarak göreve başlar.

POMEM ile PMYO arasındaki fark nedir?

Polis Eğitim Merkezi Müdürlükleri yani POMEM kurumları, PMYO’dan farklı olarak üniversite mezunları arasından polis memuru yetiştirmeyi amaçlar. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan bu kurumların eğitim süresi 9 ay olup başvuru şartları arasında üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olup KPSS’den gerekli puanı almış olmak vardır. Bu şartlara ilerde detaylı olarak değineceğiz.

POMEM mezunu ile PMYO mezunu polis arasında fark var mıdır?

Polis olmak için iki farklı kurum bulunması aralarında bir fark olduğuna dair birtakım soru işaretleri yaratıyor. POMEM mezunu polis ile PMYO mezunu polis arasında görev tanımı açısından bir fark yoktur. İkisi de polis memuru sıfatıyla göreve başlar. Ancak 4 yıllık üniversite mezunu olarak polis olan POMEM mezunları, 2 yıl eğitim alan PMYO mezunu polis memurları kıdem ve maaş konusunda ufak avantajlara sahiptir. Örneğin; yeni mezun POMEM mezunu kademe olarak 7’nin 2’si olup 4 yıldır görev yapan PMYO mezunu polise denktir. Maaşları arasında da ortalama 100 lira fark vardır.

Lise mezunu olarak polis olmak isteyen adaylar PMYO başvuru şartları dahilinde değerlendirmeye tutulur. Bu şartlar her sene PMYO Aday Seçme Sınavı ve Başvurusu başlığı altında Polis Akademisi’nin resmi sitesi http://www.pa.edu.tr/ üzerinden yayınlanır. 2016 PMYO şartları hakkında detaylı açıklamalar şöyledir:

PMYO YGS Baraj Puanı 2016

PMYO başvurusu için lise mezunu olmak ya da liselerin 4. sınıfında eğitimi görüyor olmak gerekmektedir. PMYO sınavlarına başvurmadan önce yerine getirmeniz gereken şartlardan bir tanesi de Yüksek Öğretime Geçiş sınavından belirlenen puan ve üzerinde puan almış olmaktır. PMYO YGS baraj puanı her sene değişmektedir. 2016 PMYO YGS baraj puanı 270.00 olarak belirlenmiştir. YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinin bir tanesinden 270.00 puan almış olmak PMYO başvurusu için yeterlidir.

Emniyet Teşkilatı mensubu olarak şehit veya gazi olan kişilerin çocukları için 2016 PMYO YGS baraj puanı 150.00 olarak belirlenmiştir. 2015 yılı itibariyle bu puan 140.00 idi. Polis emeklililerinin ya da faal görevdeki polis memurlarının çocukları bu avantajdan yaralanamaz.

PMYO’a başvurmak için boy sınırı nedir?

Yazımızın başında belirttiğimiz fiziki yeterlilik kriterleri lise mezunu polis olmak isteyenlerin karşısına PMYO başvurularında da çıkıyor. PMYO başvuru şartları içinde boy sınır kız öğrenciler için 1.62 cm erkek öğrenciler için 1.67 cm olarak belirlenmiştir.

Boy sınırı dışında bir de beden kitle endeksi fiziki yeterlilik kriterleri arasında bulunmaktadır. Boy şartını sağlanasanız dahi beden kitle indeksini belirlenen kriterler arasında değilse başvuru yapamazsınız. Beden kitle endeksi nasıl hesaplanır hemen açıklayalım: Beden kitle endeksi kilonuzun boy uzunluğunuzun karesine bölünmesiyle bulunur. Polis olmak için beden kitle endeksinizin 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olması gerekmektedir.

Beden kitle endeksinizin hesaplanması için boy ve kilo bilgilerinizi yorum olarak yazarsanız sizlere yardımcı oluruz.

PMYO’a başvurmak için yaş sınır nedir?

PMYO başvuru şartları arasında 18 yaşını doldurmuş olmak ve 26 yaşında gün almamış olmak şartı bulunmaktadır. Yaş sınırı sınavın yapıldığı güne göre belirlenmekte olup tarih aralığı 31 Aralık 1991 – 01 Ekim 1998 olarak belirlenmiştir. Daha bir ifadeyle PMYO başvuru için 31 Aralık 1991 – 01 Ekim 1998 tarihleri arasında doğmuş olmak gerekmektedir.

Lise mezunu polis olmak için yaş ve fiziki şartlar bu şekilde olup bunlar dışında Türkiye Cumhuriyeti kanunlarınca belirlenen diğer şartları da sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlar arasında herhangi bir suçtan sabıkası olmama, parti üyesi olmama, alkol ve uyuşturucu tedavisi görmemiş olma gibi önemli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları 2016 PMYO Başvuru Klavuzu üzerinden dikkatlice okumanızı şiddetle öneririz. Yanlışlıkla yapacağınız hatalı bir beyan sizi ömür boyu polislik mesleğinden men edebilir. Yayınlanan son başvuru klavuzunu aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz.

2016 PMYO Başvuru Klavuzu İndir

Polis Maaşları 2016

Tüm meslekler gibi polislikte de maaş miktarı seçim konusunda önemli bir kriterdir. Ülkemizde her yıl iş bulamayan onbinlerce üniversite mezunu ve rahat bir gelecek hayal eden lise mezunları ortala üstünde bulunan polis maaşları nedeniyle polislik mesleğine yönelmektedir. 2016 Polis maaşları birçok iyileştirmeden sonra polislik mesleğini daha cazip hale getirmiştir. Polis maaşları görev yapılan yere, eş-çocuk durumu ve mezun olunan kuruma göre değişmektedir. Örneğin;  POMEM mezunu olup İstanbul’da görev yapan bekar bir polis memuru 3.490 TL maaş almaktadır. Şark görevi denilen büyük şehirler dışında göreve başlayacak polis maaşları ise bu rakamın 200 lira altından başlamaktadır.

yorum

Lise mezunuyum polis olabilir miyim? 2 yıllık mezunum polis olmak istiyorum gibi sorularınıza tecrübeli polis arkadaşlar tarafından yanıt verilecektir.

Polislik dışında diğer güvenlik güçlerine katılmayı düşünen arkadaşlar aşağıdaki yazılardan detaylı bilgi edinebilir.

Bekçi ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Uzman Erbaş nasıl olunur? Ne kadar maaş alır?


48 yorum

 1. Önlisans mezunuyum polis olmak istiyorum ygs ye girip olabilir miyim?

  • evet olursun..

  • Merhaba ben iki yıllık ön lisans mezunuyum şuanda 4 yıllığa tamamlamak için acikogretimden devam ediyorum. Ygs ye girdim bu sene denemek için. Şuan önlisans mezunu olarak polis olabilirmiyim yoksa ygs sen aldığım puanla pmyo girmem mi gerekir. Biraz karışık bi soru oldu…

 2. Boyum 1.70 kilom 57 yeterlimi acaba

 3. Mesela ben atıyorum 1.70 im polisliğe alınamammı

 4. Anadolu lisesi 3.sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim, komiser veya komiser yardımcısı olarak görev yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim kafam çok karışık

 5. Merhaba ben lise ikiye gidiyorum anadolu lisesinde okuyorum polis olmak istiyorum bunun için neler yapmam gerekiyor

 6. Merhabalar ben 12.sınıfta okuyorum direk komiser yardımcısı olarak polis olmak istiyorum ne yapmam gerekiyor.

 7. merhaba ben1989 doğumluyum ama kimlik yasim. 1986 açık lise mezunuyum. özel harekat polisİ olabilir miyim. teşekkürler

 8. acık ogretım lıse mezunuym boyum 172 kılom 65 hıcbır saglık sıkıntım yok polıs ola bılırmıyım

 9. Merhabalar lise 4. Sınıf öğrencisiyim yazınızı okudum ve anlamadığım bir bolum var liseden mezun olmak veya lise4. Sınıf öğrencisi olmak gerekiyor yazıyor. Lise 4.sınıfta biryere başvuru veya kayıt va. birşey mi yaptırmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim ve birde vücut kitle endeksi için boyum 1.82 kilom 83 bunuda soylerseniz sevinirim. İyi akşamlar

 10. Merhaba anadolu lisesi 3. öğrencisiyim mühendis olmak istiyorum ama hayatımda hep polis olma hayalim de var 4 yıl mühendislik okuduktan sonra sırf hayalimi gerçekleştirmek için polis olup belki bir süre de polislik yapıp istediğim zaman mühendisliğe geçebilir miyim üniversiteyi bitirdikten sonra neler yapmam gerekiyor ?

  • mühendis olduktan sonra polis olabilirsin ama geri dönemezsin diye biliyorum detaylı bilgi için

   facebook.com/Bostanci18900

 11. Merhaba ben acıkögretim ögrencisiyim 16 yasındayım ne yapmam gerekir şimdidn Neler yapmalıyım.

 12. Herhangi bir spor dalında lisansı olanlar için mesela benim futbolda var bu bize katkı sağlarmı?

 13. Ben bütün sınavlardan geçeceğimı düşünüyorum ama mülakatta torpil olmadığı için kalacağımı düşünüyorum malum devir torpil devri artık mülakatlarda kurşun kalem kullanmasinlar 🙂

 14. 1999 doğumlu olunca girilemiyor mu yani?

 15. Benim sol gözümün içinde küçük bi leke var ine ucu kadar falan sağ gözümde de aynu sekilde küçük bi ben var goz kapagimin orada acaba bir sorun olurmu

 16. kısmi renk körlüğüm var bundan dolayı polis olabilirmiyim

 17. Merhaba. Boyum 1.61 bir santim ixin elerler mi beni kilom 57. Hic bi esneklik saglanmiyor mu .

 18. Önlisans mezunuyum polisliğe ygs ye girip pmyo dan mı girmem daha iyi olur yoksa üniversiteyi 4 yıla tamamlayıp kpss den mi girmem daha doğru ve kolay olur?

 19. Önlisans mezunuyum polislik için YGS den girmem mi yoksa 4 yıla tamamlayıp KPSS den mi girmem daha kolay olur?

 20. üniversiteden sonra mı polis olmak mantıklı yoksa ygs ye girip liseden sonra polis olmak mı mantıklı

 21. Merhaba ben liseyi açıktan okuyorum bu süreçte polis olabilir miyim polis olmak için ne yapmalıyım

 22. Polis memuru olduktan sonra pöh e geçiş yapabilir miyiz

 23. Polis olmak için hangi derlerden kaç net olması gerekir

 24. imam hatip lise 3 okuyorum lise bittikden sonra ne yapmam lazım

 25. Lise 3e gidiyorum başkomiser veya emniyet amiri olmak istiyorum nasıl olabilirim veilk görev başladıgımızda nerede yaşıyorsak oradamı görev yapıyoruz

 26. Merhaba. Ben Polis olmak istiyorum fakat polislikte bilgisayar la ilgilnene bölümde olmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

 27. Ygs den 270 in altında alınca olamiyormuyuz?

 28. 2016 mezunuyum polis olmak istiyorum kilom 50 boyum 1,65 çok iyi de koşabiliyorum bedenen dayanıklıyım yani ama polis olmam için ne gerekli nasıl bir yol izlemem gerekli bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 29. 22 ekim 1998 dogumluyum. Polis olamiyor muyum?

 30. benim doğum tarihim 06.01.1990 olarak geçiyor kimlikte.Ailem 1991 olarak yazdırmamış.Bunu mahkeme yoluyla düzeltme yaptırsam polislikte engel olurmu

 31. Merhabalar kolay gelsin ben bu sene ygs girdim yeterli puanı aldığımı düşünüyorum pmyö girecem 23-12-1999 doğumluyum girebilirmiyim

 32. Ben ygs den 245 aldim okul puanim eklenince 285 oluyor acaba girebiliyorluyum yoksa okul puansiz mi 270 almam gerekirdi

 33. Ben şu an lise 3. Sinif ogrencisiyim kpss ortaogretim sınavına girdim seneye lise son sınıfta o kpss ortaogretim puanıyla polis başvurusu yapıp olabilirmiyim…

 34. 185 boy kilo 110 ne kadar kilo vermem gerekiyor

 35. Hangi liseden polis olunur ? yani her lise den olunurmu ?

 36. Diyelim ben 2 Ekim 2000 doğumluyum. Liseden mezun olunca 1 ekimden önce 18 yaşına girmemiş olucam yine de polis olabilir miyim. O yıl başvurabilir miyim PMYO ya.

 37. boy:1.80
  kilo:60:
  yaş:15

 38. boy 1.69 kilo 58

 39. Merabalar ben kas ameliyatı oldum bacakimdan bu sağlık kontrolünde sıkıntı olur mu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...

fizyoterapist

Fizyoterapist ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Fizyoterapistlik hem özel sektör hem de kamuda çalışma imkanı bulunan oldukça revaçta ...