Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin sağlanabilmesi ve hastalara kaliteli hizmet sunabilmek adına her birim kendi içerisinde ve ayrı ayrı denetlenmektedir. Bu denetimleri, kurum içindeki iş akışını ve düzeni sağlayan kişiler sağlık yönetimi danışmanlarıdır.

Sağlık Yönetimi Danışmanı

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar?

Sağlık yönetimi danışmanı; hastane içindeki işlerin düzenlenmesi ve dağıtılması, gerekli ekipmanın sağlanması ayrıca finansmandan sorumlu olan kişidir. Görevli olduğu kurumdaki bütün ihtiyaçları saptar ve zamanında müdahale ederek gerekli eksiklikleri giderir. Gerekli hasta bakım ücretleri ve kurumun yatak ihtiyaçları için fizibilite çıkarır, eksikliklerin tamamlanmasını sağlar. Sağlık yönetim danışmanı olmak isteyen adayların, sözel yeteneklerinin kuvvetli olması, iletişim konusunda ileri düzeyde ve sorumluluk sahibi kişiler olması gerekmektedir. Hasta ve hasta yakınları ile birebir iletişim halinde olacağından sabırlı, anlayışlı ve güler yüzlü olmalıdırlar. Sağlık yönetimi danışmanlığı ülkemizde son yıllarda bir meslek olarak tanımlanmıştır ve gerek özel gerek ise devlet hastanelerinde personel ihtiyacı oldukça fazladır. Sağlık yöneticileri kurumların büro kısmında görev alırlar. Başhekim ve alt kadro ile sürekli iletişim halinde olurlar.

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne kadar maaş alır?

Kurum ve bölgelere göre farklılık göstereceği üzere yaklaşık sağlık yönetimi danışmanı maaşları 2016 itibariyle 2750 TL ile 3200 TL arası maaş getirisi olan bir meslektir. Günümüzde sağlık bakanlığı sağlık sisteminin güçlendirilmesi ve desteklenmesi adına personel alımları gerçekleştirmektedir. Mesleki eğitim üniversitelerin sağlık idaresi bölümleri tarafından verilmektedir. Eğitim süresi 4 yıl ve öğrencilerin sağlık kuruluşlarında, özellikle hastanelerde 4 ay süre ile staj yapma zorunluluğu vardır. Eğitim sonunda “Lisansı diploması” alan öğrenci Sağlık yöneticisi unvanını alır. Sağlık yöneticileri her meslekte olduğu gibi yüksek lisans ve doktoralarını yapabilir, Doçent ve Profesör gibi unvanları alabilirler.

yorum


5 yorum

  1. ben ack ogretım yazdım 348 puanla saglık yonetımı ben nasıl yukselebılırım hastne muduru olmk ıstyrm napmlyım

  2. aklımda takılan iki soru var

    1-mesela ben bir sağlık yöneticisiyim bir hastamız için cihaz veya ilaç istendi bu ilaç veya cihaz gelmez is veya vaktinde gelmedi ve hasta öldü . hastanın ölmesi ben mi suçlanırım ? ceza alırmıyım ?
    2-sağlık yönetici görevi ve sorumluluğunu yerine getirmez ise ne olur ?

  3. saglık yonetımı ben nasıl yukselebılırım hastne muduru olmk ıstyrm napmlyım

  4. Bence ilk önce klavyedeki sesli harfleri yazmaya çalışarak başlıyabilirsin

  5. Ben lise ogrencisiyim ve tercih yapicam onu acik bir meslekmi napsam cok kararsizim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

fizyoterapist

Fizyoterapist ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Fizyoterapistlik hem özel sektör hem de kamuda çalışma imkanı bulunan oldukça revaçta ...