Son Haberler
Anasayfa / Personel Alımları / Memur Alımları / Yeni 15 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı

Yeni 15 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı

Kamu kurumlarındaki FETÖ temizliği sürerken oluşan personel açığı da bir taraftan doldurulmaya çalışılıyor. 40 binden fazla öğretmen ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın çeşitli taşra teşkilatlarında görevli memur soruşturma kapsamında açığa alınarak haklarında soruşturma başlatılmıştı. 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı’nın başlamasına az bir süre kala Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarda öğretmen açığının kapatılması için 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak. Başvurular 5-8 Eylül arasında yapılacak. Şubat atamaları ve daha önce alım sürecine başlanan sözleşmeli öğretmenlerle birlikte 2016 yılı itibariyle göreve yeni başlayacak öğretmen sayısı 60 bine yaklaşmış oldu.

15 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI

sözleşmeli öğretmenlik

FETÖ soruşturması kapsamında 28 bin öğretmenin ihraç edilmesi beklenirken MEB oluşan boşluğu doldurmak için 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı gerçekleştirmek için süreci başlatmıştı. Buna olarak yeniden 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılmasına karar verildi. Böylece eylül ayında görev başı yapacak olan sözleşmeli öğretmen sayısının 30 bini bulması bekleniyor. İlk etapta alınmaya başlanan sözleşmeli öğretmenlerin 19 Eylül’de göreve başlaması bekleniyor. Birer yıllık sözleşmelerle 4 yıl görev yapan sözleşmeli öğretmenler 4 yılın sonunda görev yaptıkları kurumun kadrolu personeli olmaya hak kazanacak. 2 yıl daha görev yaptıktan sonra atanma hakkı kazanacak olan sözleşmeli öğretmenler için şu an mülakat süreci devam ediyor.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN BAŞVURU ŞARTLARI

Sözleşmeli öğretmen alımı için önbaşvurular Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) gerektiren alanlar için ise 5-8 Eylül arasında arasında yapılabilecek. Sözleşmeli öğretmen başvuru şartları ise şöyle:

  1. Branş öğretmenleri için 2016 yılında yapılan KPPS’da KPSS121 puan türünden en az 50 puan almış olmak
  2. Belirtilen tarihler arasında “http://mebbis.meb.gov.tr” ve “http://ikgm.meb.gov.tr” adreslerinde sözlü mülakat için başvuru yapmak
  3. Başvurulan kontenjanın 3 katı kadar aday sözlü mülakata girmeye hak kazanacaktır.
  4. Sözlü mülakatta adayın kavrama gücü, ifade yeteneği, ikna kabiliyeti, topluluk önünde temsil, eğitimci kişiliği değerlendirilecektir.
  5. Sözlü mülakattan 60 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılacaktır.
  6. Sözlü sınavlar 18 ayrı sınav merkezinde yapılacak, sınav yerleri aday tarafından başvuru esnasında ilgili adreslerden seçilecektir.

Sözleşmeli Öğretmenler için branşlara göre kontenjan dağılımı aşağıdaki tablodan görülebilir.

sözleşmeli öğretmen branş kontenjanları Ağustos 2016

sözleşmeli öğretmen branş kontenjanları Ağustos 2016

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN MÜLAKAT SINAVLARI

Sözleşmeli öğretmen olmak isteyen adayların mülakat sınavları 15 Ağustos 2016 tarihinde başlanmıştı. ÖABT) Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi Gerektirmeyen Alanlar’da KPSSP10 puanıyla öğretmenlik kadrolarına yerleştirilecek adayların mülakat süreci 26 Ağustos’ta bitti. Sözleşmeli öğretmen mülakat sonuçları 28 Eylül 2016 tarihinde meb.gov.tr ve MEBBİS üzerinden açıklanacak. Sözleşmeli öğretmen olmak isteyen branş öğretmenleri için yani  KPSSP121 puanıyla değerlendirmeye gireceklerin mülakat sınavları 19 Eylül – 27 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacak.

Sözleşmeli Öğretmen Alımı Mülakat Takvimi

Sözleşmeli Öğretmen Alımı Mülakat Takvimi

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK TERCİHLERİ

Aday öğretmenler ve sözleşmeli öğretmen olmak için atama başvurusunda bulunan adaylar en fazla 40 okul seçebilecek. Tercih ettiği kurumlar dışında da görev yapmak isteyen aday öğretmenler tercihlerini yaparken ‘tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum’ seçeneğini işaretlemek zorunda. Sadece tercih ettiği okullarda görev yapmak isteyen adaylar ise ‘tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum’ seçeneğini işaretmesi gerekiyor. Öğretmen alımı gerçekleştirilecek kontenjanlarda boşluk oluşursa tercihleri dışındaki okullarda da görev yapabilecek öğretmen adayları arasından bilgisayar kurasıyla seçim yapılacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN MAAŞLARI

Kadrolu öğretmenlerle sözleşmeli öğretmen maaşları arasında bir fark olacak mı belirsizliği devam ediyor. Ancak yapılan açıklamalar sözleşmeli öğretmenlerin maaşlarının belirlenirken tıpkı kadrolu öğretmenler gibi görev yeri, ek ders, kurs ücreti, nöbet ücreti gibi kriterlerin uygulanacağı anlaşılıyor. Ayrıca Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görev alacak sözleşmeli öğretmenlerin ortalama 500 TL ek ücret alabileceği belirtiliyor. Çoğunluğunun bu bölgelere atanacağı göz önünde bulundurulursa yukarıda saydığımız kriterlere göre sözleşmeli öğretmen maaşları ortalama 3.500-4.000 TL civarı olacaktır.

Göreve başlayan arkadaşlara hayırlı olsun diyor, ilerleyen süreçte sözleşmeli öğretmen olmak isteyenlere yol göstermesi bakımından maaş konusunda kendilerinden kesin rakamlarla bilgilendirme bekliyoruz.


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*