Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / POMEM Üniversite Mezunu Polis Olma Şartları 2016

POMEM Üniversite Mezunu Polis Olma Şartları 2016

Kariyer ve hayat tarzı olarak polislik mesleğini düşünen yüzbinlerce insan bulunan ülkemizde polis nasıl olunur sorusu her zaman güncelliğini korumakta. Biz de polis olmak istiyorum diyen kişiler için polis okulları ve başvuru şartları hakkında derli toplu bir rehber hazırlamak istedik. Türkiye’de asayiş ve güvenliği sağlamakla görevli polis memuru ve amirlerine gerekli eğitimleri sağlamak üzere kurulmuş olan 3 farklı kurum bulunmaktadır. Eğer siz de polisliği meslek olarak düşünüyorsanız bu okulların eğitim düzeylerini, sürelerini ve mezuniyetten sonra size sağlayacağı unvanları çok iyi bilmelisiz. Eğitim düzeylerine göre polis okullarını tek tek inceleyeceğimiz bu yazımızla sizlere gerekli bilgileri sağlamaya çalışacağız. Üniversite mezunları nasıl polis olur? her aşamayı tek tek değerlendireceğiz.

Polis okulları olarak bilinen bu kurumlar yüksekokul ve üniversite düzeyinde eğitim vermekte olup başvuru şartları birbirinden farklıdır. (Lise düzeyinde polis yetiştiren Polis Kolejleri, 2015 yılında kapatılmıştır.) Önlisans düzeyinde eğitim vererek polis olma imkanı sağlayan Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) farklı bir başvuru sürecine sahip olup daha önce bu konuyla alakalı sizleri bilgilendirmiştir. Lise mezunu olduktan polis olmak için gerekli bilgileri öğrenmek için Liseden sonra nasıl polis olunur? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

polis

POMEM Üniversite Mezunu Polis Olma Şartları  2016

Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) üniversite mezunu olan kişileri belirli kriterlere göre seçerek 6-9 ay süren eğitim sürecinin ardından polis memuru olmak imkanı sağlamaktadır. 4 yıllık fakülte mezunu olup kanunen belirlenen POMEM başvuru şartları arasındaki nitelikleri taşıyan kişiler kurum tarafından yapılan sınavlar sonucundan bu okullarda eğitim almaya hak kazanırlar.

POMEM Başvuru Şartları 2016

Üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olmuş olmak. (Yurtdışındaki yüksek öğrenim kurumlarından mezun adayların mezun oldukları okulların Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından denkliği kabul edilmiş olmalıdır.)

31 Aralık 2016 tarihi itibari ile 30 yaşından gün almamış olmak. (31 Aralık 1987 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)

2015 veya 2016 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı P3 puan türünden en azın 60 puan almış olmak. (Şehit ve gazi polislerin eş veya çocukları için bu sınır 48 puandır.)

Boy uzunluğu kadın adaylar için 1.62 cm, erkek adaylar için 1.67 cm’dir. Beden kitle endeksi 18-27 arasında olmalıdır. Ayrıca sağlık yönetmeliğinde belirtilen şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. (Kilonuzu boyunuzun karesine bölerek beden kitle endeksinizi hesaplayabilirsiniz.) Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği İçin Tıklayınız.

Hakkınızda kesinleşmiş ya da açıklanması geri bırakılmış hüküm bulunmamalıdır. Özetle; sabıkanız bulunmamalıdır. Herhangi bir adli idari kovuşturma geçirmemiş olmanız gerekmektedir. Evli iseniz eşiniz de bu şartlara tâbidir.

Silah taşımaya herhangi bir hukuli engeliniz bulunmamalıdır.

Alkol, uyuşturucu gibi uyarıcı madde tedavisi görmemiş olmanız gerekmektedir.

POMEM Başvurusu için Gerekli Belgeler

a) Başvuru dilekçesi,
b) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu,
c) Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi,
ç) Erkek adaylardan askerlik durum beyanı,
d) Evli ise evli olduğuna dair beyan,
e) KPSS Sonuç Belgesinin aslı ve fotokopisi,
f) 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğe uygun olarak son bir yıl içinde çekilmiş on adet vesikalık fotoğraf,
(2) Birinci fıkrada istenen belgelerin fotokopileri, başvuru sırasında görevli tarafından asılları ile karşılaştırılarak kontrol edildikten sonra “Aslı Görüldü” ibaresi ile isim, rütbe ve sicil yazılarak imza edilir ve belgelerin aslı adaya geri verilir.

POMEM Başvurusu Nasıl Yapılır?

POMEM başvurusu için yukarıdaki belgelerle birlikte yaşadığınız ilin emniyet müdürlüğüne giderek şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Kargo ya da posta yoluyla yapılan başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır. Başvuru esnasında adaylara başvuru formu ve güvenlik soruşturması ilgili formlar verilerek doldurmaları istenir. Başvurunuzun ardından izleyen süreçte aday (evliyse eşi hakkında da) güvenlik soruşturması yürütülür. Üniversite mezunu polis alımı ilanları için https://www.pa.edu.tr/ adresini takip edebilirsiniz.

 Başvurunuzun ardından 3 aşamalı bir değerlendirmeye tâbi tutulursunuz. İlk değerlendirmede Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği ve Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliği’ne uygunluğunuz, fiziki görünüşünüz, diksiyonunuz değerlendirilir. Yetkili kurul tarafından yapılan bir değerlendirme sonunda olumlu rapor alan aday 2. değerlendirme aşamasına geçer.
İkinci aşama sözlü mülakattır. POMEM mülakatlarında adaya rastgele konuların yazılı olduğu bir zarf seçtirilir. Konuyu öğrenen adaya düşünmesi için biraz süre verilir. Ardından konu hakkındaki görüşleri değerlendirme kurulu tarafından dinlenir. Burada yapacağınız sözlü sunum her biri 12 puan olan 5 ayrı kritere göre değerlendirilir. Bu kriterler bilgi seviyesi, kavrama yeteneği, özgüven, ifade yeteneği ve beden dili kullanma becerisidir. Adaydan cevaplaması beklenen sorular genellikle Atatürkçülük İlkeleri, ülkemizdeki sosyal sorunlar ve reelpolitik konularından seçilmektedir. Aşağıda örnek bir POMEM sözlü mülakat sürecini izleyebilirsiniz. Sözlü mülakatta başarılı bulunan adaylar 3. değerlendirme aşaması olan fiziki denetlemeye girmeye hak kazanırlar.

POMEM Sözlü Mülakat Sınavı Soruları

Polis adayları için son değerlendirme aşaması olan spor mülakatı, aday fiziki yeterliliğinin sınandığı bir dizi jimnastik hareketini içerir. Erkekler için 60 saniye, bayan adaylar için 66 saniye barajı bulunan POMEM spor parkuru 40 puan değerindedir. Belirlenen süre içerisinde parkuru tamamlayamayan adaylar elenir. Spor mülakatı ile ilgili bilmeniz gereken önemli kriterler mevcuttur:

 • Engellerden herhangi birini terk ederseniz 0 puanla elenirsiniz.
 • Nizami yapılmayan mekik, şınav gibi hareketler için bitiriş sürenize 2 saniye eklenir.
 • Düz takla hareketini nizami yapamayan ya da eksik yapan adayın bitiriş süresine 3 saniye eklenir.
 • Denge tahtasında başarısız olan adayın süresine 6 saniye eklenir. Düştükten sonra devam eden adayın bitiriş süresine ekleme yapılmaz.
 • Atlama beygirinde başarısız olan adayın bitiriş süresine 6 saniye eklenir. Bu engeli geçmek için herhangi bir yöntem kullanılabilir

Parkuru hatasız tamamlayan aday 40 tam puan alır. Polis adaylarının spor mülakatında başarılı sayılması için tam puanın %50’sini aşmaları gerekir. Yani 20 puan alan adaylar başarılı sayılır ancak sıralar en yüksekten düşüğe doğru yapılır.

POMEM Spor Parkuru son yıllarda birkaç kez değiştirilmiş, engeller nispeten basitleştirilmiştir. Parkurun son halini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

POMEM Spor Parkuru 2016

Bu 3 aşamalı değerlendirmeden olumlu not alan adaylar için “POMEM ÖĞRENCİ ADAYI OLUR” raporu düzenlenerek genel müdürlüklere gönderilir. Burada adayların KPSS puanı ve değerlendirme aşamalarında aldığı puanlara göre sıralama yapılır. Puan eşitliği halinde KPSS puanı yüksek aday tercih edilir. Bayanlar ve erkekler ayrı sıralamaya tâbi tutulur. İlan edilen kontenjanın %30’u kadar yedek aday belirlenir. Asıl listeye seçilen adaylar sağlık kontrolünün ardından Polis Meslek Eğitim Merkezleri’nde eğitimlerine başlar.

Polis Maaşları 2016

Uzun ve zorlu bir sürecin ardından polis olmaya hak kazanan ve polislik mesleğini düşünen herkesin aklına ilk gelen sorulardan bir tanesi de polis maaşları olmaktadır. Polis Maaşları 2016 yılında birçok iyileştirmeden sonra geçmişe göre daha iyi duruma gelmiştir rakam olarak. POMEM mezunu yeni bir polisin maaşı görev yapacağı yer, evlilik ve çocuk durumuna göre değişmektedir. Aile yardımı ve son zamlarla birlikte İstanbul’da göreve başlayan yeni mezun bekar polis maaşı 3.490 TL olarak belirlenmiştir.

yorum

Emniyet Teşkilatı içerisinde polis dışında başvurabileceğiniz meslekler arasında bekçilik, polis özel harekat gibi seçenekler de mevcuttur. Bunlar ayrı değerlendirme süreçlerine sahip olup gerekli bilgileri aşağıdaki bağlantılara tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bekçi ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

 


14 yorum

 1. 40 cm yüksekliğindeki tahtadan atlamadan direk tekerleklere geçsem kurallara aykırı mı. çünkü eğitimde bi aksılık yasadım ve atlama yaparken bacaklarım kırılacak gibi oluyo. atlamayı yapsam parkurun sonunu göremem 🙁

 2. Merhaba Ben polis olmak istiyorm ve gerekli şartları taşımaktayım hangi tarihde başvuru yapmam uygun olur

 3. olur tabi iram nası olsa bi pastahane veya güzel nezil bi yerde arabanın içinde 7/24 uyuyup bedava çay yemek sen niye atlayasın ki vatandaş her gün atlıyor polise yazık o uyusun.

 4. Ali Erman ZİHNİ

  İyi çalışmalar lisans mezunu bu vatanın evladını komiser olma polislikte ilerleme yükselme imkanı nedir rütbe ne olarak başlıyor saygılarımla

 5. Pomem başvuru için lisans tan 3 dersinde kalsa basvurabiliyormusuz diye duymuştum dogrumu

 6. Merhabalar , Ben polis olmak istiyorum fakat , 16 yaşlarında birini bıçakla yaraladım , mahkeme gördüm ve 3 ay 10 gün ceza aldım sabıkam görünmüyor , Polis olabilirmiyim ?

 7. Merhaba ben bu sene üniversite mezunuyum ama boyum 1.5960 boy koşulu üniversite mezunları için de geçerli mi masa başı memuru veya emniyet yardımcısı olmak için teşekkürler herkese hayatında başarılar

 8. Oldukça ise yarayacak bilgiler. Paylasiminiz için çok tesekkürler.

 9. Ben evliyim bir cocugum var pomem dusunuyorum ama lisans son sınıftayidık.mrk ettiklerim var
  1.her yil alim oluyormu
  2.çocugum olduğu için yaşadığım ile aramak olurmu
  Eski devlet dairesin calisiyor ama sözleşmeli

 10. Ben evliyim bir cocugum var pomem dusunuyorum ama lisans son sınıftaym mrk ettiklerim var
  1.her yil alim oluyormu
  2.çocugum olduğu için yaşadığım ile atamam olurmu
  Eski devlet dairesin calisiyor ama sözleşmeli

 11. Iyi günler uni birinci sınıf öğrencisiyim 1992 doğumluyum 4 yıllık uni bittikten sonra polis olmak istiyorum yaşımdan dolayı bir sıkıntı olur mu

 12. alm ben bu sene lisans mezunu ilacam. basortuluyum. polis olmak istiyorum. bide daha once mulakata girmis basarili olmustum. bu 6 aylik egitim okulda yatili olarak mi kaliniyo

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...

fizyoterapist

Fizyoterapist ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Fizyoterapistlik hem özel sektör hem de kamuda çalışma imkanı bulunan oldukça revaçta ...