Son Haberler
Anasayfa / Meslekler ve Maaşlar / Memur Maaşları / Uzman Erbaş nasıl olunur? Ne kadar maaş alır?

Uzman Erbaş nasıl olunur? Ne kadar maaş alır?

uzman-erbas

Türk Silahlı Kuvvetleri yaklaşık 20-25 yıldır yılın belli dönemlerinde uzman erbaş istihdamı için kadro açmaktadır. Sözleşme karşılığı verilen bu kadrolara başvuru için mental ve fiziki olarak birçok şart bulunmaktadır. Askeri okullardan mezun olmayan kişiler için profesyonel askerliğe ilk adım sayılan uzman erbaşlık, uzman onbaşı ve uzman çavuş rütbelerinden oluşmaktadır. Uzman erbaş olma sürecini başarıyla tamamlamak isteyen adaylar öncelikle yazılı sınava başvurup daha sonra ön sağlık muayenesi, fiziki kabiliyet, yeterlilik testi ve son olarak da sözlü mülakat aşamalarını geçmelidir. Bu aşamaları geçen adaylar sağlık raporu ve güvenlik soruşturması işlemlerine tabi tutulur. Uzman çavuş nasıl olunur diye merak edip yazılı uzman çavuşluk sınavına girmeyi düşünüyorsanız öncelikle TSK tarafından aşağıda belirtilen şartlara uygunluğunuzu gözden geçirmelisiniz. Bu şartlar başvuracağınız kuvvet birimine göre (Kara, Hava, Deniz ve Jandarma) ufak değişikler gösterebilir.

Uzman Çavuş Olmak İçin Gerekli Şartlar

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
2) Müracaat tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak
3) Askerlik hizmetinin 6. ayı ile terhis tarihinden itibaren üç yıl içerisinde başvuru yapmış olmak
4) Ortaokul, lise, yüksek okul veya dört yıllık fakülte mezunu olmak. (Bazı ilanlara özel olarak en az lise mezunu olmak şartı konabilir)
5) Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş olarak görev yapmamış olmak ve askeri okullarda öğrenci iken okulla ilişiği kesilmemiş olmak.
6) Taksirli suçlardan ceza almamış olmak. Cezanın affa uğraması, zaman aşımına uğraması ya da para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş olması sizi uzman erbaş olmaktan men eder. Herhangi bir suçtan dolayı aldığınız ceza sabıka kaydınızdan mahkeme kararıyla çıkarılmış olsa dahi TSK nezdinde uzman erbaş olarak görev yapamazsınız. Bu durumlara soruşturma altında veya yargılanıyor olmak da dahildir.
7) TSK bünyesinde uzman erbaş olarak görev yapmak kişiler kurumun manevi kimliğe zarar verici, askerlik mesleğinin onur ve haysiyetiyle bağdaşmayan fiillerde bulunmuş olamaz. İllegal siyasi örgütlere mensup olup yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimseyenler uzman erbaş olma hakkından mahrum bırakılır.
8) Halihazırda silah altında bulunan askerler, uzman erbaş kadrolarına başvurabilmek için birlik komutanları tarafından verilen nitelik belgesinde 80 veya altında not almamalıdır.

Sözleşmeli Er Boy Şartı ve Kilo Şartları

9) Uzman erbaş ya da yaygın tabirler sözleşmeli er olmak için Sözleşmeli Erbaş ve Er Yönetmeliği’nde belirtilen fiziksel özellikleri taşıyor olmanız gerekmektedir. 2016 yılı itibariyle 19 yaş üstü sözleşmeli er adayları için Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen kilo sınırı 51 kg. boy sınırı ise 1.64 santimdir. Üst sınır ise boy 2.10 cm kilo ise 84 kg’dır.

Yani boyu 1.64 cm ile 2.10 cm aralığında olan kişi 51 kilo altında ya da 84 kilo üstünde olamaz.

Bu şartlar kuvvet komutanlıklarının verdiği sözleşmeli er alım ilanlarında ufak farklılıklar beyan edilmektedir.

Kendi durumunuzun uygunluğunu kontrol edebilmek için kuvvet komutanlıklarınca yayınlanan tablolara bakmanız gerekmektedir. Bu tablolara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Bağlantıya sağ tıklayıp farklı kaydet diyerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Uzman Erbaş Boy Kilo Oranları Pdf

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Boy Kilo Tablosu
Jandarma Genel Komutanlığı Boy Kilo Tablosu
Hava Kuvvetleri Komutanlığı Boy Kilo Tablosu
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Boy Kilo Tablosu

10) Tüm sınavları geçen adaylar için TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne gereğince; sevk edildikleri asker hastanesinden komando uzman erbaş adayı seçilenler için “Komando Uzman Erbaş Olur, Paraşütle Atlar”, diğer sınıflar için “Sağlam, Uzman Erbaş Olur” kayıtlı sağlık raporu almış olmak.

Uzman Erbaş Sınavı Nasıl Oluyor?

Yukarıda belirtilen şartları sağlayan kişiler uzman erbaş olmak için yazılı sınava başvurabilirler. Sözleşmeli er temini için yapılacak yazılı sınavlarla ilgili duyurulara kuvvet komutanlıklarının internet sitelerinden takip edebilirler. Sözleşmeli er sınav duyuruları takip için aşağıdaki bağlatıları kullanabilirsiniz.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli er alım duyuruları: http://www.kkk.tsk.tr/PersonelTemin/Uzman.aspx

Hava Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli er alım duyuruları: http://www.tekok.edu.tr/

DEniz Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli er alım duyuruları: http://personeltemin.dzkk.tsk.tr/index.php
Jandarma Genel Komutanlığı sözleşmeli er alım duyuruları: https://www.jandarma.tsk.tr/personel/uzman_erbas.htm

Kılavuzlarda belirtilen tarihlerde internet üzerinden ön başvuru yaptıktan sonra işlem sonunda çıkan sayfanın mutlaka çıktısını alınız. Herhangi bir sorunda elinizdeki sayfayı göstererek başvurunuzun geçerli olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Uzman çavuş sınavı nasıl oluyor diye merak edenlere sınav içeriğinden bahsedelim.  Uzman çavuş sınav soruları Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Millî Tarih, Millî Coğrafya, Matematik, Türkçe-Dil Bilgisi, Temel Vatandaşlık Bilgisi konularından çıkmakta ve en az 50 sorudan oluşmaktadır.. Bu sınavdan 100 üzerinden 70 ve üzeri alanlar başarılı sayılarak ön sağlık muayenesine alınırlar. Uzman çavuş sınavında çıkmış sorular arıyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayarak örnek soruları görebilirsiniz.

Uzman Çavuş Çıkmış Sınav Soruları PDF için tıklayınız

Uzman Erbaş Ön Sağlık Muayenesi

Yazılı sınavı geçen uzman erbaş adayları başvurduğu kuvvet komutanlığı tarafından ön sağlık muayenesinden geçirilirler. Uzman çavuş ya da uzman onbaşı adayları bu muayene esnasında daha önce belirtilen boy – kilo endeksindeki şartlara uyup uymadığına bakılır. Bu denetimde boy uzunluğunuz ayakkabısız olarak ölçülecektir. Kilo kontrolünüz ise eşofmanlı ya da spor şortu ile yapılacaktır.

Boy ve kilo denetiminin dışında uzman erbaş adaylarının dış görünüşü değerlendirilmektedir. Bir asker adayı dış görünüş olarak kusursuz yani prezantabl olmalıdır. Omurgada eğrilik, göğüs kafesinden çöküklük, yüzünde ve ya vücudunun herhangi bir yerinde yara, ameliyat ya da jilet izi bulunanlar elenirler. Bunlar dışında göz sağlığınız ağız ve çene sağlığınız da değerlendirme kriterleri arasındadır. Ön sağlık muayenesinden olumlu rapor alanlar Fiziki kabiliyet yeterlilik testine girmeye hak kazanırlar.

Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi

Sözleşmeli er yani profesyonel asker adayları fiziki olarak yeterli olduğunu kanıtlamak zorundadır. Bunun için TSK standartlarıyla belirtilen koşullarda 1500 m. koşu, sınav, mekik testine girerler. fiziki kabiliyet değerlendirme testi (FKDT) denilen bu teste giren adaylar sağlık durumunun bu faaliyetleri yapmaya elverişli olduğunu kabul etmiş sayılırlar.

Fiziki kabiliyet değerlendirme testi (FKDT) için adaylardan yanlarında eşofman, şort ve spor ayakkabısı ile girmelidirler. Adaylardan spor kıyafetlerini kendileri getirmeleri istenebilir.

Fiziki kabiliyet değerlendirme testinde başarılı sayılmak için puanlarının ortalamasının 50 ya da üzeri olması gerekmektedir. Bu oranlar başvurduğunuz kuvvet komutanlığı tarafından değiştirilebilir. Aşağıda Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirtilen puanları bulabilirsiniz.

UZMAN ERBAŞ ADAYLARI İÇİN FİZİKİ YETERLİLİK TESTİ (FYT) PUANLARI

fktd-kkk-1

fktd-kkk-2

jandarma uzman çavuş fiziki kabiliyet değerlendirme testi FKDT standartları

Fiziki kabiliyet değerlendirme testinde başarılı olan adaylar son olarak sözlü mülakat aşamasına geçebilirler. Sözlü mülakatın ardından; yazılı sınav notunun %70’i FKDT test notunun %15’i mülakat puanının %15’i alınarak elde edilen ortalama 70 üstü olanlar başarılı sayılır. Adaylar sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından geçerek 5 aylık bir eğitim sürecine girerler. Bu eğitimde ait olduğu sınıf ve askerlik mesleğinin temellerini öğrenirler. Nihayetinde sözleşmeli erlik kapsamında uzman onbaşı ya da uzman çavuş rütbesiyle kıtalarına atanırlar.

Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Gerekli aşamaları geçerek TSK bünyesinde sözleşmeli er olarak görev yapacak aday birkaç kere sözleşme imzalamaktadır. İlk sözleşmede 1-4 yıl arasında görev yapmayı kabul eder. İkinci sözleşmede ise görev süresi 1 yıldan az 3 yıldan fazla olamaz. Toplamda görev yapacağı süre 7 yıldır. 7 yılın sonunda 6191 sayılı Kanun gereği kamuda memur olarak görevlendirilirler. Sözleşmeli er maaşları görev süresi ve yerine göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tabloda sözleşmeli er ne kadar maaş alır görebilirsiniz.

sozlesmeli-er-maaslari

Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Uzman çavuş maaşları 2016 itibariyle 2700 TL ile 4500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Uzman çavuş maaş bilgisi OHAL Bölge Tazminatı, Aile Yardımı,  Çocuk Yardımı,Unsur Komutanlık Maaşı, OYAK Kesintisi, Konut Kesintisi gibi kriterlere göre değişmektedir. Doğu bölgelerinde görev yapan uzman çavuşlar OHAL Bölge Tazminatı  adı altında ekstra bir ödeme alacaklardır. Bunlar dışında söz konusu askerlerin gösterdikleri başarılar sonucunda verilen broveler de maaşlarına direkt etki etmektedir. Uzman çavuşların Aile Yardımı 177.30 TL, Çocuk Yardımı ise 45 TL olarak belirlenmiştir.  2016 Uzman çavuş maaşları yasayla belirlenen kriterlere göre %3 zamlanacaktır.

Ohal Bölge Tazminat: 1352 TL
Komando Tazminatı: 400 TL
Balık adam Tazminatı : 450 TL
Bomba İmha Uzmanı: 700 TL
MAK Brove Tazminatı: 500 TL
Asayiş Tazminatı : 450 TL
Yabancı Dil Tazminatı: 200 TL ( YDS Sınavından 55 ve üstü alanlar için)

OYAK Kesintisi: 169 TL
Konut Kesintisi: 169 TL

Buna göre;

Evli ve 1 çocuk sahibi uzman çavuş maaşı sadece (aile ve çocuk yardımı eklendiğinde) 2.510 TL civarındadır. Bu rakama yukarıda belirttiğimiz kriterler eklendiğinde aylık maaş 4500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Uzman onbaşı maaşları bu rakamlardan 50-60 TL daha azdır.

2016 Uzman Erbaş Maaşları

Uzman Erbaş maaşları yıllık zam oranları normalde yasaya göre asgari ücret üzerinden hesaplanıyordu. Asgari ücretin Ocak 2016 itibariyle %30 zamlanarak 1300 TL’ye çıkmasıyla uzman erbaşların maaşları da bu oranda zamlanması gerekiyordu. %30 zammın ardından uzman erbaşların maaşının astsubayların maaşı geçmesine nedeniyle Genelkurmay tarafından askeri hiyerarşiye ters bulunarak itiraz edildi. Uzman Erbaş maaşları artık memur maaşlarına endeksli olarak zamlanacak. Bu da yıllık %6 oranına tekabül etmektedir.

30.01.2016 itibariyle Meclis’ten geçen Torba Yasa’da beklendiği gibi uzman erbaşları ilgilendiren bir düzenleme de bulunuyor.  Mevcut yasaya göre uzman erbaşların ek göstergesi astsubayın 2/3’ünden fazla olamadığı için ek gösterge için tavan rakam 2.200 TL idi. 2016 Torba Yasa ile gelen düzenlemeyle uzman erbaşların ek gösterge rakamları 3.000 TL’ti bulacak. Bu artış maaşlara ve emeklilik primlerinde doğrudan artış olarak yansıyacaktır.

 

yorum

 


12 yorum

 1. merhaba benim tecilim 2016 aralık 31 de doluyor üni den mezun olamadım ne zaman askere giderim ve uzman erbaş çavuş vb için ne zaman başvura bilirim ?

 2. Şinav mekik testini gecemeyenler elenenir mi ?

 3. hava kuvvetleri uzman erbaş için tüm koşulları başarı ile geçtim şimdi asıl ve yedekler açıklanacak merak ettiğim konu yedek olursam beni almayacaklar mı yani o kadar yazılı sınav mülakat spor uzman olur raporu sonuçları boşa mı gidecek yoksa bi sonra ki dönemde mi alacaklar…

  • kaçıncı yedeksın yedekler gelnelde sıraya göre asillerden katılmayan veya katıldıktan sonra ilk 45 gün içinde bırakan olursa ydek listeden sırası ile çağrılır. bir sonraki sıraya diye bi şey yok

 4. slm ben kamil birol pkk ya silah sikmak istiyorum ben bu vatani korumak istiyorummmmmmmmmmmmmm

 5. uzman çavuşluğu kazandım uzman onbaşı olarak yarın birliğime teslim oluyorum bu ay aylık alıcak mıyım

 6. jandarma komando

 7. Hello mates, its wonderful piece of writing about tutoringand entirely explained, keep it up
  all the time.

 8. Süleyman Bakdemir

  Uzman erbaş sınavına katilicam sınav kaç gün sürüyor. Ayrıca ağır araç şoförü olarak başvuru yaptım ve C sınıf ehliyet gereklidir yazıyor bende B sınıf ehliyeti var bu durumda sınava gitmem gerekiyor mu yoksa boşuna gitmiş olmim

 9. Merhaba iki sorum olacaktı ben sözleşmeli uzman erbaş olarak jandarma komutanlığına ön kayıt yaptım bu sözleşmeli kısmı kafamı karıştırıyor sözleşme dedikleri emekliliğe kadar çalışma süresini belirleyen sözleşmemi? ve kabul edildi,aralık ayında sınavım var diyelimki ben bütün bunları geçtim ve sıra geldi eğitim zamanına sanırım 14 haftalık bir süreçmiş,ben evli bir insanım bu eğitim süresi içerisinde maaş alacakmıyım bunu merak etmekteyim bu iki sorumu cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sosyal Çalışmacı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Sosyal hizmetler üniversite sınavında EA-1 ve EA-2 puan türü ile öğrenci alan ...

Sağlık Yönetimi Danışmanı ne iş yapar? Ne kadar maaş alır?

Günümüz hastanelerinin sürekli yenilenen teknolojiye ayak uydurabildiklerini rahatlıkla takip edebiliyoruz. Bu düzenin ...